S. Pellegrino Young Chef 2018: Polak wśród najlepszych szefów świata!

Marcin Popielarz (fot. Wojciech Kic - mat. prasowe Quadrille)
Marcin Popielarz (fot. Wojciech Kic - mat. prasowe Quadrille)
Wspaniała wiadomość dla miłośników polskiego fine diningu! Marcin Popielarz, na co dzień szef kuchni restauracji Biały Królik w Gdyni, znalazł się na podium konkursu S. Pellegrino Young Chef 2018! Zobacz danie popisowe, które przyniosło mu drugie miejsce wśród najwybitniejszych na świecie kucharzy młodego pokolenia!

Szef kuchni gdyńskiego Białego Królika otarł się o zwycięstwo w niezwykle prestiżowym, międzynarodowym konkursie organizowanym przez San Pellegrino. W tegorocznej edycji SPYC, w finale odbywającym się w Mediolanie w szranki stanęło 21 młodych szefów kuchni z całego świata. Każdy kucharz z finałowej stawki został wytypowany uprzednio spośród dziesięciu rywali z danego regionu globu, każdemu też przydzielono mentora, pod którego skrzydłami przygotowywał swoje popisowe danie.

Europę Środkowo-Wschodnią miał zaszczyt reprezentować nasz rodak, Marcin Popielarz, który w zeszłym roku wyróżniony został także tytułem Szefa Roku w Polsce Północnej w plebiscycie Gault & Millau Tour. Główny kucharz Białego Królika specjalizuje się w tradycjach kulinarnych Żuław i Kaszub, z którymi nie boi się śmiało eksperymentować. Opiekę mentorską podczas konkursu sprawował nad nim Wojciech Modest Amaro, szef kuchni Atelier Amaro – pierwszej w Polsce restauracji nagrodzonej gwiazdką Michelin.

Danie popisowe Marcina Popielarza - przygotował halibut marynowany w stylu rybackim, podany z chrzanem, ogórkiem i sosem z kalarepy i koperku (www.finedininglovers.com)
Danie popisowe Marcina Popielarza – halibut marynowany w stylu rybackim, podany z chrzanem, ogórkiem i sosem z kalarepy i koperku (www.finedininglovers.com)

Jak podaje „The Irish Times”, naszego rodaka w czasie przygotowań do finału spotkała przykra niespodzianka. W ostatnich chwilach dzielących go od wydarzenia okazało się, że zastawa, którą Popielarz wybrał do prezentacji swojego dania, została roztrzaskana przez firmę kurierską podczas transportu. Na dzień przed rywalizacją, polski szef kuchni zmuszony został do odwiedzin mediolańskiego sklepu ze sprzętem cateringowym i z zastąpienia jej zwykłymi, białymi talerzami za 8 euro. Według nas, przygotowany przez Polaka halibut marynowany w stylu rybackim, podany z chrzanem, ogórkiem i sosem z kalarepy i koperku, finalnie prezentował się na minimalistycznej zastawie bardzo korzystnie. Mimo, że nasz reprezentant ostatecznie przegrał w starciu z Japończykiem Yasuhiro Fujio, możemy być dumni z jego występu. Choć zajął drugie miejsce, to doprawdy niewiele mu zabrakło do najwyższej pozycji na podium.

Jury składało się z siedmiu wybitnych postaci kulinarnego świata, zwanych Siedmioma Mędrcami. W tym roku dania degustowali i poddawali surowej ocenie światowej klasy szefowie kuchni, wśród których znalazły się takie nazwiska, jak: Ana Ros, Dominique Crenn, Margarita Fores, Paul Pairet, Virgilio Martinez, Annie Feolde i Brett Graham. Podczas konkursu dania oceniano w dużej mierze pod kątem zgodności z „pięcioma złotymi zasadami fine diningu”. Oznacza to, że kluczowe dla jury były: jakość i pochodzenie produktów, odbijające się w smaku i aromacie potrawy umiejętności kulinarne, kreatywność oraz talent szefa kuchni, forma prezentacji oraz przekaz, jaki miały nieść ze sobą popisowe dania. Kładziono też spory nacisk na wykorzystywanie przez kucharzy rodzimych dla nich składników oraz odwoływanie się przez nich do kulinarnych tradycji regionów, z których pochodzą. Na zakończenie konkursu jury wielokrotnie podkreśliło, że w tym roku walka o tytuł S. Pellegrino Young Chef 2018 była niezwykle wyrównana.

S. Pellegrino Young Chef 2018 - zwycięzca Yasuhiro Fujio ze swoim konkursowym mentorem Lucą Fantinem (www.7canibales.com)
S. Pellegrino Young Chef 2018 – zwycięzca Yasuhiro Fujio ze swoim konkursowym mentorem Lucą Fantinem (www.7canibales.com)

Zwycięzca konkursu pochodzi z Osaki, gdzie na co dzień wykorzystuje swój talent pracując w restauracji La Cime. Sukces przypadł mu za danie “Across the sea” (ang.: „Poprzez morze”). Jego głównym składnikiem jest japońska ryba rzeczna ayu, dostępna tylko przez trzy miesiące w roku, latem. Poza tytułem Najlepszego Młodego Szefa Kuchni S. Pellegrino 2018, Yasuhiro Fujio został także laureatem specjalnego wyróżnienia Acqua Panna Taste of Authenticity Award (ang.: „Nagroda Smaku Autentyczności Acqua Panna”), przyznawanego przez 21 mentorów finalistów konkursu.

Japonia - Zwycięskie Danie popisowe Yasushiro Fujio(www.finedininglovers.com)
Japonia – Zwycięskie danie popisowe “Across the sea” Yasushiro Fujio (www.finedininglovers.com)

Fine Dining Lovers People’s Choice Award (ang.: „Nagroda Publiczności Fine Dining Lovers”), przyznawana w plebiscycie przez 30 000 użytkowników serwisu oraz fanów kulinariów, przypadła za to w udziale reprezentantce Ameryki Łacińskiej, Elizabeth Puquio Landeo. Potrawa latynoskiej szefowej kuchni stanowiła hołd dla jej matki.

Ameryka Południowa -Danie popisowe Elizabeth Puquio Landeo (www.finedininglovers.com)
Ameryka Południowa – danie popisowe Elizabeth Puquio Landeo (www.finedininglovers.com)

Tak poprzednie, jak i tegoroczna edycja S. Pellegrino Young Chef 2018 nie obyła się bez „;gwiazdorzenia” szefów kuchni – niektórzy z nich przywieźli ze sobą cały asortyment produktów oraz wymyślnych naczyń. Jury zgodnie przyznało, że najlepszym sposobem na wyrównanie szans pomiędzy rywalami byłoby wyposażenie ich w zestaw identycznych produktów, z których każdy musiałby stworzyć własne danie. Czy taka będzie formuła kolejnych konkursów San Pellegrino? Dowiemy się zapewne dopiero w przyszłym roku.

Tymczasem, zachęcamy do zapoznania się z najlepiej (naszym zdaniem) prezentującymi się daniami spośród 21, które znalazły się w finale.

Francja - Danie popisowe Antonia Buono (www.finedininglovers.com)
Francja – Danie popisowe Antonia Buono (www.finedininglovers.com)
Chiny - Danie popisowe Chanwaia Poon (www.finedininglovers.com)
Chiny – Danie popisowe Chanwaia Poon (www.finedininglovers.com)
Włochy - Danie popisowe Edoarda Fumagalli(www.finedininglovers.com)
Włochy – Danie popisowe Edoarda Fumagalli(www.finedininglovers.com)
Beneluks - Danie popisowe Frederica Chastro (www.finedininglovers.com)
Beneluks – Danie popisowe Frederica Chastro (www.finedininglovers.com)
Hiszpania i Portugalia - Danie popisowe Davida Andresa(www.finedininglovers.com)
Hiszpania i Portugalia – Danie popisowe Davida Andresa (www.finedininglovers.com)

Żródła: The Irish Times, Finedining Lovers, San Pellegrino, Centrum PR.

 

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Toyota i Suzuki łączą siły

Toyota i Suzuki podejmą współpracę na rynku indyjskim. Odtąd japońskie koncerny dzielić...
Czytaj wiecej