Są chętni do pracy w Antarktyce?

Widok na stację badawczą im. Henryka Arctowskiego zdj. Acaro via wikimedia commons
Jeśli tak, to Polska Akademia Nauk ogłosiła nabór na pracowników stacji badawczej im. Henryka Arctowskiego.

Jak co roku na początku stycznia Polska Akademia Nauk, a dokładnie Instytut Biochemii i Biofizyki, który sprawuje nadzór nad stacją, szuka chętnych na roczną ekspedycję do Antarktyki. Poszukiwani są elektrycy, informatycy, kucharze, szyprowie, mechanicy, elektronicy, obserwatorzy, czy ratownicy medyczni. W ogłoszeniu można również znaleźć całą listę uprawnień i umiejętności, które zwiększają szanse na zdobycie tych ciekawych posad.

Do wyboru są dwa „turnusy” – całoroczny zimowy od października 2019 do listopada 2020 i letni – od listopada do marca.

Zarząd stacji zastrzega, że skontaktuje się wyłącznie z wybranymi kandydatami. Do tego należy się wykazać doskonałym zdrowiem. Kandydaci przed ostatecznym podpisaniem umowy zostaną objęci specjalistycznymi badaniami lekarskimi. Zostaną również odpowiednio przeszkoleni i przygotowani do wykonywania konkretnych zadań.

Jedna z dwóch polskich latarni morskich poza granicami kraju. Druga znajduje się w Arktyce na wyspie Spitsbergen zdj. Acaro via wikimedia commons

Taki kontrakt to jednak nie wycieczka. To ciężka praca, często w niekomfortowych warunkach, z dala od rodzimego kraju. Uczestnicy wyprawy przez długi czas będą przebywać w zamkniętym środowisku. Co więcej, muszą umieć działać zespołowo – bez tego ekspedycji może grozić duże niebezpieczeństwo. Trzeba być też odpornym na niekorzystne warunki atmosferyczne. Choć stacja jest umiejscowiona ponad trzy tysiące kilometrów od Bieguna Południowego, panują tam iście zimowe warunki. Średnia temperatura roczna wynosi -2 st. Celsjusza, maksymalnie podnosi się do nieco ponad 16, a najniższa zanotowana wynosi -32,3 stopnia. Wiatr wieje średnio z prędkością 8 m/s, a rekordowe podmuchy osiągnęły aż 80 m/s (288kmh!).

Maksymalnie w sezonie letnim w stacji przebywa 40 osób, zimą obsada maleje do 12. Stacja prowadzi badania w wielu dziedzinach, takich jak: oceanografia, geologia, glacjologia, geomorfologia, klimatologia, mikrobiologia, botanika, ekologia, ornitologia, genetyka, biologia. Choć, co ciekawe, pierwotnie została założona z myślą o zdobyciu nowych łowisk dalekomorskich. Działająca nieprzerwania od 1977 roku jest jedną z 20 takich jednostek w Arktyce, co jest niebywałym sukcesem polskiej nauki.

Jeśli więc ktoś z Was, czytelnicy, chce tworzyć historię polskiej nauki i nie ma planów na ten rok – nie pozostaje nic innego, jak wysłać zgłoszenie.

Więcej informacji pod poniższym adresem:
http://arctowski.aq/pl/rekrutacja/

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Voyager 1 – obudzony po 37 latach

Naukowcy z NASA uruchomili silniki sondy Voyager 1. Nie byłoby w tym...
Czytaj wiecej