Saksonia i jej skarby

Saksonia - region słynący z malowniczego Drezna, miśnieńskiej porcelany oraz wspaniałych win, które my Polacy tak mało znamy.

Z ponad 1000-letnią historią, której karty odnotowały wspólnego władcę Saksonii i Polski, króla Augusta II, wojny oraz najazdy, Unię personalną z Polską, zabory terytorium oraz dostanie się pod wpływy radzieckiej strefy okupacyjnej, Saksonia jest dziś regionem, który z całą pewnością może poszczycić się mianem południowo – wschodniej wizytówki Niemiec.

Przemierzając Nysę Łużycką w Zgorzelcu, wjeżdżamy do Saskiej Szwajcarii, jednego z najbardziej odwiedzanych regionów turystycznych Niemiec, którego głównym miejscem odwiedzin jest niewątpliwie zlokalizowana w dolinie Łaby barokowa stolica regionu, Drezno. Zasiedlone z początkiem XIII wieku, w swojej historii wielokrotnie „upadało na kolana” czy to poprzez epidemię dżumy, doszczętne spalenie pod koniec XVII wieku, naloty dywanowe wojsk alianckich podczas II Wojny Światowej czy też powodzie, które nawiedzały miasto kolejno w latach 2002, 2005, 2006 i 2013. Jednakże Drezno za każdym razem powstawało, dziś oferuje swoją gościnę i spacer po stuleciach jego historii. Odwiedzając stolicę Saskiej Szwajcarii warto zatrzymać się na dłużej. Bogata oferta turystyczna potrafi zachwycić najbardziej wybrednych.

Oczywiście obowiązkowym punktem podróży jest Zamek Rezydencjalny z XV wieku, który przez stulecia był siedzibą rządu saskich książąt elektorów oraz królów. Dziś to wspaniała budowla, pod której dachem znajduje się wystawa fascynujących zbiorów z okresów panowania królów. Zwiedzanie Drezna warto zacząć jednak od Placu Teatralnego na którym znajduje się słynna XIX Opera Sempera, następnie należy udać się do miejsca biesiad Augusta Mocnego, barokowych zabudowań Zwinger, które pod swoimi sklepieniami mieszczą zbiory porcelany, galerię obrazów dawnych mistrzów ze słynną Madonną Sykstyńską Rafaela. Jednakże chyba największe wrażenie na odwiedzających Drezno może wywołać Orszak Książęcy, malowidło ścienne wykonane z 24.000 kafelków z porcelany miśnieńskiej, którego długość wynosi ponad 100 metrów. Ten ścienny „obraz” ukazuje wszystkich władców Saksonii od 1123 r. do 1904 r.

A co jeszcze warto zwiedzić w barokowej stolicy? Warto zawitać do Szklanej Manufaktury Volkswagena, odwiedzić Niemieckie Muzeum Higieny, Muzeum Twierdzy Drezdeńskiej oraz Wielki Ogród z ZOO, a po zwiedzaniu przysiąść sobie w ogródku piwnym nad Łabą bądź też odwiedzić jedną z restauracji serwujących regionalne potrawy.

Udając się na północny – zachód, niespełna 34 kilometry, zawitamy do królestwa porcelany – Miśni. To znana na całym świecie miejscowość z manufakturą porcelany, która za sprawą Augusta Mocnego rozsławiła to miasteczko na cały świat. To klimatyczne miejsce z wąskimi, pnącymi się po wzgórzu uliczkami, otaczającymi zamek biskupi Albrechtsburg, tworzy swoisty klimat, który pozostaje w pamięci na dłużej. Choć prym wiedzie tu porcelana to jest to najbardziej znany ośrodek winiarski w tym regionie. To tu uprawia się przede wszystkim szczepy białe. Króluje Muller Thurgau, z którego powstają lekkie, delikatne wina o kwiatowym bukiecie, przypominające nieco Muskat. Ale to co odróżnia Saksonię od innych regionów to Goldriesling. Uprawiany wyłącznie w tym regionie przez nielicznych winiarzy na trudnych do uprawy działkach, daje wina owocowe, nieco szorstkie o wyrazistym smaku i dość neutralnym bukiecie. Nie brakuje tu również Pinot Noir, a sam region słynie z wyrobów win musujących wytwarzanych metodą tradycyjną.

A wino w tym regionie jest rarytasem. Na niespełna 500 hektarach swoje uprawy posiada zaledwie 35 winiarzy, a produkowane wina dystrybuowane są na lokalnym rynku. W Saksonii bardzo dużą wagę przywiązuje się do długiej tradycji produkcji wina, a co za tym idzie ten kluczowy, regionalny produkt można spotkać w każdym sklepie, restauracji czy hotelu.

Odwiedzając Saską Szwajcarię warto przemierzyć Saksoński Szlak Wina (Sächsische Weinstrasse), który przez ponad 50 km, wiedzie wzdłuż rzeki Łaby między Pirną i miejscowością Diesbar-Seußlitz, pośród malowniczego krajobrazu, pełnego romantycznych wiosek z uprawą wina, wspaniałych pałaców i przepięknych założeń parkowych. Równolegle do Szlaku Wina, między rzeką i winnicami, prowadzi ścieżka rowerowa. Ale także z parostatków można podziwiać przepiękny widok na tarasy z uprawą winorośli.

Odwiedzając Saksoński Szlak Winny warto zawitać do winnicy Weingut Schloss Proschwitz, prowadzonej przez księcia Georga zur Lippe. Ta największa prywatna winnica o areale około 100 hektarów, wytwarza wina ze szczepów Scheurebe, Speatburgunder, Grauburgunder czy Goldriesling. Tu również w rodzinnej posiadłości będziecie mogli skosztować win musujących w towarzystwie księżniczki Alexandry.

Obowiązkowym miejscem dla miłośników win jest leżący na szlaku winnym Schloss Wackerbarth, winnica z bardzo ciekawą historią, którą poznacie podczas wizyty i oprowadzania. Tarasowe winnice pnące się na wzgórzu na tyłach pałacu Wackerbartha w Radebeul, to niezapomniane widoki, które pozostają na długo w pamięci. To tu zaczęto wytwarzać pierwsze wina musujące, które powstawały metodą tradycyjną.

A jeżeli starczy Wam czasu to zawitajcie do Weingut Klaus Zimmerling, Polsko – Niemieckiego małżeństwa z pasją do wina i rzeźbiarstwa. To tu w rodzinnej winnicy o powierzchni czterech hektarów, powstają wspaniałe Pinot Noir, Grauburgundery, Weisburgundery, Rieslingi oraz rzeźby, które wychodząc spod dłuta Małgorzaty Chodakowskiej stają się rozpoznawalne na całym świecie.

Jeżeli nie macie jeszcze planów na wakacje, Saksonia jest wspaniałą propozycją na spędzenie weekendu lub urlopu. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Ręczę Wam… nikt nie będzie się nudził.

A i pamiętajcie…zabierzcie ze sobą rowery, na pewno się Wam przydadzą!

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Colle Santa Mustiola – czyli 2500 lat tradycji

Zawsze odwiedzając winnice zwracam baczną uwagę na tradycje, które dużo powiedzieć mogą...
Czytaj wiecej