Podniebny rysunek

To nieprawda, że inżynierowie są potwornymi nudziarzami. Często wpadają na genialne pomysły tylko dla frajdy, tak jak ten dzięki któremu „narysowali” Dreamlinera na niebie.

Boeing 787 Dreamliner – najmłodsze i najbardziej zaawansowane technologicznie dziecko amerykańskiego producenta samolotów. Jest szerokokadłubowym, średnim samolotem pasażerskim dalekiego zasięgu. O wiele oszczędniejszy od poprzedników, jest również pierwszą maszyną tego typu której 80% części wykonano z kompozytów. Mimo, że Dreamlinery weszły do służby niemal 6 lat temu (w Europie jako pierwszy dostałe je polski LOT), to cały czas są modernizowane i unowocześniane. Po każdej modyfikacji zwłaszcza takiej która wpływa na parametry lotu, taki samolot trzeba oblatać. Amerykańscy inżynierowie i piloci byli jednak znudzeni lataniem bez sensu w bliżej nieokreślonych kierunkach. W nocy z 3 na 4 sierpnia naszego czasu wyruszyli w kolejną kilkunastogodzinną podróż.

Samolot wystartował z Seattle w stanie Waszyngton i skierował się na wschód. Lot wydawał się zwykłym przelotem jakich wiele. Gdy Dreamliner dotarł w okolice Marquette w stanie Michigan i odbił na południowy zachód w kierunku centralnej części kraju, miłośnicy lotnictwa zaczęli przecierać oczy ze zdumienia. Sporo zapaleńców obserwuje samoloty latające nad nami na popularnych portalach takich jak flightradar24.com czy flightaware.com. Można podejrzeć znaczną większość maszyn latających po niebie, sprawdzić ich kurs, prędkość, aktualną wysokość oraz relację. Po kliknięciu na ikonkę pojawia się również ślad po jakim samolot się poruszał. I to wywołało właśnie niemałe zdziwienie w przypadku Boeinga. Po przeleceniu nad 22 stanami, na mapie pokazał się kształt… samego Dreamlinera. Testowany 787 przeleciał 6,5 tysiąca kilometrów w 18 godzin, do Seattle wrócił ok 19.00 naszego czasu w czwartek, pozostawiając po sobie niezwykły podpis na niebie. Choć złośliwi mówią, że rysunek bardziej przypomina Airbusa….

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

„Dziewczyna o czterech palcach” – Edward Popielski w nowej roli

Marek Krajewski zapowiedział swoją kolejną powieść, powraca w niej do postaci lwowskiego...
Czytaj wiecej