Co zrobić, by samotne picie w barze nie wyglądało żałośnie?

Co zrobić, by samotne picie w barze nie wyglądało żałośnie?
Co zrobić, by samotne picie w barze nie wyglądało żałośnie?
Ludzie chętnie oceniają innych, dlatego każdy – świadomie czy nie – stara się unikać pewnych zachowań, które budzą negatywne skojarzenia (nie zawsze słusznie). Samotne picie w barze jest jednym z nich, a oto kilka rad, jak sprawić, by nie wyglądać przy tym żałośnie.

Samotność to, podobno, taka straszna trwoga, a whisky to najlepsza z dam, bo człowieka nie opuszcza. Nic więc dziwnego, że ludzie lubią przesiadywać w różnego rodzaju lokalach (niekoniecznie zalewając smutki). Problem pojawia się dopiero wówczas, gdy robią to samotnie, a wszyscy wokół zdają się patrzeć tylko na nich. Każde otwarcie ust przez osobę stojącą na drugim końcu sali jesteśmy w takich sytuacjach skłonni uznać za obgadywanie nas. No bo przecież kogo mieliby obgadywać, jeśli nie właśnie tę osobę, która uprawia samotne picie w barze – czynność niemalże zakazaną. Tak przynajmniej wmawia nam nasza podświadomość i utarte normy społeczne, które, siłą rzeczy, oddziałują na każdego.

To ciekawe, że samotność jest przez społeczeństwo tak dziwnie postrzegana. Niby nie ma nic złego w jedzeniu samemu, czekaniu na autobus samemu, robieniu zakupów samemu… ale samotne picie w barze to już czynność sugerująca nie tylko to, że nie mamy kompana, ale i – często mylnie – kierująca skojarzenia ku zapijaniu smutków. Wszystkie te (rzeczywiste lub wyimaginowane) spojrzenia i szepty potrafią człowieka naprawdę zdołować, ale jest kilka rzeczy, dzięki którym można ich uniknąć.

Samotne picie w barze dla początkujących:

Co zrobić, by samotne picie w barze nie wyglądało żałośnie - dla początkujących
Co zrobić, by samotne picie w barze nie wyglądało żałośnie – dla początkujących

Jest kilka zasad, które zdają się tak oczywiste, że każdy powinien sam na to wpaść, ale nie zaszkodzi o nich wspomnieć.

  • Przede wszystkim: czas i miejsce. Nie będzie niczym odkrywczym stwierdzenie, że samotne picie w barze jest o wiele łatwiejsze w miejscach niezbyt zatłoczonych. Im mniej ludzi, tym mniej potencjalnych spojrzeń z politowaniem. Z tym wiąże się także fakt, że im wcześniej udamy się do baru, tym mniej ludzi zastaniemy. Uwaga: jeśli przyjdziemy za wcześnie, domniemana samotność będzie naszym najmniejszym problemem – i tak ludzie wezmą nas za alkoholików.
  • Im więcej myślisz o tym, że ludzie się na Ciebie gapią, tym większe prawdopodobieństwo, że tak właśnie będzie. Pod wpływem stresu można zachowywać się dziwnie, nerwowo się rozglądać, lub – co gorsza – udawać, że na kogoś czekasz! Jeśli czekasz, to przecież nie masz się czym stresować, bo samotne picie Ci nie grozi. Jeśli jednak poszedłeś do baru sam, to po co psuć sobie wieczór? Zachowuj się naturalnie, nie przeginaj z ilością alkoholu i nie płacz. W innym wypadku może po prostu lepiej kupić coś w sklepie i wypić w domu? Po co Ci więcej stresu.

Samotne picie w barze jako cel sam w sobie

Co zrobić, by samotne picie w barze nie wyglądało żałośnie - picie dla picia
Co zrobić, by samotne picie w barze nie wyglądało żałośnie – picie dla picia

Bar to miejsce, w którym się pije. Po prostu. Tak, jak nie musisz mieć kompana, tak i dodatkowe rozrywki są ci zbędne. Masz czas wolny dla siebie i sączysz swój ulubiony trunek? Czyli wszystko w porządku. Przemyśl swoje sprawy, jeśli coś cię dręczy, delektuj się smakiem drinka, jeśli to dla niego poszedłeś do danego lokalu. Nie ma w tym nic złego, o ile nie wprowadzasz w życie nerwowego udawania, że nie jesteś tak do końca sam (patrz wyżej). Jedyne, co nie zaszkodzi, to słuchawki w uszach, o ile nie masz ochoty na nowe znajomości. A jeśli masz… to droga wolna: szukaj lub daj się znaleźć – byle nie zbyt natarczywie.

Aktywności poboczne podczas picia, czyli przyjemne z pożytecznym

Co zrobić, by samotne picie w barze nie wyglądało żałośnie - aktywności poboczne, fot. Craig Muise
Co zrobić, by samotne picie w barze nie wyglądało żałośnie – aktywności poboczne, fot. Craig Muise

Skoro masz już czas dla siebie, możesz wykorzystać go właściwie na każdy możliwy sposób. Książka lub gazeta? Jasne, o ile nie siedzisz w barze tak mrocznym, że czynność ta będzie sugerować silenie się na “inteligenta” lub budowanie aury tajemniczości wokół Ciebie. Telefon lub tablet? Rozmowy zdecydowanie nie są dobrym pomysłem, ale gapienie się w ekran – choć głupie – raczej nie przykuwa uwagi (o ile nie gapisz się dla samego gapienia). Ba, są nawet tacy, którzy w barze lubią… pracować. Laptop zasadniczo też problemem nie jest, nawet jeśli po prostu siedzisz i oglądasz serial na Netflixie, a przy okazji odstrasza osoby, które mogłyby się dosiąść wbrew Twojej woli.

Jedzenie w barze

Co zrobić, by samotne picie w barze nie wyglądało żałośnie - jedzenie w barze
Co zrobić, by samotne picie w barze nie wyglądało żałośnie – jedzenie w barze

Obecność przekąsek to norma, ale niektóre lokale szczycą się także własną kuchnią. Czy to źle, jeśli zgłodniejesz i samotne picie w barze połączysz z jedzeniem? Nie, o ile to ostatnie nie przysporzy Ci jeszcze więcej nerwów. Warto bowiem pamiętać, że niektórzy obawiają się tej czynności w miejscach publicznych. Co, jeśli cały się upaćkasz? Co, jeśli wyjdziesz na troglodytę, pochłaniając swój posiłek w mało cywilizowany sposób? To już kwestia Twoich osobistych odczuć. Jeśli nie masz z tym problemu, to droga wolna. Jeśli masz, nie komplikuj sobie i tak trudnego zadania.

Mecz w barze?

Co zrobić, by samotne picie w barze nie wyglądało żałośnie - bary sportowe
Co zrobić, by samotne picie w barze nie wyglądało żałośnie – bary sportowe

To chyba najbardziej cywilizowana ze wszystkich wymienionych dotąd czynności. Samotne picie w barze, który transmituje różnego rodzaju wydarzenia sportowe, to jak lek na całe zło w tej sytuacji. Większość oczu wlepiona jest w ekran, dzięki czemu osoba źle czująca się ze swoją samotnością nie musi się niczym przejmować, a jeśli sama aktywnie kibicuje, w ogóle nie wyróżnia się z tłumu. To także możliwość nawiązania znajomości czy wzięcia udziału w dyskusji – jeśli więc masz ochotę, to czemu by nie?

Wszystkie powyższe rady są na tyle ogólne, że każdy może wprowadzić je w życie wedle własnego uznania. Najważniejsze padają jednak na samym początku: będąc wyluzowanym i skupiając się na sobie, nie musisz martwić się zupełnie niczym. Bo w końcu: czy samotne picie w barze jest czymś złym?

Autor artykułu
More from Damian Halik

“Oficer i szpieg” Polańskiego doceniony w Wenecji

Choć smutny los Alfreda Dreyfusa spisany został 125 lat temu, jego historia...
Czytaj wiecej