Samsung pracuje nad aparatem dokładniejszym od ludzkiego oka

Samsung o rozdzielczości 600-megapikseli
Wygląda na to, że już niedługo czeka nas w telefonach prawdziwa rewolucja. Samsung ogłosił, że prace nad jego 600-megapikselowym (sic!) mobilnym aparatem, są już dość zaawansowane. Zdjęcia mają być niesamowitej jakości.

Samsung wyraźnie chce wyróżnić się od konkurencji kładąc ogromny nacisk na fotograficzne możliwości swoich telefonów. Wspólnie z Xiaomi zdążył już wprowadzić na rynek mobilny aparat o rozdzielczości 108 megapikseli. Jego rozwinięta wersja wbudowana jest w najnowszy i najdroższy telefon Samsunga: Galaxy S20 Ultra, którego możliwości fotograficzne istotnie imponują.

To jednak przedsmak tego, co nas czeka. Firma poinformowała, że prowadzi zaawansowane prace nad mobilnym aparatem o rozdzielczości 600 megapikseli. Jak twierdzi w swoim komunikacie, ów aparat rejestrowałby obraz z większymi szczegółami niż zazwyczaj 500-megapikselowe ludzkie oko.

Telefon Samsung z aparatem o rozdzielczości 600 megapikseli. Do czego właściwie służy taka rozdzielczość?

samsung o rozdzielczości 600-megapikseli

Zwiększanie rozdzielczości matrycy służyć ma większej szczegółowości zdjęcia. Powyżej pewnej wartości różnicy w zasadzie nie widać. Wyższa rozdzielczość może jednak służyć zbieraniu większej ilości informacji o tym co widzi obiektyw – aparat rejestruje obraz o dokładności 600 megapikseli, a następnie wykorzystuje ten ogrom informacji, by stworzyć jak najpiękniejsze 15-megapikselowe zdjęcie.

Dodatkowo, bardzo wysoka rozdzielczość może znacząco ułatwić kadrowanie i zoomować zdjęcia cyfrowo. Dla przykładu, wykonując komuś zdjęcie z oddali, możemy je już po zarejestrowaniu powiększyć, by fotografowana osoba była większa na ekranie w zasadzie bez utraty jakości fotografii. Większa liczba pikseli na matrycy oznacza też zebranie większej ilości informacji o świetle – to bardzo pomaga przy wykonywaniu zdjęć w ciemnych pomieszczeniach czy nocnych warunkach.

samsung o rozdzielczości 600-megapikseli

Nie jest jasne kiedy dokładnie 600-megapikselowy aparat pojawi się w pierwszych telefonach. Biorąc jednak pod uwagę postępy prac – podobno już w przyszłym miesiącu ma się pojawić telefon z 192-megapikselowym aparatem Samsunga – niewykluczone, że ta fotorewolucja dokona się już w przyszłym roku.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

iMac Pro, czyli obiekt westchnień wszystkich fanów Apple’a

Już jutro w sprzedaży pojawi się najwydajniejszy iMac w historii firmy Apple...
Czytaj wiecej