Wyjątkowo skomplikowany aparat, byśmy jeszcze łatwiej robili zdjęcia telefonem. Oto Samsung Galaxy A9

W telefonie Samsung Galaxy A9 znajdziemy nie jeden, nie dwa i nawet nie trzy obiektywy. Jest ich aż pięć. Na szczęście ten skomplikowany mechanizm jest banalnie prosty w obsłudze, zapewnia też świetne efekty.

Telefon komórkowy stał się najpopularniejszym na świecie urządzeniem do wykonywania zdjęć. Nic dziwnego: mamy go zawsze przy sobie, jest łatwy w obsłudze. Wykonane nim fotografie możemy niezwłocznie wysłać bliskim, lub pochwalić się nimi na mediach społecznościowych. Dlatego też producenci telefonów prześcigają się w projektowaniu aparatów, które potrafią wykonywać jeszcze lepsze zdjęcia. Do lustrzanek im jeszcze bardzo daleko, ale już dziś kupno tak zwanego kompaktu wydaje się być pozbawione większego sensu.

Samsung należy do grupy czołowych innowatorów na rynku mobilnych aparatów. Rywalizuje o pozycję lidera z Apple’em i Huaweiem. W tym roku dokonał czegoś bardzo nietypowego. Producent zdecydował się nie czekać na premierę swojego kolejnego sztandarowego (i drogiego) urządzenia z implementacją swojego najnowszego wynalazku. Przedziwny poczwórny aparat trafił do telefonu przeznaczonego na średnią półkę cenową.

Samsung Galaxy A9 to cztery obiektywy z tyłu i jeden z przodu.

samsung galaxy a9

Tego przedniego nie warto omawiać, bo działa on podobnie jak w pozostałych telefonach. 24-megapikselowa jednostka z jasnym obiektywem powinna nam zapewnić świetnie wyglądające selfiki. Ale co z tym tylnym dziwadłem? Mieliśmy okazję pojawić się w Mediolanie na prasowej premierze Galaxy A9, by sprawdzić jak ono działa. Pierwsze zaskoczenie? Jest banalny w obsłudze.

Jak się okazuje, te cztery obiektywy służą do poprawy jakości wykonywanych zdjęć w mniej typowych sytuacjach, które jednak nie są nam obce. Dodatkowe obiektywy są wykorzystywane automatycznie przez oprogramowanie telefonu. My nie musimy się niczym przejmować.

Pierwszy dodatkowy jest automatycznie uruchamiany, gdy chcemy wykonać zdjęcie portretowe z głębią ostrości. Drugi jest wykorzystywany by zniwelować utratę jakości przy powiększaniu (zoomowaniu) zdjęcia. Trzeci zaś pozwala na poszerzenie kadru i wykonanie szerokokątnego zdjęcia. Tę funkcję uruchamiamy ręcznie, ale sprowadza się to do jednokrotnego kliknięcia w ikonkę.

Nie tylko aparat. Samsung Galaxy A9 wykonany jest niczym telefon z wysokiej półki cenowej.

samsung galaxy a9

Zastosowano w nim materiały wysokiej jakości i eleganckie wzornictwo, choć to ostatnie to oczywiście kwestia gustu. Akumulator o pojemności 3720 mAh powinien zapewnić cały dzień pracy bez konieczności podłączenia telefonu do ładowarki. 128-gigabajtową pamięć na zdjęcia (oraz gry, aplikacje i inne dane) możemy rozszerzyć za pomocą karty microSD. Nawet o kolejne 512 GB.

Galaxy A9 dostępny będzie w trzech kolorach: Caviar Black, Lemonade Blue i Bubblegum Pink. Telefon będzie dostępny w Polsce od listopada. Cena nie jest jeszcze znana, powinien być jednak znacznie tańszy od Galaxy S9 i Galaxy Note9. Droższe modele będą niezmiennie  kusić wydajnym procesorem i jeszcze lepszym wyświetlaczem.

Całość sprawia bardzo dobre pierwsze wrażenie. Innowacyjny i dobrze wykonany telefon za prawdopodobnie relatywnie niewielkie pieniądze? Ciężko narzekać na taką propozycję.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

To koniec pewnej epoki. Nowy telefon OnePlusa jest świetny… i drogi

OnePlus to firma, która wyspecjalizowała się w tworzeniu świetnych telefonów klasy premium...
Czytaj wiecej