Samuel Tinon – francuska elegancja w węgierskim wydaniu

Nazywany „latającym winiarzem” przez lata pracował jako konsultant do spraw wina we Włoszech, Chile, Teksasie, Australii oraz Węgrzech. Choć jego korzenie wywodzą się z Bordeaux, postanowił osiąść w Tokaju, aby tworzyć węgierskie wina o iście francuskiej elegancji.

Pochodzący z Sainte-Croix-du-Mont, niedaleko Bourdeax, Samuel Tinon przez lata pracował jako konsultant do spraw wina we Włoszech, Chile, Teksasie oraz Australii, aby w 1991 roku osiąść w Tokaju podejmując wyzwania najpierw jako dyrektor w Royal Tokaj, a następnie jako konsultant winiarski w Oremus Wine Estate. W 2000 roku zakupił 5-hektarową winnicę w okolicach Olaszliszki i zajął się produkcją win, których roczna produkcja oscyluje na poziomie 10-15 tyś butelek. Jego wytrawne oraz słodkie szamorodni oraz aszú trafiły również do Polski, a o jakości win z winnicy Samuel Tinon miałem okazję przekonać się podczas degustacji u jednego z importerów, gdzie w kameralnym gronie Samuel wprowadził nas w świat tokajskich win.

Birtok 2016 Furmint – pochodzący z różnych parceli (Szent Tamás, Határi, Kásás oraz Megyer) jest idealnym winem na aperitif, lecz również bardzo dobrze sprawdzi się z sałatkami, białym mięsem oraz serami. Sama etykieta może wskazywać już z jakim winem mamy do czynienia. Umieszczony na niej fotel nie oznacza nic innego jak „po prostu usiądź i pij …. nie przejmuj się!”. I takie właśnie jest to wino – świeże, owocowe, a zarazem mineralne o zrównoważonej strukturze w ustach, jabłkowym posmakiem i rześką kwasowością.

Tokaj Szamorodni 2008 (száraz – wytrawny) – choć niegdyś nazywany Ordinárium (zwykłe wino), a w 1600 r. – Főbor (wino podstawowe) to od 1820 roku polscy kupcy spopularyzowali tą nazwę i nazwali wino (samorodny) co oznacza “sam się rodzi”. Wytwarzany jest z całych kiści winogron wrzucanych do kadzi z pominięciem procesu oddzielania gron dotkniętych szlachetną pleśnią od reszty kiści. Jego jakość i smak uzależniony jest w dużej mierze od ilości przejrzałych owoców w moszczu. Do osiągnięcia pełnej dojrzałości wina potrzeba minimum dwóch lat dojrzewania w drewnianych beczkach lecz w tym przypadku mamy do czynienia z okresem sześciu lat starzenia. Powstały z Furminta (90%) oraz Hárslevelű (10%) pachnie trochę jak Sherry, ukazując aromaty orzechów, pieczarek, zielonych owoców oraz wilgotnej kamiennej piwnicy. Choć w ustach wydaje się bardzo wytrawny, to jego orzechowy smak przeplatający się z wątkami owocowymi idealnie skomponują z przyprawionymi zupami, białym mięsem, dojrzewającymi serami oraz sałatkami.

Tokaj Szamorodni 2003 (száraz – wytrawny) – już na pierwszy „rzut oka” widać różnicę w porównaniu do rocznika 2008. Jest to pierwszy rocznik wyprodukowany przez Samuela Tinona. Nos bardzo poważny, orzechowy, warzywny z gorzką czekoladą i mocnym utlenieniem za sprawą dojrzewania przez okres kilku lat w niedopełnionych beczkach. Wino doskonale sprawdzi się z ostrymi potrawami lub też będzie idealnym dopełnieniem końca kolacji.

Tokaj Szamorodni 2008 (édes – słodki) – jest winem o bursztynowym kolorze i bogatych aromatach karmelu, miodu, moreli, brzoskwini i suszonych rodzynek. W ustach bardzo ładnie kontrastowane, gdzie suszone owoce, śliwki i suszone rodzynki spotykają się z żywą kwasowością oraz wytrawnym wykończeniem. Sam winiarz zaleca łączenie go z melonem i prosciutto, wędzonym łososiem, suszonymi owocami, orzechami, serem pleśniowym.

Tokaj aszu 5 Puttonyos 2007Aszú odnosi się do suszonych ręcznie zbieranych winogron zbotrytyzowanych (porośnięte szlachetną pleśnią). Grona podsuszone (zrodzynkowane) składuje się czy to na stosach czy też w specjalnych pojemnikach, gdzie pod swoim ciężarem puszczają sok zwany eszencia (z zawartością cukru dochodzącą do 800-850 gram). Następnie zbotrytyzowane grona dodaje się do wytrawnego wina bazowego, w którym maceracja trwa kilkanaście godzin, do rozpuszczenia się cukru.  W zależności od ilości dodanych puttonów (puttonyos – około 25 kg gron) na 137 litrów wina bazowego otrzymywało się wina o odpowiednio różnym poziomie słodkości. W tym przypadku jest to 5-puttonowy Tokaj o zwartości cukru resztkowego na poziomie 175 g/l. Wino to dojrzewało we francuskim dębie w kontakcie z tlenem, aby uzyskać dość aromatyczny profil. W rezultacie Samuel otrzymał wino delikatnie utlenione z nutami miodowymi, morelowymi, korzennymi oraz suszonych owoców. Na podniebieniu czuć mocne akcenty karmelu z delikatną nutą orzechową. Całość przyczynia się do cudownego, słodkiego i długiego finiszu. Jest winem idealnym na aperitif lub do deserów, jak crème brulee lecz również może być wspaniałym kompanem do pieczonego drobiu w sosie musztardowo-miodowym, ryb w sosie śmietanowym oraz serów pleśniowych.

O jakości win Samuela Tinona może świadczyć choćby fakt, iż większa część jego produkcji trafia do najlepszych paryskich restauracji takich jak Hôtel Georges V, Four Seasons Hotel, Hôtel Prince de Galles i Guy Savoy, a od niedawna również wina te dostępne są w naszym kraju. W chwili obecnej wina od Tinona znajdziecie w Kieliszkach na Hożej, Kieliszkach na Próżnej, Wine Corner oraz Hali Gwardii. Mam nadzieję, iż niebawem będą również dostępne w innych częściach kraju… bo naprawdę warto!

 

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

MY NAME IS TORRES, MIGUEL TORRES

"The more we care for the earth, the better our wines", takie...
Czytaj wiecej