Samuel Tinon – francuska elegancja w węgierskim wydaniu

Nazywany „latającym winiarzem” przez lata pracował jako konsultant do spraw wina we Włoszech, Chile, Teksasie, Australii oraz Węgrzech. Choć jego korzenie wywodzą się z Bordeaux, postanowił osiąść w Tokaju, aby tworzyć węgierskie wina o iście francuskiej elegancji.

Pochodzący z Sainte-Croix-du-Mont, niedaleko Bourdeax, Samuel Tinon przez lata pracował jako konsultant do spraw wina we Włoszech, Chile, Teksasie oraz Australii, aby w 1991 roku osiąść w Tokaju podejmując wyzwania najpierw jako dyrektor w Royal Tokaj, a następnie jako konsultant winiarski w Oremus Wine Estate. W 2000 roku zakupił 5-hektarową winnicę w okolicach Olaszliszki i zajął się produkcją win, których roczna produkcja oscyluje na poziomie 10-15 tyś butelek. Jego wytrawne oraz słodkie szamorodni oraz aszú trafiły również do Polski, a o jakości win z winnicy Samuel Tinon miałem okazję przekonać się podczas degustacji u jednego z importerów, gdzie w kameralnym gronie Samuel wprowadził nas w świat tokajskich win.

Birtok 2016 Furmint – pochodzący z różnych parceli (Szent Tamás, Határi, Kásás oraz Megyer) jest idealnym winem na aperitif, lecz również bardzo dobrze sprawdzi się z sałatkami, białym mięsem oraz serami. Sama etykieta może wskazywać już z jakim winem mamy do czynienia. Umieszczony na niej fotel nie oznacza nic innego jak „po prostu usiądź i pij …. nie przejmuj się!”. I takie właśnie jest to wino – świeże, owocowe, a zarazem mineralne o zrównoważonej strukturze w ustach, jabłkowym posmakiem i rześką kwasowością.

Tokaj Szamorodni 2008 (száraz – wytrawny) – choć niegdyś nazywany Ordinárium (zwykłe wino), a w 1600 r. – Főbor (wino podstawowe) to od 1820 roku polscy kupcy spopularyzowali tą nazwę i nazwali wino (samorodny) co oznacza “sam się rodzi”. Wytwarzany jest z całych kiści winogron wrzucanych do kadzi z pominięciem procesu oddzielania gron dotkniętych szlachetną pleśnią od reszty kiści. Jego jakość i smak uzależniony jest w dużej mierze od ilości przejrzałych owoców w moszczu. Do osiągnięcia pełnej dojrzałości wina potrzeba minimum dwóch lat dojrzewania w drewnianych beczkach lecz w tym przypadku mamy do czynienia z okresem sześciu lat starzenia. Powstały z Furminta (90%) oraz Hárslevelű (10%) pachnie trochę jak Sherry, ukazując aromaty orzechów, pieczarek, zielonych owoców oraz wilgotnej kamiennej piwnicy. Choć w ustach wydaje się bardzo wytrawny, to jego orzechowy smak przeplatający się z wątkami owocowymi idealnie skomponują z przyprawionymi zupami, białym mięsem, dojrzewającymi serami oraz sałatkami.

Tokaj Szamorodni 2003 (száraz – wytrawny) – już na pierwszy „rzut oka” widać różnicę w porównaniu do rocznika 2008. Jest to pierwszy rocznik wyprodukowany przez Samuela Tinona. Nos bardzo poważny, orzechowy, warzywny z gorzką czekoladą i mocnym utlenieniem za sprawą dojrzewania przez okres kilku lat w niedopełnionych beczkach. Wino doskonale sprawdzi się z ostrymi potrawami lub też będzie idealnym dopełnieniem końca kolacji.

Tokaj Szamorodni 2008 (édes – słodki) – jest winem o bursztynowym kolorze i bogatych aromatach karmelu, miodu, moreli, brzoskwini i suszonych rodzynek. W ustach bardzo ładnie kontrastowane, gdzie suszone owoce, śliwki i suszone rodzynki spotykają się z żywą kwasowością oraz wytrawnym wykończeniem. Sam winiarz zaleca łączenie go z melonem i prosciutto, wędzonym łososiem, suszonymi owocami, orzechami, serem pleśniowym.

Tokaj aszu 5 Puttonyos 2007Aszú odnosi się do suszonych ręcznie zbieranych winogron zbotrytyzowanych (porośnięte szlachetną pleśnią). Grona podsuszone (zrodzynkowane) składuje się czy to na stosach czy też w specjalnych pojemnikach, gdzie pod swoim ciężarem puszczają sok zwany eszencia (z zawartością cukru dochodzącą do 800-850 gram). Następnie zbotrytyzowane grona dodaje się do wytrawnego wina bazowego, w którym maceracja trwa kilkanaście godzin, do rozpuszczenia się cukru.  W zależności od ilości dodanych puttonów (puttonyos – około 25 kg gron) na 137 litrów wina bazowego otrzymywało się wina o odpowiednio różnym poziomie słodkości. W tym przypadku jest to 5-puttonowy Tokaj o zwartości cukru resztkowego na poziomie 175 g/l. Wino to dojrzewało we francuskim dębie w kontakcie z tlenem, aby uzyskać dość aromatyczny profil. W rezultacie Samuel otrzymał wino delikatnie utlenione z nutami miodowymi, morelowymi, korzennymi oraz suszonych owoców. Na podniebieniu czuć mocne akcenty karmelu z delikatną nutą orzechową. Całość przyczynia się do cudownego, słodkiego i długiego finiszu. Jest winem idealnym na aperitif lub do deserów, jak crème brulee lecz również może być wspaniałym kompanem do pieczonego drobiu w sosie musztardowo-miodowym, ryb w sosie śmietanowym oraz serów pleśniowych.

O jakości win Samuela Tinona może świadczyć choćby fakt, iż większa część jego produkcji trafia do najlepszych paryskich restauracji takich jak Hôtel Georges V, Four Seasons Hotel, Hôtel Prince de Galles i Guy Savoy, a od niedawna również wina te dostępne są w naszym kraju. W chwili obecnej wina od Tinona znajdziecie w Kieliszkach na Hożej, Kieliszkach na Próżnej, Wine Corner oraz Hali Gwardii. Mam nadzieję, iż niebawem będą również dostępne w innych częściach kraju… bo naprawdę warto!

 

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Kamil Wojtasiak – XVIII Mistrzem Polski Sommelierów

Sommelierzy – to oni przez cały rok serwują swoim klientom wina w...
Czytaj wiecej