Sata Production z kartonu zrobi wszystko. Nawet konsolę!

Super Mario Bros in a Box, fot. Sata Production/Youtube
Super Mario Bros in a Box, fot. Sata Production/Youtube
Internet pełen jest złotych rączek, które potrafią z niczego zrobić coś. W przypadku kanału Sata Production "niczyn" jest karton, natomiast "czymś" wszystko. Dosłownie! Pochodzący z Wietnamu Youtuber co rusz zadziwia swoją kreatywnością.

O tym, jak wdzięcznym materiałem do majsterkowania jest karton, pisaliśmy już nieraz. Wystarczy przypomnieć tekturowe rzeźby Japonki Monami Ohno czy zabawki z LeoLandii. Są jednak i tacy, którzy zamiłowanie do kartonu łączą z umiejętnościami technicznymi i potrafią ożywić swoje wytwory. Ekspertem w tej dziedzinie jest twórca youtube’owego kanału Sata Production.

Za przedsięwzięciem stoi pochodzący z Nam Định (miasto w Wietnamie) Joseph Nguyen. Mieszkający około 90 kilometrów na południe od Hanoi Joseph, studiuje mechatronikę na stołecznym Hanoi University of Science and Technology. Nie wiem, czy jest tam jednym z prymusów, ale jego kanał Sata Production na YouTubie udowadnia, że umiejętności mu nie brakuje! Z kartonu Joseph potrafi zrobić praktycznie wszystko, a w ostatnim czasie postanowił, że uderzy w nostalgiczne struny i za pośrednictwem Sata Production pokazał, jak stworzyć kartonowe konsole, na których można zagrać między innymi w “Super Mario Bros”, “Ouchy Bird” czy “Flappy Bird”.

Najciekawiej prezentuje się oczywiście kartonowa wersja gry “Super Mario Bros”. Lata lecą (już ponad 30!), a hit firmy Nintendo nie traci na popularności. Nie mogłyby się obyć bez niego nowe wydania konsol NES i SNES, stąd nie dziwi akurat taki wybór. I choć Colin Furze udowodnił, że konsolę można zrobić nawet z mikrofalówki, dzieło Sata Production i tak robi olbrzymie wrażenie. W końcu stworzono je od zera. Tylko z kartonu, kilu kabelków, silniczka i spinacza do bielizny!

Sata Production to kanał zakochanego w kartonie student mechatroniki. Joseph Nguyen rozpoczął swoją youtuberską karierę zaledwie pół roku tematu, ale ma już na koncie niemal 100 000 subskrypcji i łącznie ponad 9,5 miliona wyświetleń.

Na fali nostalgii, która przywiodła mu na myśl skonstruowanie kartonowej wersji gry “Super Mario Bros”, skorzystał też chomik Josepha. Pozostają w świecie, gdzie największym z bohaterów jest pewien hydraulik, twórca Sata Production zaprojektował też wersję, w której to jego futerkowy przyjaciel może się wykazać.

Autor artykułu
More from Damian Halik

SpongeBob doczeka się musicalu na Broadwayu

SpongeBob Kanciastoporty po raz kolejny wychodzi na suchy ląd. Sympatyczny, żółty bohater...
Czytaj wiecej