Sauna a bieganie

Sauna a bieganie; źródło: pixabay.com
Sauna a bieganie; źródło: pixabay.com
Jeden z paradoksów treningu biegowego polega na tym, że forma rośnie nie wtedy, gdy ciężko harujemy na treningach, ale wtedy, gdy odpoczywamy. Odpowiednia regeneracja nie tylko przywraca organizm do stanu równowagi sprzed treningu, ale podnosi jego możliwości (mówimy wówczas o superkompensacji). Dla skutecznej regeneracji w okresie zimowym zaleca się zwłaszcza saunę.

Sauna – o co w tym chodzi?

Stare porzekadło mówi, że proste rozwiązania są najlepsze. Regeneracja z wykorzystaniem sauny (suchej zwanej fińską lub mokrej, inaczej – rzymskiej) bazuje na najbardziej elementarnym oddziaływaniu na organizm człowieka – przegrzewaniu i gwałtownym chłodzeniu. Większy bodziec termiczny zapewnia sauna sucha, w której powietrze rozgrzewane jest nawet do 100 stopni Celsjusza. Aby taki zabieg przyniósł pożądany efekt, zawsze musi składać się z 2 etapów –  pobytu w gorącej kabinie (8-12 minut) oraz schłodzenia w wannie lub pod prysznicem.

Po seansie w saunie nie powinniśmy zapominać o chłodzeniu;
źródło: pixabay.com

W górach – im wyżej, tym temperatura niższa, w saunie natomiast odwrotnie. Najlżejsze warunki panują bowiem na nisko zlokalizowanych ławkach (50 st. Celsjusza), podczas gdy przy samym suficie powietrze potrafi być nagrzane nawet do 125 st. Celsjusza. Warto o tym pamiętać i zacząć swoją przygodę z sauną od delikatnych obciążeń, żeby wraz z adaptacją organizmu podnosić sobie poprzeczkę.

Ważnym elementem sesji jest polanie gorących kamieni niewielką ilością wody. Gwałtowanie wzrasta wówczas wilgotność powietrza, z kolei spada jego ciśnienie i gęstość (warunki podobne do tych panujących na szczycie dwutysięcznika).

Sauna to świetne rozwiązanie dla biegaczy w sezonie zimowym;
źródło: pixabay.com

5 zalet sauny dla biegaczy

Dlaczego biegacze w okresie zimowym chętnie korzystają z takich zabiegów?

  1. Sauna hartuje organizm! Jest to szczególnie istotne zimą, w okresie wzmożonej podatności na infekcje dróg oddechowych. Sauna pomoże w zachowaniu ciągłości treningowej, której nie przerwą przeziębienia.
  2. Regularne korzystanie z sauny pozwoli pozbyć się zakwasów! Przyśpieszona przemiana materii sprawi bowiem, że kwas mlekowy zostanie skutecznie usunięty z mięśni.
  3. Bodźcowanie wysoką temperaturą poprawia termoregulację organizmu. Jeśli do tej pory starty w upalnych warunkach napawały cię lękiem, sauna pomoże w lepszym znoszeniu wysokich temperatur podczas zawodów!
  4. Sauna zmniejsza napięcie nerwowe i poprawia sen. Jest to świetna wiadomość dla osób żyjących w stresie, które potrzebują odrobiny relaksu i wyciszenia.
  5. Sesje w saunie wzmacniają mięśnie! Lepsze ukrwienie przyśpiesza ich regenerację.

Autor artykułu
More from Krzysztof Brągiel

Nie śpiesz się zimą – postaw na spokojne bieganie!

Zima w naszych warunkach klimatycznych nie sprzyja szybszemu bieganiu. Ośnieżone leśne ścieżki,...
Czytaj wiecej