Schlumberger – wiedeńska tradycja musującego wina

Secesyjny Wiedeń kojarzy się przede wszystkim z eleganckimi cukierniami i kawiarniami, walcem Straussa, Mozartem, cesarzową Sissi oraz wiedeńskim Praterem. Ale Wiedeń to również winnice oraz pierwsza winiarnia, w której powstało musujące wino.

Wiedeń jako miasto żywej kultury winiarskiej jest jedyną stolicą na świecie, gdzie w granicach miasta uprawiane jest około 700 hektarów winorośli. Uprawa ma długą tradycję, a klasykiem pochodzącym z wiedeńskiego obszaru jest „Wiener Gemischte Satz”, wino powstałe głównie z białych odmian.

Wiedeń to również kolebka austriackiego wina musującego, którego historia powstania sięga pierwszej połowy XIX wieku. Pierwszym producentem wina wytwarzanego metodą tradycyjną był Robert Alwin Schlumberger, którego losy przed założeniem firmy Schlumberger rzuciły do Reims w Szampanii, gdzie pracował w domu szampańskim Ruinart Pere et Fils. Tu uczył się i poznawał techniki produkcji wytwarzania win metodą tradycyjną. W wieku dwudziestu ośmiu lat ożenił się z Austriaczką Sophie Kirchner z Wiednia, córką bogatego właściciela fabryki. W Dolnej Austrii, na południe od Wiednia wokół miasteczka Vöslau, Schlumberger wydzierżawił kilka winnic, a w 1846 r. firma przedstawiła swoje pierwsze wino musujące pod nazwą Vöslauer Weisser Schaumwein i natychmiast osiągnęła sukces, który zaowocował kontraktem na dostawy win na dwór cesarski Austro-Węgier. Robert Alwin Schlumberger importował również grona do produkcji win czerwonych, które zostały nagradzane w 1845 roku zarówno w Londynie jak i na Vienna Trade Fair Awards. Otrzymał kolejne medale w 1854 roku w Monachium, 1855 w Paryżu, 1861 w Londynie, 1865 w Dublinie, 1866 w Wiedniu. Jednakże to wina musujące cechował niepowtarzalny charakter, nad którym winnica Schlumberger skupiła całą uwagę.

Odwiedzając Wiedeń warto jest udać się na Heiligenstädter Straße 43 i zajrzeć do winiarni Schlumberger, która zlokalizowana jest na obrzeżach ścisłego centrum. Odwiedzający ten adres goście, mają okazję zwiedzić dziewiętnastowieczną piwnicę, której kilkusetmetrowe korytarze ciągną się pod miastem, poznać techniki produkcji win musujących oraz uczestniczyć w degustacji win. Jednym z najbardziej znanych win z Schlumberger jest Sparkling Brut, kupaż Welschriesling, Chardonnay, Weissburgunder. Jest to wytrawne, białe wino musujące wytworzone metodą tradycyjną poprzez selekcję gron z jednego rocznika szczepu Welschriesling, Chardonnay oraz Weissburgunder. Posiada bardzo bogaty bukiet białych owoców połączonych z delikatnymi kwiatowymi akcentami.

W ofercie winiarni znajdziemy również wina w wydaniach jednoszczepowych (Chardonnay, Sauvignon Blanc, Grüner Veltliner) jubileuszowych, rocznikowych, koktajlowych jak również sygnowanych obrazami Gustava Klimta. Równie szeroka jest paleta pojemności butelek. Począwszy od 0,2 l. poprzez standardową pojemność 0,75l, następnie 1,5 litrowe Magnum, 3 litrowe Jéroboam, aż po 6 litrowe Rehoboam… Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

A co warto zakupić w Schlumberger? Nie skupiałbym się na pozycjach typu Rose Secco, Gold czy White Secco, ani nie przepłacał za etykietę Klimta czy też za zestaw Beauty Case. Osobiście poleciłbym zakup win jednoszczepowych Gruner Veltliner, Chardonnay oraz Sauvignon Blanc jak również Cuveé rocznikowych, a ich pojemność pozostawiam miłośnikom win musujących do wyboru.

Prost!

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Od (nie)winnego wywiadu po wizytę na książęcym dworze – część II

Jeżeli odzywa się dzwonek w waszej komórce możecie spodziewać się, że dzwonią...
Czytaj wiecej