Donald Trump postacią z gry “Secret Hitler”?

Na nietypową formę aktywizmu politycznego zdecydował się Max Temkin. Twórca gry "Secret Hitler" postanowił... douczyć amerykańskich senatorów!

Na nietypową formę aktywizmu politycznego zdecydował się Max Temkin. Twórca gry “Secret Hitler” postanowił… douczyć amerykańskich senatorów!

Co prawda najbardziej wyczekiwana gra tego roku to “Bears vs Babies”, ale zapomnieć nie daje o sobie karcianka “Secret Hitler” – zeszłoroczny hit w kategorii “gier imprezowych” w Stanach Zjednoczonych. Na jej stworzenie ekipa Goat, Wolf & Cabbage (autorzy między innymi “Kart przeciwko ludzkości”), zgarnęli pod koniec 2015 roku niemal półtora miliona dolarów za sprawą kampanii w portalu Kickstarter. Teraz chicagowski kolektyw postanowił wykorzystać grę, by włączyć się w debatę polityczną na temat poczynań Donalda Trumpa.

Secret Hitler - zestaw do gry, fot. Goat, Wolf & Cabbage
Zestaw “Secret Hitler”, fot. Goat, Wolf & Cabbage

Zanim kogokolwiek to oburzy – Max Temkin, Michael Boxleiter i Tommy Maranges nie mają na celu “obalania” obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Twórcy gier karcianych chcą jedynie przestrzec amerykańskich senatorów przed lekkomyślnością i pobłażaniem wobec groźnych dla demokracji zachowań. A mechanika “Secret Hitler” doskonale się do tego nadaje!

Gra “Secret Hitler” opiera się na starej jak świat formule, którą wykorzystują tak popularne karcianki, jak “Mafia” czy “Resistance: Agenci Molocha”. Gracze (w zabawie może uczestniczyć od pięciu do dziesięciu osób) otrzymują karty ze swoją sekretną tożsamością, to ich role w grze. Zawsze liczebną przewagę mają ci “dobrzy”, w tym przypadku nazwani liberałami, natomiast w ich szeregach znajduje się też grupa “złych” – tutaj faszystów, pośród których jeden pełni rolę przywódcy. I to właśnie jest nasz tytułowy “sekretny Hitler”.

W dużym skrócie – “Secret Hitler” uczy, by bacznie obserwować otoczenie i reagować na każdy przejaw niewłaściwych zachowań. Inaczej nawet niewielka, acz zorganizowana grupa jest w stanie zdominować bierną większość. Kolektyw Goat, Wolf & Cabbage odnosi się tu do historii Niemiec, ale przestrzega, że także w obecnych czasach istnieje podobne niebezpieczeństwo.

Secret Hitler - zestaw do gry, fot. Goat, Wolf & Cabbage / Bleeding Cool
Modyfikacja “Secret Hitler”, fot. Bleeding Cool

I najważniejsze! “Secret Hitler” podlega obecnie licencji Creative Commons 4.0. Dzięki temu możecie pobrać grę za darmo (tutaj jej regulamin), a nawet dowolnie ją modyfikować – pod warunkiem, że nie robicie tego w celach komercyjnych.

Pobierajcie, wycinajcie i grajcie – miłej zabawy!

Autor artykułu
More from Damian Halik

Jakub Kuszlik doceniony przez polski oddział Lexusa

XVIII Konkurs Chopinowski dobiegł końca, ale dla muzycznych bohaterów października to dopiero...
Czytaj wiecej