Tajemna moc snu

Sen i jego tajemna moc; źródło: pexels.com
Przesypiamy średnio jedną trzecią życia. Sen pełni bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Wpływa na nasz rozwój, kondycję oraz urodę.

Zdrowy sen sprzyja regeneracji organizmu, zapewnia równowagę psychiczną i fizyczną oraz wyjątkowo korzystnie wpływa na pracę ośrodkowego układu nerwowego. Z tego powodu sen znajduje się od lat „pod lupą” naukowców, którzy prowadzą badania nad jego fazami, długością trwania lub całkowitym jego brakiem.

Drzemka w trakcie dnia pomaga w koncentracji; źródło: pexels.com

Poznaj 10 ciekawostek naukowych dotyczących snu!

  1. Dorosły człowiek potrzebuje około 7-9 godzin snu do odpowiedniego wypoczynku. Jeśli nie pozwolimy naszemu organizmowi na dostatecznie długą regenerację odbije się to na zdolności koncentracji, nastroju i wreszcie zdrowiu.
  2. Ludzie w wieku od 20 do 30 lat śpią przeciętnie 433,5 minut (7,23 h). Ludzie w wieku od 40 do 55 lat śpią średnio 409,9 minut (6,83 h), a najstarsi – w wieku od 66 do 83 lat – śpią zaledwie 390,4 minut, a więc 6,51 h. Oznacza to więc, że z wiekiem potrzeba snu ulega zmniejszeniu.
  3. U osób oddychających przez usta podczas snu spada wskaźnik pH. Środowisko robi się bardziej kwaśne, przez co wzrasta u nich ryzyko erozji zębów i rozwoju próchnicy.
  4. Spanie na boku może być najlepszym sposobem, by oczyścić umysł po intensywnym dniu. Co więcej, może zapobiegać powstawaniu groźnych chorób neurologicznych, w tym zespołu Alzheimera czy Parkinsona.
  5. Kobiety, które śpią w zbyt jasnej sypialni, są bardziej narażone na rozwój otyłości. Wskaźnik BMI jest wyższy u tych pań, które śpią w bardzo jasnych pomieszczeniach.
  6. Osoby, które często się nie wysypiają, mogą doświadczyć zmian w mózgu, które wzmagają ochotę na kaloryczne posiłki.
  7. Naukowcy zaobserwowali, że kobiety, które źle sypiają, mają także więcej zmarszczek i przebarwień. Ich skóra jest również mniej elastyczna i słabiej się regeneruje.
  8. Na jawie lunatycy częściej niż inni ludzie skarżą się na bóle głowy i migreny. W trakcie snu natomiast większość z nich doświadcza analgezji, czyli zjawiska zupełnego zniesienia uczucia bólu.
  9. Nieregularne godziny snu zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów. Badania wykazały, że kobiety, które przez wiele lat pracowały na nocną zmianę, częściej chorowały na raka piersi.
  10. Według badań 12% osób ma czarno – białe sny! Ludziom, którzy wychowali się na czarno – białej telewizji, śnią się na ogół czarno – białe sny.
Autor artykułu
More from Sara Szost

Kreatyna a sporty wytrzymałościowe!

Kreatyna jest najczęściej stosowanym przez sportowców suplementem diety. Środek ten budzi wiele...
Czytaj wiecej