Czy Serce Malty zastąpi słynne Lazurowe okno?

Serce Malty, które może zastąpić słynne Lazurowe okno, fot. Svetozar Andreev
Serce Malty, które może zastąpić słynne Lazurowe okno, fot. Svetozar Andreev
W marcu 2017 roku doszło na Malcie do zdarzenia, które wstrząsnęło wszystkimi (dosłownie i w przenośni). Do dziś zarówno obywatele, jak i turyści nie mogą pogodzić się z runięciem do wód Morza Śródziemnego słynnego Lazurowego okna – łuku skalnego, będącego wizytówką wyspiarskiego państwa. Okazuje się jednak, że w miejscu dawnej atrakcji może wyrosnąć nowe centrum kulturalno-muzealne – Serce Malty.

Lazurowe okno przez dekady zdobiło broszury biur podróży i stanowiło główny punkt turystycznych wycieczek na wyspę Gozo. Majestatyczny most skalny doczekał się też licznych wyrazów uznania pod postacią wykonywanych w jego okolicy ujęć filmowych. Występy w “Zmierzchu tytanów”, “Hrabim Monte Christo”, czy “Grze o tron” zapewniły mu nieśmiertelność i potwierdzając status narodowego symbolu. Nic więc dziwnego, że moment, w którym wapienna konstrukcja runęła do morza, nawet premier Joseph Muscat nazwał “rozdzierającym serce”. Pojawiła się jednak propozycja, by zbudować Lazurowemu oknu swoisty pomnik, będący przy okazji funkcjonalną przestrzenią kulturalną. Pomysłodawcą jest rosyjski architekt Svetozar Andreev, a jego projekt – Serce Malty – spotkał się z pozytywnym odzewem mieszkańców.

Czy Serce Malty rzeczywiście jest potrzebne?

Lazurowe okno – nieistniejący już symbol Malty, fot. ZDProductions
Lazurowe okno – nieistniejący już symbol Malty, fot. ZDProductions

Choć schedę po zawalonym przed dwoma laty Lazurowym oknie przejęły inne okoliczne formacje skalne, trudno zaprzeczyć powstałej pustce. Malta bez wątpienia straciła ważny punkt na swej turystycznej mapie, nie każdy jednak rozpacza. Brendan O’Brien, płetwonurek badający w zeszłym roku powstałe tam rumowisko, mówi bez ogródek:

To olbrzymia strata dla tych, którzy żyją ponad powierzchnią, ale dla poszukiwaczy podwodnych przygód zawalenie Lazurowego okna jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie mogły przydarzyć się Gozo.

To jednak dość skrajna opinia, naprzeciw której stanął wspomniany już Rosjanin. Mając na uwadze zarówno niesamowite walory wizualne, jak i turystyczny potencjał tego miejsca, Andreev zaproponował nietypowe rozwiązanie. Jego Serce Malty miałoby zastąpić dawną półkę skalną, przy okazji podnosząc jeszcze potencjał turystyczny wyspy:

Widok pustej zatoki Dweiry zainspirował nas do stworzenia pomnika, który nie tylko powieliłby naturalną rzeźbę Lazurowego okna, ale i upamiętniłby je należycie.

– Svetozar Andreev, architekt, który zaprojektował Serce Malty

Metaliczna konstrukcja wygląda nietypowo, budząc wręcz kosmiczne skojarzenia, ale pomysłodawca chciał nawiązać do konstrukcji statków, niejako podkreślając morski charakter tego miejsca. Serce Malty z zewnątrz stanowiłoby futurystyczną rekonstrukcję Lazurowego okna. Nie wisiałoby ono jednak na zboczu, lecz było z nim połączone, podczas gdy rolę nośną pełniłaby położona u podnóża platforma. Wewnątrz Serce Malty oferowałoby natomiast kilkupoziomową przestrzeń wystawową o łącznej powierzchni nawet 5 000 m².

Proponowany układ pięter nowego centrum kulturalno-muzealnego Serce Malty, fot. Svetozar Andreev
Proponowany układ pięter nowego centrum kulturalno-muzealnego Serce Malty, fot. Svetozar Andreev

Nienaturalna konstrukcja robi ogromne wrażenie, budząc przy tym różne wątpliwości. Svetozar Andreev zarzeka się jednak, że na pierwszym miejscu stawia w tym przypadku naturę, będącą najważniejszym z maltańskich skarbów. Właśnie dlatego Serce Malty w najmniejszym stopniu nie oddziaływałoby na środowisko – takie są przynajmniej założenia.

Taras widokowy, wieńczący Serce Malty (wizualizacja), fot. Svetozar Andreev
Taras widokowy, wieńczący Serce Malty (wizualizacja), fot. Svetozar Andreev

W jednym z wywiadów rosyjski architekt pochwalił się także, że poczynił już starania, by zainteresować swoim pomysłem władze kraju. Nie powinniśmy jednak oczekiwać, że Serce Malty ugości nas w najbliższej przyszłości. Poza samym projektem jedyną kartą przetargową Andreeva jest poparcie 68% osób, które wzięły udział w internetowej ankiecie przeprowadzonej przez “Malta Today”. Nikt natomiast nie wie, co o tej nietuzinkowej konstrukcji sądzą maltańskie władze.

Serce Malty widziane od środka (wizualizacja), fot. Svetozar Andreev
Serce Malty widziane od środka (wizualizacja), fot. Svetozar Andreev
Autor artykułu
More from Damian Halik

Kolejne zwycięstwa Lexusa w Autobacs SUPER GT

Obecny sezon japońskiej serii SUPER GT jest dla Lexusa pasmem sukcesów – podczas...
Czytaj wiecej