Serial „Too Old to Die Young” zapowiada się zjawiskowo

Kadr z serialu "Too Old to Die Young", fot. Amazon Studios
Kadr z serialu "Too Old to Die Young", fot. Amazon Studios
Lata mijały, a serial autorstwa Nicolasa Windinga Refna majaczył na horyzoncie, potem ginął o nim słuch, by po jakimś czasie powrócić – i tak w kółko. Teraz odwrotu już nie ma, ponieważ wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że "Too Old to Die Young" jest gotowe, a premierę kryminalnego dreszczowca zapowiedziano już na 14 czerwca.

Nawet jeśli nazwisko duńskiego reżysera niewiele wam mówi, z pewnością kojarzycie „Drive”, „Neon Demon” czy „Tylko Bóg wybacza”. Te zdecydowanie najgłośniejsze tytuły sprawiły zresztą, że styl Refna wyraźnie się wyklarował, dając nam pewne wskazówki, czego spodziewać się po kolejnym jego dziele. I pod tym względem nie można niczego zarzucić „Too Old to Die Young”, którego zwiastun niedawno zaprezentowano.

Charakterystyczne, barwne kadry i ścieżka dźwiękowa już na starcie sygnalizują, kto jest reżyserem „Too Old to Die Young”. Mroczna historia skąpana w neonowych odcieniach z miejsca zapowiada się na kolejną perełkę Nicolasa Windinga Refna. Oczywiście nie każdemu styl Duńczyka musi się podobać – bywa i tak, że zarzuca się mu pretensjonalność. Sam zwiastun także zdaje się wyjątkowo powolny, jak na kryminał, w którym mają się spotkać wielkie mafijne interesy.

Miles Teller grający głównego bohatera "Too Old to Die Young", fot. Amazon Studios
Miles Teller grający głównego bohatera „Too Old to Die Young”, fot. Amazon Studios

Głównym bohaterem serialu jest policjant imieniem Martin – w tej roli Miles Teller („Whiplash”) – który na służbie stracił partnera. By go pomścić, młokos wniknie w przestępczy światek. Wraz z poszukiwanym przez niego mordercą znajdą się jednak wewnątrz wojny, w której udział wezmą rosyjscy mafiozi, południowoamerykańskie kartele czy Yakuza.

Poza Tellerem, który bez wątpienia stanowi najbardziej rozpoznawalnego aktora w obsadzie – przy okazji to dla niego serialowy debiut – będzie nam dane oglądać między innymi: Johna Hawkesa („Deadwood”, „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”), Jenę Malone („Wszystko za życie”, „Neon Demon”), Celestino Cornielle’a („Szybcy i wściekli 8”), Nell Tiger Free („Gra o tron”) czy Williama Baldwina („Ognisty podmuch”, „Silver”). Co ważne, wbrew branżowym trendom na planie „Too Old to Die Young” nie ma zbyt dużego rozbicia odpowiedzialności. Nicolas Winding Refn jest zarówno showrunnerem, reżyserem, jak i współscenarzystą każdego z dziesięciu odcinków. Przy scenariuszu pomagali mu natomiast Ed Brubaker – kultowy autor komiksów – oraz Halley Wegryn Gross, mająca w portfolio między innymi „Westworld”.

Serial Nicolasa Windinga Refna jest produkcją od lat wyczekiwaną i wielokrotnie odkładaną w czasie. Tym razem premiera „Too Old to Die Young” nie zostanie jednak opóźniona. Wraz z pojawieniem się oficjalnego zwiastuna padła także data: 14 czerwca. Dziesięcioodcinkową produkcję będzie można znaleźć w serwisie Amazon Prime Video. Warto jednak przygotować się na dość nietypowy wymiar czasu (jak na produkcję serialową). Jakiś czas temu za sprawą kompozytora Cliffa Martineza wyciekła informacja, jakoby każdy z odcinków trwał aż półtorej godziny.

Autor artykułu
More from Damian Halik

„Szarlatan” Agnieszki Holland powalczy o Oscara?

Choć polskiego kandydata do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego znamy już od sierpnia,...
Czytaj wiecej