Sezon rowerowy za pasem

Rowery
źródło: Pixabay
Już 1 marca planowo startuje sezon roweru miejskiego Veturilo, ale już od kilku dni ilość cyklistów na ścieżkach znacznie wzrasta. Jak przygotować swój jednoślad do rozpoczynającego się sezonu rowerowego? Mamy kilka wskazówek!

Pogoda za oknem coraz bardziej sprzyja do wyciągnięcia roweru z piwnicy po okresie zimowym i ruszeniu w wolny dzień na wycieczkę. Niektórzy co prawda nie rozstają się na zimę ze swoim jednośladem, ale to zdecydowana mniejszość. W związku z tym przypominamy o rzeczach, które należy zrobić przed sezonem rowerowym. Przygotowaliśmy także przegląd ciekawych produktów, które mogą nam się przydać w najbliższych miesiącach.

Nie będzie to żadnym zaskoczeniem, że należy zacząć od przeglądu.

Rowery trzymamy w piwnicach, na balkonach, w garażach albo po prostu w mieszkaniach. Większość tych miejsc naraża je na dopływ wilgoci i zimna, a nawet jeśli rower przez kilka miesięcy stał nieużywany w ciepłym mieszkaniu, to regulacja hamulców i przerzutek, czy sprawdzenie spoilerów jest jak najbardziej wskazane.

Warto zweryfikować też koła – i nie chodzi tu tylko o uzupełnienie powietrza, ale też o to, czy nie są uszkodzone np. dętki i czy wszystko w porządku z osią koła. Coraz częściej spotyka się opony bezdętkowe. Firma „Huck Norris” stworzyła gadżet chroniący tego rodzaju koła. Nie jest to najtańsze rozwiązanie (69 euro), ale jeżeli często jeździcie w warunkach, które narażają wasze opony na zniszczenie, może być warte rozważenia. Szczegóły możecie znaleźć pod adresem hucknorris.com

Łańcuch
Łańcuch i przerzutki są kluczowe dla funkcjonowania naszego roweru, źródło: Pixabay

Wielu użytkowników rowerów swoje łańcuchy traktuje jednym z powszechnych w każdym polskim domu środków – WD40. To niestety błąd. Spray bardzo szybko znika bowiem z łańcucha.

Po jeździe na błotnistych, mokrych powierzchniach, kiedy rower zaczyna skrzypieć lub wydawać inne dziwne odgłosy, należy zdjąć łańcuch, oczyścić go i dopiero potem odpowiednio nasmarować. Czym? Do oczyszczenia można użyć benzyny ekstrakcyjnej, ekologicznego odtłuszczacza albo pianki do czyszczenia łańcucha.

Następnie – po jego oczyszczeniu – można przystąpić do smarowania. Na rynku jest naprawdę sporo smarów do rowerów, a ich koszt oscyluje wokół 15-40 zł. Pamiętajcie, że wspomnianą czynność warto wykonywać częściej niż tylko raz w sezonie, na jego początku. Suchy łańcuch bowiem znacznie szybciej się zużywa.

Dobrym i ciekawym rozwiązaniem do roweru jest manometr.

Jeśli nie wiecie, co to, jesteście zapewne w większości. To mało znane urządzenie to inaczej ciśnieniomierz. Dzięki precyzyjnie ustawionemu ciśnieniu powietrza w kołach jazda może być znacznie przyjemniejsza i lżejsza. Jeśli już jesteśmy przy częściach, które mogą ułatwić jazdę lub po prostu jej nie utrudniać, warto zainwestować w dobre błotniki. Pogoda, póki co, chociaż coraz lepsza, wciąż jest niepewna, a jazda po kałużach bez błotników bywa mordęgą.

GPS
Rower z zamontowanym komputerem, źródło: Pixabay

Dziesięć lat temu prawie każdy rowerzysta wyposażał swój jednoślad w prosty komputer rowerowy. Pokazywały godzinę, prędkość czy pokonaną odległość. Technika poszła znacznie do przodu, a więc wiele firm (chociażby Garmin) dołożyła do powyższych możliwości niezwykle istotny GPS. Jak podaje producent, urządzenia są kompatybilne z akcesoriami z serii Varia, takimi jak radar Varia, inteligentne światła itp.
Dzięki funkcji śledzenia bieżącego umożliwiają też udostępnianie i blokowanie swojej lokalizacji. Za sprawą tego rozwiązania możemy ustalać trasę wycieczki w jej trakcie, szukać ciekawych tras i nigdy się nie zgubimy.

Zapewne wielu z użytkowników rowerów to nie zajawkowicze, czy nawet regularni cykliści. Zaprezentowane rozwiązania jednak pomogą w wejście w sezon nawet tym, którzy jeżdżą od czasu do czasu.

Autor artykułu
More from Kamil Jabłczyński

Cezary Kulesza nowym prezesem PZPN. Co to oznacza?

Zbigniew Boniek stał na czele PZPN-u przez dziewięć lat. Wielu mówi o...
Czytaj wiecej