Shambles – malownicza ulica

Jak w krótkim czasie poczuć klimat miasta?

Jak w krótkim czasie poczuć klimat miasta? Wystarczy przespacerować się najsłynniejszą i najpiękniejszą ulicą Yorku, a jednocześnie jedyną w Europie średniowieczną ulicą zachowaną w całości, która w 2010 roku została okrzykniętą najbardziej malowniczą ulicą w Wielkiej Brytanii. Shambles – malowniczą ulicą.

Shambles jest małą uliczką położoną w samym sercu szacownego i uroczego miasta York. Kiedyś ta słynna ulica nazywała się Fleshammels i była ulicą rzeźników gdzie dom pełnił też funkcje sklepu. Przy oknach do dziś zachowały się parapety, które służyły za półki do wykładania towaru. Obecnie podziwiana architektura budynków swego czasu  również miała istotne zadanie. Lekko pochylone domy chroniły ulicę przed słońcem. Obiekty są tak blisko siebie, że na niektórych odcinkach ulicy z okien można podać sobie ręce. Ulica jest tak wiekowa, o czym świadczy jej obecność w ,,Domesday Book’’- wpis z 1086 roku . Jest to dokument spisany po łacinie coś w rodzaju rejestru publicznego o gruntach i budynkach z czasów panowania Wilhelma Zdobywcy.

Dziś w tym uroczym miejscu znajdują się sklepiki, kanapkarnie, pamiątki i kawiarenki, Jest to najpiękniejsza ulica w Anglii, a być może też i w Europie. Warto tu wybrać się na spacer z rana, kiedy jeszcze turystów brak, warto też przyjść tu wieczorem i poczuć hipnotyzujący magii czar.

2

Autor artykułu
More from Beata Ulmer

Szmaragdowe jezioro

Szukasz wyjątkowego miejsca z dala od pędzącego świata, gdzie tylko karta kredytowa...
Czytaj wiecej