Sherlock Holmes powróci. Na gwiazdkę 2020 roku

Genialna seria z Robertem Downeyem Jr i Judem Lawem wróci w trzeciej osłonie. Studio Warner Bros właśnie potwierdziło datę premiery filmu Sherlock Holmes 3.

Sherlock Holmes to bardzo nośna postać. Stworzona przez Arthura Conan Doyle’a postać angielskiego detektywa doczekała się niezliczonej ilości odsłon. Często były to adaptacje powieści, czasem twórcy słuchowisk, sztuk, filmów i seriali wybierali tylko pojedyncze elementy z najsłynniejszej serii wydawniczej Conan Doyle’a. Osobiście, nigdy nie przepadałem za postacią Sherlocka Holmesa. Próby przebrnięcia przez wszystkie powieści z nim w roli głównej spełzły na niczym, a i filmy mnie nie pociągały. Potrafiłem jednak docenić geniusz pisarza w kreowaniu postaci i akcji powieści.

"Sherlock Holmes 2: Gra cieni" (Gaminator.tv)
„Sherlock Holmes 2: Gra cieni” (Gaminator.tv)

Z lekką rezerwą podszedłem do kolejnej próby wskrzeszenia detektywa z Baker Street w postaci filmu Guya Ritchiego z 2009 roku. Jakże się zaskoczyłem. Jego Sherlock Holmes jest genialny! Komiksowo – teledyskowa realizacja, świetny montaż, ujęcia, doskonała muzyka oraz inteligentny i zawadiacki humor. Oba filmy Ritchiego („Sherlock Holmes” oraz „Sherlock Holmes: Gra Cieni”) nie dają się widzowi nudzić oraz wyciągają małe, zapomniane smaczki z oryginału. Większość kojarzy najsłynniejszego detektywa świata jako dystyngowanego dżentelmena z charakterystycznym płaszczu i kapeluszu, pomijając to, że był świetnym bokserem i nie stronił od używek. Ritchie, w doskonały sposób, przypomniał to światu. Scena „walki w klatce” – palce lizać.

 

 

Od pewnego czasu mówiło się o trzeciej części Sherlocka. Oczywiście, sukcesu pierwszych dwóch filmów nie byłoby, gdyby nie doskonały Robert Downey Jr w roli tytułowej oraz Jude Law jako dr Watson. Nawiasem mówiąc, ten drugi dopiero po Sherlocku opuścił u mnie szufladkę z napisem „Wasilij Zajcew” (rola główna ze skądinąd świetnego dramatu wojennego „Wróg u Bram”). Tymczasem jednak Downey Jr był zajęty kręceniem kolejnych filmów w „stajni” Marvela.

Robert Downey Junior w roli Iron Mana (slashfilm.com)
Robert Downey Junior w roli Iron Mana (slashfilm.com)

W tym roku jednak okazało się, że aktor powoli zaczyna mieć dość Iron Mana i oznajmił, że zapisał w planach powrót na Baker Street. W kwietniu tego roku jego słowa potwierdził Joel Silver, producent obu pierwszych części, a teraz Warner Bros podało oficjalną datę premiery: „Sherlock Holmes” 3 ma trafić do kin 25 grudnia 2020 roku. Widać wytwórnia musi wierzyć w ten obraz, bo trafi na ekrany zaraz po „Avatarze 2” czy aktorskim filmie Disneya, o którym jeszcze niewiele wiadomo. Wiadomo za to, że ponownie w dra Watsona wcieli Jude Law i jest wielce prawdopodobne, że za kamerą stanie Guy Ritchie.

Oby, bo bez niego kolejna odsłona przygód Sherlocka Holmesa w tym składzie aktorskim nie ma sensu…

 

 

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Zmiany w kodeksie drogowym: nowe tablice i…

Rząd przygotował kilka ułatwień dla kierowców: brak obowiązku posiadania dokumentów auta czy...
Czytaj wiecej