Shibetsu. To tu testuje się Lexusy

To tam poddawane testowane są wszystkie modele

Nieopodal 20-tysięcznego miasta Shibetsu, położonego na wyspie Hokkaido na północy Japonii, znajduje się największy w Azji badawczy ośrodek motoryzacyjny. To tam poddawane testowane są wszystkie modele samochodów produkowanych przez Lexusa.

Shibetsu. To tu testuje się Lexusy. Ośrodek ukryty przed ciekawskimi oczami za wysokim ogrodzeniem zajmuje obszar o powierzchni 930 hektarów. Wystarczający, aby zmieścić pięć różnych torów testowych. Główny tor to długa na 10 kilometrów pętla z prostym odcinkiem o długości 3860 metrów, na którym mógłby spokojnie wylądować odrzutowiec.
Materialy Prasowe Lexusshibetsu_5
Po sześciu latach projektowania i budowy ośrodek w 1984 roku uruchomiła Toyota. Rozmach prac był tak ogromny, że według różnych relacji Rosjanie, mający swe tajne instalacje militarne na pobliskiej wyspie Sachalin, uznali je początkowo za budowę bazy wojskowej.

Posiadanie tak wysoko specjalistycznego ośrodka testowego stało się niezbędne podczas prac nad Lexusem LS 400 – flagową limuzyną, która dała początek marce Lexus. Choć główny tor nie był wtedy jeszcze ukończony, w roku 1985 pierwsze prototypy LS 400 rozpoczęły jazdy na gotowej już najdłuższej prostej, pozwalającej rozwinąć prędkość nawet 250 km/h. Dostęp do własnego toru pozwolił znacznie przyspieszyć prace nad nowym modelem, a co ważniejsze zmniejszyć koszt prac nad nim– wcześniej próby trzeba było przeprowadzać za wynajmowanych torach.
Materialy Prasowe Lexusshibetsu_3
Czterokilometrowa prosta to tylko jedna z wielu unikalnych zalet głównego toru. Na jej końcu znajduje się oznaczony symbolem 450R zakręt o promieniu 450 metrów i wyprofilowaniu sięgającym 43 stopni. Dzięki temu kierowcy są w stanie go pokonać z prędkością 200 km/h. Bez dotykania hamulców. Po nim następuje wiraż 1000R, a dalej kolejny bardzo ostry zakręt – 250R. Pozostałe tory mają bardzo zróżnicowaną specyfikę odpowiadającą różnym warunkom. Naśladują przeróżne drogi i nawierzchnie – od krętych górskich serpentyn po niemieckie autostrady. Tory ośrodka są bardzo intensywnie eksploatowane. Zdarza się, że jednocześnie jeździ po nich 200 kierowców, testując prototypy i samochody seryjne.

Jednym z najważniejszych kryteriów lokalizacji ośrodka był klimat, który pozwalałby na przeprowadzanie testów w różnych warunkach pogodowych. W położonym na północy Japonii Shibetsu temperatura spada zimą poniżej -20 stopni Celsjusza i takie mrozy panują przez co najmniej 15 dni w roku. Grubość pokrywy śnieżnej potrafi przekraczać 50 cm przez dwa miesiące lub dłużej. Bywa, że osiąga nawet metr. W takich warunkach główny tor jest nieczynny, natomiast próby koncentrują się na średniej wielkości torze numer 3.
Materialy Prasowe Lexusshibetsu_8
Ze względu na ekstremalny charakter testów i wiążące się z tym ryzyko wypadków, tory są monitorowane za pomocą systemu kamer. Personel ośrodka wyposażony jest w stałym kontakcie radiowym i zawsze przygotowany do natychmiastowej akcji ratunkowej. W razie potrzeby z odległego o 20 km szpitala można wezwać śmigłowiec medyczny – jego załoga doskonale zna teren ośrodka i ma z góry zaplanowane miejsca lądowań.
Materialy Prasowe Lexusshibetsu_4

Źródło: lexus-int.com

Tagi wpisu
, , ,
Autor artykułu
More from Krzysiek Bukowski

Takiej książki jeszcze nie widziałeś

Jest w niej coś... niezwykłego.
Czytaj wiecej