Sinfonia Varsovia w końcu doczeka się nowej sali koncertowej?

Atelier Thomas Pucher
Fot. Atelier Thomas Pucher
Gdy w 2010 roku ogłaszano konkurs na zagospodarowanie budynków przy Grochowskiej 272 i budowę nowej sali koncertowej, nikt nie spodziewał się, że droga do realizacji zwycięskiej koncepcji będzie tak długa. Finał jest coraz bliżej, ale na pierwszy występ jeszcze poczekamy.

Wreszcie – można by powiedzieć – coś ruszyło się w kwestii zagospodarowana dwuhektarowej działki w Kamionku, gdzie od lat planowana jest budowa nowej sali koncertowej. Z największego tego typu obiektu w Polsce na co dzień ma korzystać Sinfonia Varsovia. Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy jedna z najbardziej uznanych polskich orkiestr symfonicznych da tam pierwszy koncert. Z różnych powodów plany władz miasta stale się zmieniają, ale wiadomo przynajmniej, że pracę zakończyło biuro odpowiedzialne za architektoniczną stronę przedsięwzięcia.

Sinfonia Varsovia cierpliwie czeka na premierowy koncert w tym miejscu

Sinfonia Varsovia, Adrian Grycuk, Wikimedia Commons
Dawny Instytut Weterynaryjny SGGW od 2010 będący siedzibą Sinfonii Varsovii, fot. Adrian Grycuk/Wikimedia Commons

Historia pięknego, zabytkowego gmachu przy ulicy Grochowskiej 272 i leżących obok niego oficyn liczy sobie ponad sto dwadzieścia lat. Przez zdecydowaną większość tego czasu budynki stanowiły własność Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Dawny Instytut Weterynaryjny w 2009 roku został jednak odkupiony przez władze Warszawy, by stać się Europejskim Centrum Muzyki oraz siedzibą Sinfonii Varsovii. Orkiestra rzeczywiście urzęduje tam od 2010 roku, ale wciąż czeka na finał zakrojonego na szeroką skalę przedsięwzięcia.

Rozstrzygnięty jesienią 2010 roku konkurs na zagospodarowanie architektoniczne tego terenu i opracowanie projektu nowej sali koncertowej wygrało Atelier Thomas Pucher. Austriacka pracownia pokonała sto trzydzieści sześć innych prac, jednak dopiero w 2015 podpisała umowę na realizację prac projektowych. Te zaś przeciągnęły się aż do teraz. Dopiero w ostatnich tygodniach poinformowano, że kompletowanie dokumentacji projektowej dobiegło końca. Teraz wszystko w rękach władz Warszawy. Kolejnym etapem będzie bowiem wyłonienie w ramach przetargu wykonawcy dość złożonego projektu. Poza budową nowej sali Thomas Pucher i jego studio musieli bowiem zadbać o pięć zabytkowych budynków na terenie dawnego Instytut Weterynarii.

Etap projektowania zamknięto więc niemal jedenaście lat po tym, jak decyzją prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz i Rady Warszawy ogłoszono konkurs. Warto przypomnieć, że początkowy budżet wynosił 460 000 000 złotych, ale w międzyczasie doszło w tej kwestii do zmian. Podobnie rzecz miała się w przypadku samej realizacji, poprzedniczka Rafała Trzaskowskiego przekonywała bowiem, że na pierwszy koncert udamy się tam już w 2021 roku. Kolejny prezydent kontynuuje jeden z największych kulturalnych projektów w stolicy, ale już bez tak optymistycznych prognoz.

Sala koncertowa prawdopodobnie nie powstanie do 2025 roku

Sinfonia Varsovia, Atelier Thomas Pucher
Ażurowa konstrukcja okalająca teren, na którym urzęduje Sinfonia Varsovia, fot. Atelier Thomas Pucher

Jednym z największych problemów po stronie autorów koncepcji architektonicznej był dość kontrowersyjny mur, który okalał dawny gmach. To także wydłużyło prace projektowe. Betonową konstrukcję zastąpi jednak trzymetrowa, ażurowa rama ze stali. Podobnie jak w poprzednim przypadku jej celem jest możliwie jak najlepsze stłumienie hałasu ruchliwej Grochowskiej. Wizualnie ma się ona jednak prezentować o wiele lepiej – przy okazji odsłaniając zabytkowy gmach.

Przewodzący zespołowi architektów Thomas Pucher chwali się przy tym, że nową konstrukcję wzbogacono o kilka ciekawych dodatków, między innymi zintegrowane z ramą schody. Pozwolą one wejść na jej szczyt oraz obejść ją dookoła. Ustalono także, jak ma się prezentować układ funkcjonalny zabytkowych budynków – w sumie jest ich pięć, wliczając w to główny gmach. Tym, co ciekawi najbardziej, niezmiennie pozostaje jednak sala koncertowa. Ma ona pomieścić 1850 osób, stając się największym tego typu obiektem w Polsce. By uzyskać doskonałą akustykę tej przestrzeni, w prace projektowe zaangażowano berlińskie biuro Müller-BBM oraz uznaną, brukselską firmę Kahle Acoustics.

Sala koncertowa Sinfonii Varsovii, Atelier Thomas Pucher
Sala koncertowa, na którą od przeszło dekady czeka Sinfonia Varsovia, fot. Atelier Thomas Pucher

Po tym, jak ze względu na poziom skomplikowania projektu prace się przedłużyły, padło kilka dat potencjalnego otwarcia nowej sali. Pierwsze, bardzo optymistyczne deklaracje – jeszcze za czasów Hanny Gronkiewicz-Waltz – mówiły o 2021 roku, ale te dawno już przestały obowiązywać. Później mówiło się, że prace konstrukcyjne ruszą jesienią 2020 roku, a Sinfonia Varsovia pierwszy koncert da tam na początku 2025 roku. Najświeższe informacje mówią jednak o wyraźnym uszczupleniu budżetu miasta, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę obecną sytuację. Informując o zakończeniu etapu projektowego padła jednak deklaracja, że budowa sali ma ruszyć w przyszłym roku i potrwać cztery lata. Wygląda więc na to, że Sinfonia Varsovia pierwszy koncert w swojej nowej sali da najwcześniej w 2026.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Trzy wizje artystyczne, jedna przyszłość

Zaprezentowany pod koniec marca Lexus LF-Z to wciąż świeży temat, który prędko...
Czytaj wiecej