Sisyphus – stół który „żyje”

Mebel, który z każdą chwilą się zmienia, oto najnowszy projekt artysty Bruce'a Shapiro: Sisyphus, czyli Syzyf.

Mebel, który z każdą chwilą się zmienia, oto najnowszy projekt artysty Bruce’a Shapiro: Sisyphus, czyli Syzyf.

Shapiro od 20 lat zajmuje się tworzeniem rzeźb kinetycznych, czyli takich, które się poruszają. Teraz chce przenieść swoją sztukę do domu każdego chętnego. Syzyf to projekt stołu, który każdy z nas będzie mógł kupić i postawić w swoim salonie. Każdy zna mit o Syzyfie, greckim królu, który został przez bogów ukarany za swą zuchwałość. Jego kara polegała na bezskutecznym wtaczania ciężkiego kamienia na szczyt wzgórza, a gdy był już niemal u celu, ten staczał się z powrotem na początek. Podobnie działa wspomniany wcześniej stół. Tylko, zamiast kamienia mamy metalową kulkę, zamiast zbocza piasek, a zamiast Syzyfa – Sisbota.

Sisyphus

Sisyphus to stół o szklanym blacie, pod którym znajduje się cienka warstwa piasku, a na niej stalowa kulka. Od spodu znajduje się wspomniany, Sisbot – dwusilnikowy „robot”, który za pomocą magnesu porusza kulką. Ta, z kolei, przetaczając się po piasku tworzy na nim wzory. Gdy wydaje się, że dzieło jest już skończone, każdy następny ruch przeistacza je w następne i następne. Bez końca, tak jak praca Syzyfa. Saphiro mówi o swoim projekcie, że jest to instrument. Tak jak instrumenty muzyczne grają muzykę napisaną przez człowieka, stół tworzy obrazy. Można samemu napisać „nuty” dla tego instrumentu. A kulką można sterować w prosty sposób dzięki aplikacji na smartfonie.

 

Artysta umieścił swój projekt na kickstarterze i liczy na zebranie pieniędzy niezbędnych do uruchomienia jego produkcji. Stół ma być dostępny w trzech opcjach (2stopy średnicy na 22 cali wysokości, 3 stopy na 18 cali oraz 4 stopy na 18 cali). Mebel jest wykonany z drewna i stali i dostępny w kilku wersjach kolorystycznych. Niestety póki co można kupić wyłącznie za oceanem, tylko na kickstarterze i za niemałe pieniądze, najtańsza opcja kosztuje niecałe 800 dolarów. Jednak patrząc na hipnotyzującą pracę Sisyphusa można być pewnym, że na taki gadżet znajdzie się wielu chętnych w różnych innych częściach globu.

Więcej na kickstarter.com

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Dom z drukarki 3D w 24 godziny

Przyzwyczailiśmy się do coraz większej ilości rzeczy wykonanych przez drukowanie 3D. A...
Czytaj wiecej