\ SKID – „zrównoważona” alternatywa dla stalowych noży

Drewniany nóż - ostatni o którym pomyślimy, że jest ostry i może być używany przez profesjonalistów. A jednak! Niemiecka firma stworzyła narzędzie, wykonane w 97% z drewna. Autorem projektu jest młody architekt, który pasję swojego dziadka-kowala i wspomnienia z dzieciństwa ulokował daleko w gastronomicznej przyszłości.

Drewniany nóż – ostatni o którym pomyślimy, że jest ostry i może być używany przez profesjonalistów. A jednak! Niemiecka firma stworzyła narzędzie, wykonane w 97% z drewna. Autorem projektu jest młody architekt, który pasję swojego dziadka-kowala i wspomnienia z dzieciństwa ulokował daleko w gastronomicznej przyszłości.

Głównym surowcem jest robinia – akacja, rosnąca w pobliskich lasach w Niemczech. To jeden z najbardziej cenionych materiałów do wyrobu produktów kuchennych. Wysokie stężenie taniny ma działanie samoczyszczące i antybakteryjne. Wystarczy więc przepłukać nóż pod bieżącą wodą, bez użycia środków chemicznych. Każdy \ SKID rzeźbiony jest z pojedynczego bloku, ostrze zostało wykonane z wysokostopowej stali węglowej (1.3503) o twardości 59 – 61 HRC. Tego rodzaju surowca używają również japońscy kowale do wykucia najostrzejszych i najbardziej pożądanych noży na świecie. Rękojeść wykonywana jest ręcznie w Magdeburgu. Po połączeniu z ostrzem daje doskonale wyważony i w dodatku niepowtarzalny nóż – nie znajdziemy przecież dwóch identycznych kawałków drewna.

\ SKID to tradycyjne rzemiosło, zasady kowalstwa i powszechnie znanego przetwórstwa drewna, zestawione z nowoczesnymi technologiami. Wszystko po to by osiągnąć cudo godne najlepszych szefów. Ostrza cięte są laserowo, następnie wykańczane ręcznie, korpus frezowany przez nowoczesne maszyny CNC by finalnie dopracować go również ręcznie. W ostatnim kroku montaż i szlifowanie ostrza do optymalnej ostrości, zachowującego krawędź cięcia i elastyczność.

Nóż można już mieć za niecałe 200 euro. Elegancki, prosty, unikalny. Projekt spotkał się z dużym powodzeniem, na Kickstarterze trwa już kolejna kampania firmy.

Źródło: https://lignum.io

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Levinson – Szukając dźwięku ciszy

Aby stworzyć dobre nagłośnienie – szczególnie w samochodzie – zespół z firmy...
Czytaj wiecej