Słoń w metrze

Słoń leśny odnaleziony w metrze
Tak, dobrze przeczytaliście: słoń w metrze. Na nowej stacji warszawskiej kolejki podziemnej zostanie upamiętniony słoń, którego szczątki znaleziono podczas jej budowy.

Słoń w metrze pojawi się na nowej stacji Płocka na warszawskiej Woli. To tam pod koniec ubiegłego roku znaleziono szczątki prehistorycznego ssaka. Kości przewieziono do Muzeum Archeologicznego, gdzie specjaliści z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk prowadzili badania nad ustaleniem gatunku zwierzęcia, którego pozostałości robotnicy wykopali podczas budowy.

Właśnie ogłoszono, że należały do około dwudziestoletniej samicy słonia leśnego. Zwierze to zamieszkiwało tereny obecnej Polski w interglacjale eemejskim. Według naukowców znalezisko ma między 115 a 132 tysiące lat. Kości mogły należeć do słonia, który mierzył nawet 4,5 metra i ważył 7 ton.

Słoń leśny odnaleziony w metrze
Szczątki samicy słonia leśnego odnalezione na budowie stacji Płocka powrócą na nią jako kopie. Zdj. Metro Warszawskie via U. M. st. Warszawy

Słoń w metrze zostanie upamiętniony właśnie na stacji Płocka – nieopodal miejsca jego odnalezienia. Oczywiście nie pojawi się tam ani żywy słoń, ani jego makieta, ani tym bardziej odnalezione części kończyn, bo te stanowią cenne znalezisko archeologiczne.

Na ogólnodostępnej antresoli stacji, przy wyjściu na ul. Wolską będzie można obejrzeć kopie zeskanowanych w technologii 3D szczątek umieszczonych w odpowiedniej gablocie. Słoń w metrze pojawi się po otwarciu stacji. Koniec budowy wolskiego odcinka drugiej linii metra jest planowany za trzy miesiące.

Źródło: Urząd Miasta stołecznego Warszawy/Metro Warszawskie

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Czy polska moneta stanie się jedną z najdroższych na świecie?

Na aukcję została wystawiona polska moneta: 100 dukatów z czasów Zygmunta III...
Czytaj wiecej