Drzwi odkryte na nowo

Ciekawy projekt, który zmienia to jak postrzegamy samo doświadczenie otwierania drzwi.

Slow Door to nowatorski koncept drzwi. Zespół sześciennych elementów, tworzy przestrzenny mechanizm, który ma opóźniać przejście. To, w zamyśle autorów, ma pomóc docenić czas i samo doświadczenie z tym związane.

Drzwi otwierają się dosłownie w zwolnionym tempie, pomagając „poczuć” ich przestrzenność. To bezpośrednie nawiązanie do motywu przewodniego tegorocznej edycji konkursu – „Anticipation”, rozumianego jako „przewidywanie” i „przestrzeń”. Jak mówią autorzy konceptu,  ich celem był stworzenie sytuacji, w której chcąc przejść przez drzwi, poczujemy przestrzennie czas, który potrzebny jest do ich pełnego otwarcia. To w końcu również samo doświadczenie dotyku i poczucia formy między podmiotem, a przedmiotem.

Slow Door 2_©Lexus

Wyzwaniem w procesie projektowania, było określenie czasu, jaki ma zabierać im pełne otwarcie. To ważne, bo zbyt długi czas oznaczałby brak funkcjonalności. Zbyt krótki – zerwanie z główną ideą, która stoi za projektem. Slow Door składa się z 252 sześciennych elementów, z  których 251 ma wymiary o boku 10cm i jednego nietypowego bloku, który posiada zintegrowany uchwyt otwierający drzwi. Elementy są rozmieszczone na siatce z 21 rzędami i 12 kolumnami i razem tworzą ruchomą bryłę. Za projektem stoi dwójka designerów – Irina Michaela Bogdan z Rumunii i Deepak Jawahar z Indii. Oboje na codzień pracują w Chinach. Oboje również mają doświadczenie architektoniczne. Ich prace łączą elementy filozoficzne I computional design.

©Lexus_Slow Door_Main_Lexus Design Award 2016

Autor artykułu
More from Krzysiek Bukowski

Posłuchaj muzyki granej przez… morze

Chorwackie morskie organy niosące swoją muzykę 24h na dobę.
Czytaj wiecej