Słynny neon „traktory” wrócił do Ursusa

Na dach biurowca urzędu Dzielnicy Warszawa Ursus powróciły neony z trzema traktorami. Zostały zamontowane dzieki projektowi z urzędu obywatelskiego.

Na dach biurowca urzędu DzielnicyWarszawa Ursus powróciły neony z trzema traktorami. Zostały zamontowane dzieki projektowi z urzędu obywatelskiego.

Warszawski Ursus to dzielnica, która wzięła swoją nazwę od fabryki ciągników rolniczych. Pierwsze budynki fabryki wybudowano na gruntach odkupionych od rodziny Skrzeszewskich w 1923 roku, wtedy jeszcze podwarszawskiej wsi Czechowice. Tam też przeniesiono siedzibę Zakładów Mechanicznych „Ursus” nazwanych tak na cześć jednego z bohaterów powieści „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Łacińskie słowo „ursus” oznacza niedźwiedzia i jest synionimem siły, co w przypadku planowanej produckji ciągników miało swoje uzasadnienie. Po otwarciu wytwórni firma zajęła się produkcją tzw. ciągówek ale dość szybko rozszerzyła swą działalność na ciężarówki i autobusy wytwarzane na zagranicznych licencjach. W wyniku złego zarządzania spółka upadła w 1930 roku, zakłady upaństwowiono i włączono do Polskich Zakładów Inżynierii. Kontynuowano dotychczasową produkcję poszerzając ją o czołgi i tankietki czykultowe już motocykle Sokół.

Po wojnie dość szybko na szczęscie niezbyt zniszczoną fabrykę doprowadzono do ładu, a na Dolnym Śląsku odzyskano znaczną część zrabowanego wyposażenia. Już w 1947 roku z wytwórni wyjechał pierwszy polski traktor marki „Ursus”zbudowany na bazie niemieckiego ciągnika Lanz-Bulldog. Od tamtej pory fabrykę sukcesywnie rozbudowywano, powstało biuro konstrukcyjne, a firma stała się jednym z największych producentów maszyn rolniczych w naszej części Europy. Niestety olbrzymi zakład nie przetrwał transformacji ustrojowej i dość długo broniąc się przed bankructwem upadł w 2001 roku. Po kilku latach prawa do markii logo przejeła firma Pol-Mot i wyprowadziła produkcję do Lublina.

Obraz może zawierać: niebo i na class=
Tak wyglądał oryginalny neon. Zdj. via fb – Ruchomy neon w kształcie traktora na dachu Urzędu Dzielnicy Ursus

Po czasach świetności zakładów zostało kilka przedwojennych budynków, niestety uparcie niszczonych, nazwy ulic oraz… nazwa dzielnicy. Już w 1952 roku Czechowice i kilka okolicznych wsi połączono w jedno miasto, jednak aby uniknąć pomyłek z śląskimi Czechowicami, nazwę zmieniono na Ursus. W 1977 miasto włączono do Warszawy, stało się częścią Ochoty, aby po 16 latach stać się kolejną, niezależną, óśmą dzielicą stolicy. Po zakładach pozostał również dawny biurowiec zakładów, w którym obecnie mieści się Urząd Dzielnicy. Stoi on przy pl. Czerwca 1976, nazwanego na cześć strajków czerwcowych ,które miały miejsce w Ursusie w 1976 roku. Przez lata ten biurowiec zdobił stylizowany napis -U-R-S-U-S- oraz trzy ciągniki z neonu stojące na krawędzi dachu. Były one animowane tak, że sprawiały wrażenie poruszania się po jego krawędzi. Podczas któregoś z kolei remontów budynku neony zniknęły. Teraz dzięki budżetowi patrycypacyjnemu porwóciły na swoje miejsce odtworzone na podstawie archiwalnych zdjęć. Przypominają one o dziedzictwie dzielnicy i jej tradycjach – obecnie ostatnie hale fabryczne ustępują kolejnym osiedlom mieszkaniowym i taka pamiątka przypominająca o świetności Ursusa jest na wagę złota.

Trzy Traktorki

Trzy Traktorki powróciły do Ursusa. Zdjecia Andrzej Grabski.

Opublikowany przez Oficjalny profil Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy Poniedziałek, 10 grudnia 2018
Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Kolejny klasyk we flocie Panek Carsharing

Do Poloneza Caro w barwach Panek Carsharing w ubiegłym tygodniu dołączył... Maluch,...
Czytaj wiecej