SMOG – największy wróg biegacza!

SMOG - największy wróg biegacza; źródło: pixabay.com
SMOG - największy wróg biegacza; źródło: pixabay.com
Czy bieganie na świeżym powietrzu, gdy wszędzie grasuję smog jest korzystne dla zdrowia? A może lepiej korzystać z siłowni? Na jakie schorzenia jesteśmy narażeni, przebywając na powietrzu w dużym stężeniu smogu? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Smog jest niesamowicie groźny dla organizmu człowieka. Od dawna wiadomo bowiem, że ma niekorzystny wpływ na drogi oddechowe. Co gorsza oddychanie zanieczyszczonym powietrzem źle działa na układ krwionośny, zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę, a nawet podejrzewa się go o wywoływanie choroby Alzheimera. Niestety to tylko część złych wiadomości. Dzieci mieszkające w miastach rozwijają się wolniej. U dorosłych zauważono znaczny spadek odporności i obniżenie jakości wykonywanej pracy. Smog co roku zabija ok. 45 tys. Polaków.

Czym jest SMOG?

Smog to nic innego jak „pył zawieszony”. Są to mikroskopijne cząsteczki pyłu pochodzące z placów budowy, rur wydechowych, kominów oraz ścierających się opon. Niestety cząsteczki pyłu są tak małe, że bez problemu dostają się do płuc, a stamtąd do krwi. Rozprzestrzenione po całym organizmie docierają do narządów wewnętrznych, w rezultacie powodując ogromne spustoszenie. Dzieje się tak za sprawą substancji znajdujących się w smogu. Mowa tutaj o rakotwórczych benzopirenach, które mogą powodować stany zapalne w mózgu, trzustce oraz w sercu.

Najlepsze pory do biegania to wczesny poranek lub wieczór;
źródło: pixabay.com

Zwiększ swoje szanse!

Statystycznie w ciągu dnia wykonujesz 20 000 oddechów. W trakcie biegu oddychasz jednak z dużo większą częstotliwością. Nie masz wpływu na jakość powietrza znajdującego się w mieście, ale możesz zmniejszyć ilość wdychanych toksyn. Staraj się trenować w godzinach, w których emisja smogu jest najniższa. Najgorsza pora na trening to godziny szczytów – 8.00 rano i  godz. 17.00. Natomiast najlepsze pory do biegania to wczesny poranek lub wieczór. Według badań najczystsze powietrze jest w niedziele rano. Poziom zanieczyszczenia możesz monitorować na stronie: powietrze.gios.gov.pl.

Wybieraj najlepsze miejsca!

Zasada jest prosta: im dalej centrum, tym lepiej. Szukaj miejsc wietrznych. Zdecydowanie wzgórza i tereny nad rzeką są lepsze od zatłoczonych miast. Zawsze możesz też uzbroić się w maskę antysmogową. Gdy wskaźniki smogu świecą na czerwono lepiej zrezygnować z treningu na świeżym powietrzu i wybrać się na zamkniętą siłownię.

Autor artykułu
More from Sara Szost

Żelazne zasady suplementacji żelaza!

Suplementacja żelaza budzi wiele kontrowersji. U kobiet trenujących wyczynowo niedobory tego pierwiastka...
Czytaj wiecej