Soczewki Moment Anamorphic to nowa jakość mobilnej fotografii

Moment Anamorphic Lens (+Battery Case), fot. Moment
Moment Anamorphic Lens (+Battery Case), fot. Moment
Nowe generacje smartfonów zawsze wspierane są wielkimi słowami na temat ich funkcjonalności – i to niezależnie od marki. Najczęściej próżno wypatrywać zapowiadanych rewolucji, ale od czego są młodzi inżynierowie, którzy we własnym zakresie projektują gadżety poprawiające parametr tych urządzeń? Doskonałym przykładem są tu soczewki Moment Anamorphic.

Dolina Krzemowa pełna jest technologicznych start-upów, które próbują zawojować świat. Nieliczne odnoszą sukces, o większości nigdy natomiast nie będzie nam dane usłyszeć. To trudny rynek, na którym niełatwo się wybić, ale młodym wizjonerom wydatnie pomaga między innymi Kickstarter. Popularny serwis crowdfundingowy co rusz zalewa nas naprawdę ciekawymi projektami. Dla jednych to jedyny sposób, by zebrać potrzebne do realizacji pomysłu fundusze, dla innych świetne miejsce do wypromowania gotowego produktu. Poniekąd, w obu tych grupach znajduje się firma Moment z Seattle. Grupa inżynierów wyspecjalizowanych w konstruowaniu soczewek do fotografii mobilnej zaczynała tam w 2014 roku. Pierwsza kampania (soczewka) przyniosła im 452 000 dolarów. Rok później powrócili z case’em do iPhone’a znacząco poprawiającym jakość zdjęć. Efekt? Kolejne 693 000 $. W 2017 na Kickstarterze zagościła kolejna generacja ich gadżetu, Moment 2.0., na którym zarobili 768 000 dolarów, ale wszystkie te kwoty przerósł najnowszy projekt – soczewka Moment Anamorphic.

Moment Anamorphic Lens (+ Case ang gimbal), fot. Moment
Moment Anamorphic Lens, fot. Moment

Produkty marki Moment tylko na Kickstarterze zarobiły jak dotąd niemal dwa miliony dolarów. Nie ma więc wątpliwości, że czwarta kampania nie służyła raczej zbieraniu środków na realizację pomysłu. Ekipa z Seattle jest bowiem na tyle rozpoznawalna, by za pośrednictwem tej platformy po prostu sprzedawać swoje usługi. Cel minimalny wyznaczono więc na poziomie 50 000$. Nietrudno się domyślić, że błyskawicznie został on osiągnięty. Na trzy dni przed końcem akcji Moment Anamorphic Lens zostało zakupione przez ponad dziewięć i pół tysiąca osób, które zainwestowały w gadżet niemal… półtora miliona dolarów.

Moment Anamorphic to w gruncie rzeczy nie jeden, lecz aż cztery różne przedmioty. Sama soczewka to koszt około 119$. Jeśli zakupimy ją wraz z case’em, cena wzrośnie do 145$. Można też zdecydować się na futerał z dodatkową baterią – 79$ lub 169$ wraz z soczewką. Podstawowy zestaw uzupełnia uniwersalna głowica do statywu (29$). Do tego firma z Seattle oferuje także szereg dodatków, między innymi soczewki o innej charakterystyce. Gdybyśmy chcieli zainwestować w cały zestaw, musielibyśmy zapłacić za niego 1500 dolarów! Warto jednak pamiętać, że wszystkie elementy związane z soczewką Moment Anamorphic są kompatybilne jedynie z wybranymi modelami smartfonów: Samsung Galaxy S9, iPhone X oraz Google Pixel.

Moment Anamorphic Lens (różne rodzaje soczewek), fot. Moment
Moment Anamorphic Lens (różne rodzaje soczewek), fot. Moment

Kwota ta może wydawać się duża, jednak twórcy wiedzą, co robią. Moment Anamorphic Lens jest bowiem gadżetem, który wyciska ze smartfonów granice możliwości, czyniąc je niemal profesjonalnym sprzętem. Brzmi górnolotnie, lecz jednym z elementów promocji marki jest współpraca z filmowcami. Już poprzedni model testowany był na planie filmowym. Wówczas padło na Seana Bakera – autora głośnego “The Florida Project”. Jego poprzedni film “Mandarynka” (“Tangerine”) – hit festiwalu w Sundance 2015 – powstał przy pomocy iPhone’a 5S i soczewki firmy Moment.

Do promocji zestawu Moment Anamorphic Lens zatrudniono jednak postać znacznie większego kalibru. Za “kamerą” stanął bowiem Steven Soderbergh, a nakręcony przez niego film – “Niepoczytalna” (“Unsane”) – został zaprezentowany podczas tegorocznego Berlinale. Produkcja z Claire Foy (“The Crown”) w roli głównej w polskich kinach zadebiutować ma 27 lipca, więc warto zobaczyć ten film choćby z ciekawości. Zobaczcie zwiastun tego, na co stać Moment Anamorphic Lens:

Źródło: Kickstarter

Autor artykułu
More from Damian Halik

Kolejne zwycięstwa Lexusa w Autobacs SUPER GT

Obecny sezon japońskiej serii SUPER GT jest dla Lexusa pasmem sukcesów – podczas...
Czytaj wiecej