Solar Sinter – drukarka na piach i słońce

Pokazaliśmy już niejednokrotnie jak wiele zastosowań mają drukarki 3D. Tym razem będzie to czysta sztuka i to przy wykorzystaniu jedynie słońca i piasku.

Pokazaliśmy już niejednokrotnie jak wiele zastosowań mają drukarki 3D. Tym razem będzie to czysta sztuka i to przy wykorzystaniu jedynie słońca i piasku.

Druk w technologii trójwymiarowej tanieje i staje się coraz bardziej dostępny. Zwiększa się również ilość materiałów którymi można drukować. Jednak takie drukarki to zazwyczaj urządzenia stacjonarne różnych rozmiarów, od niewielkich do domowego drukowania drobiazgów aż po spore maszyny używane np. do budowy domów. Pochłaniają również niemało energii. Co powiecie na drukarkę 3D która wykorzystuje jedynie to co daje nam natura? Tak, tak działa Solar Sinter drukarka która do zasilania wykorzystuje energię słoneczną, a jako materiał – zwykły piasek. Działa trochę inaczej niż urządzenia które do tej pory widzieliście nie natryskuje materiału w odpowiednich miejscach, ale przesuwa olbrzymią soczewkę. Ta spora lupa skupia promienie słoneczne które podgrzewają piasek do tak dużej temperatury, że powodują stopienie kwarcu i zlepienie ziarenek piachu z czego powstaje szkło.

Zapytacie po co to wszystko? Jak widać na filmie elementy wykonane w takiej technologii nie są idealne i tak naprawdę nie wiadomo do czego ich użyć. Ponadto aby uruchomić Solar Sinter potrzeba mocnego słońca i sporej ilości piachu, a to zazwyczaj jest dostępne na… pustyni. Otóż Solar Sinter to demonstrator technologii, dowód na to, że się da. Zbudował ją Markus Kayser jako pracę zaliczeniową na brytyjskiej Royal College of Art której jest studentem. To nie pierwsza taka maszyna konstrukcji Kaysera i jesteśmy pewni, że jeszcze o nim usłyszymy. Tymczasem Solar Sinter można oglądać na macierzystej uczelni Kaysera.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

MacGyver powraca

Bohater młodzieży lat 90-tych powraca! Niestety bez Richarda Deana Andersona. Wiemy za...
Czytaj wiecej