Solaris testuje megatrolejbus

Solaris Trollino 24
Od początku czerwca Solaris testuje w Gdyni najdłuższy trolejbus w Europie. Solaris Trollino 24 jest tak długi, że musi poruszać się po mieście z pilotem.

Solaris Trollino 24 – jak sama nazwa wskazuje – ma 24 metry długości, cztery osie, dwa przeguby i pięć par drzwi. Trolejbus napędzają dwa silniki trakcyjne, które zasilane są prądem sieci trakcyjnej. Prototypowy Solaris to jednak tylko poligon doświadczalny przed wprowadzeniem całej rodziny mega długich pojazdów. Oprócz trolebusów należeć do niej będą również autobusy o napędzie hybrydowym i elektrycznym. Oprócz testów systemu sterowania pojazdem, podczas prób w Gdyni Trollino 24 ma przejść testy homologacyjne i badania do dopuszczenia do ruchu i przewożenia pasażerów.

Solaris Trollino 24
Solaris Trollino 24 dotarł do Gdynie na specjalnej lawecie.

Normalnie tego typu próby są przeprowadzane na zamkniętym torze testowym, jednak w tym przypadku mamy do czynienia z trolejbusem, który potrzebuje odpowiedniej infrastruktury. Oczywiście Trollino jako jeden z najnowocześniejszych trolejbusów posiada specjalne baterie ładowane podczas jazdy, które pozwalają na przejechanie krótkich odcinków bez zasilania z sieci. Ponieważ jednak Solaris od lat współpracuje z gdyńskim Przedsiębiorstwem Komunikacji Trolejbusowej przy homologacji nowych pojazdów, to tym razem zdecydowano się również na testy w nadmorskim mieście.

Solaris Trollino 24
Niestety ze względu na przepisy Trollino 24 raczej nie zagości na polskich ulicach na stałe.

Polskie przepisy zezwalają na poruszanie się po drogach pojazdom o maksymalnej długości 18,75 metra, dlatego Solaris Trollino 24 jest traktowany jako pojazd ponadgabarytowy i jego poruszanie się po drogach jest ograniczone. Każdy przejazd Trollino 24 musi być zgłoszony do zarządcy drogi, a pojazd musi być zabezpieczany przez pilota, który pomaga kierowcy w kierowaniu pojazdem i w sytuacjach awaryjnych kieruje lub zatrzymuje ruch innych pojazdów w celu ułatwienia przejazdu trolejbusa.

W Polsce, o ile nie zostanie zmienione prawo, takich megapojazdów w normalnym ruchu nie zobaczymy, jednak w Europie jest zainteresowanych takimi pojazdami wielu przewoźników. Póki co w Gdyni Trollino 24 będzie można spotkać do 19 lipca. Niestety dla publiczności – będzie podróżował bez pasażerów.

Zdjęcia: Michał Podgórniak/PKT via www.gdynia.pl

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Muzyka z nieznanej płyty, którą na pewno znasz

Anonimowy muzyk, nieznany album, jednak jest coś, co powoduje, że ten charakterystyczny...
Czytaj wiecej