Przyjemne chwile z dzieciństwa wracają. Do sprzedaży wraca limitowana wersja pierwszego PlayStation

sony playstation classic
PlayStation Classic to malutka konsolka do gier. Chciałoby się rzec, że identyczna względem tej, jaką pamiętamy z naszego dzieciństwa. Mamy dla was dwie wiadomości: dobrą i złą.

Już 3 grudnia w sklepach pojawi się nowa konsola marki PlayStation. Nie będzie to jednak odświeżona wersja PlayStation 4, a tym bardziej jej następca. Sony zamiast tego zdecydowało się zagrać na naszych sentymentach oraz cudownych wspomnieniach. Do sprzedaży wraca – w nowej wersji i nowej cenie – pierwsza konsola PlayStation. Śmiesznie mała, śmiesznie tania, choć też mocno ograniczona.

Z wyglądu konsola nie będzie różnić się od swojego pierwowzoru, poza jednym drobnym szczegółem: będzie o 45 proc. mniejsza. Innymi słowy, wzornictwo oryginału zostało w pełni zachowane, tylko sam sprzęt znacząco skurczono. By można było łatwo go przenosić czy schować do (większej) kieszeni.

Mniejsza konsola Sony PlayStation Classic oznacza brak czytnika płyt CD. Co z grami?

sony playstation classic

I tu ujawnia się największe ograniczenie nowej wersji starej konsoli. Niestety, jeżeli mamy gdzieś zachomikowane stareńkie gry na PlayStation na płytach CD, to nie zadziałają one z odświeżoną konsolą. Nie będzie też można kupować na nią gier. Jedyne, w co będziemy mogli zagrać, to produkcje jakie zostaną fabrycznie zainstalowane na konsoli.

Na szczęście gier będzie w jej pamięci całkiem sporo, bo aż 20. Wśród tytułów znajdą się klasyki takie jak Final Fantasy VII, Tekken 3, R4: Ridge Racer Type 4, Jumping Flash! oraz Wild Arms. Oprócz tego w zestawie z konsolą znajdziemy dwa klasyczne kontrolery pozbawione gałek analogowych oraz przewód HDMI – co od razu stanowi też informację, że PlayStation Classic bez problemu dogada się z nowoczesnymi telewizorami.

Dodatkowe gry nie zostaną wydane w późniejszym terminie – PlayStation Classic będzie więc jednorazowym wydatkiem, do którego nigdy więcej w sensie finansowym nie wrócimy. Zgadujemy jednak, że wielu z graczy-entuzjastów i tak to nie będzie przeszkadzać. Okazja do zagrania w kultowe gry z dzieciństwa jest bardzo kusząca, a na dodatek konsola będzie bardzo tania. Nie znamy jeszcze dokładnej polskiej ceny, ale na rynku amerykańskim ma kosztować 100 dol. – co sugerowałoby, że w Polsce wydamy na nią około 400 zł. Idealny prezent na Gwiazdkę?

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Konsolę do gier firmy Atari pokochają „dłubacze”

Firma Atari podzieliła się garścią informacji na temat jej nowej konsoli do...
Czytaj wiecej