Sony przeniesie nas w świat telewizji 8K

sony zg9 8k
Telewizory Sony ZG9 mają 16-krotnie większą rozdzielczość niż modele pracujące w rozdzielczości Full HD. Telewizyjna rewolucja właśnie wkroczyła do Polski.

Sony udostępnił w Polskich sklepach pierwsze swoje pierwsze telewizory pracujący w rozdzielczości 8K. Ich pełna nazwa to Full Array LED 8K HDR Master Series ZG9. Określenie Master ma oznaczać, że jest to najlepszy ze wszystkich telewizorów Sony, o jakości obrazu ponoć zestawialnej z referencyjnymi monitorami stosowanymi przez filmowców.

Dużą rolę w tym odgrywa procesor Sony X1, który przetwarza obraz tak, by nadać mu większą szczegółowość i jeszcze lepszy kontrast. Czołowe skrzypce gra tu jednak matryca, gotowa na przyszłość – a więc na treści w rozdzielczości 8K. Warto mieć na uwadze, że tych… na razie nie ma, przynajmniej w Polsce. Sony ZG9 będzie jednak zdolny takowe wyświetlić, jak te już się pojawią. Jako jeden z nielicznych na rynku.

sony zg9 8k

Sony ZG9 to nie tylko świat Ultra HD 8K.

Producent zdecydował się wykorzystać wspomnianą matrycę 8K i procesor X1 do poprawiania jakości treści w niższych rozdzielczościach, rekonstruując je za pomocą sztucznej inteligencji. Układ scalony interpoluje materiał w celu nadania mu wyglądu zbliżonego do obrazu 8K.

Na potrzeby serii ZG9 stworzono również zupełnie nowe moduły doświetlające matrycę i innowacyjny system dźwięku, który ma wiernie rozmieszczać dźwięk z użyciem dwóch przednich, dwóch dolnych i dwóch tylnych głośników. Widzowie słyszą w ZG9 dźwięk z ekranu, a nie z miejsca, w którym znajduje się głośnik. Telewizor obsługuje dźwięk w standardzie Dolby Atmos.

sony zg9 8k

Telewizor pracuje pod kontrolą systemu Android TV, nie powinno więc zabraknąć na niego aplikacji. Wkrótce też będzie można nim sterować głosem – według niepotwierdzonych informacji jeszcze w tym roku zostanie uruchomiona telewizyjna wersja Asystenta Google w naszym kraju. ZG9 jest też zgodny z rozwiązaniami Apple’a. AirPlay 2 ułatwia strumieniowe przesyłanie na telewizor Sony materiałów z telefonów iPhone, iPadów i komputerów Mac. HomeKit pozwala natomiast na łatwe sterowanie produktami do inteligentnego domu przy użyciu aplikacji Home lub asystentki Siri.

Telewizory Sony 8K w rozmiarach: 85″ i 98″ można nabyć w jednym z 23 salonów Sony w Polsce. Ceny, póki co, są wręcz absurdalne. To sprzęt dla najbardziej zamożnych kinomanów, którzy nie boją się kupić telewizora w cenie niezłego samochodu. Cóż, pomarzyć można…

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Intel pokazał komputer wielkości karty kredytowej!

Firmę Intel na pewno kojarzycie dzięki jej rewelacyjnym mikroprocesorom. Tym razem jednak...
Czytaj wiecej