Sony przeniesie nas w świat telewizji 8K

sony zg9 8k
Telewizory Sony ZG9 mają 16-krotnie większą rozdzielczość niż modele pracujące w rozdzielczości Full HD. Telewizyjna rewolucja właśnie wkroczyła do Polski.

Sony udostępnił w Polskich sklepach pierwsze swoje pierwsze telewizory pracujący w rozdzielczości 8K. Ich pełna nazwa to Full Array LED 8K HDR Master Series ZG9. Określenie Master ma oznaczać, że jest to najlepszy ze wszystkich telewizorów Sony, o jakości obrazu ponoć zestawialnej z referencyjnymi monitorami stosowanymi przez filmowców.

Dużą rolę w tym odgrywa procesor Sony X1, który przetwarza obraz tak, by nadać mu większą szczegółowość i jeszcze lepszy kontrast. Czołowe skrzypce gra tu jednak matryca, gotowa na przyszłość – a więc na treści w rozdzielczości 8K. Warto mieć na uwadze, że tych… na razie nie ma, przynajmniej w Polsce. Sony ZG9 będzie jednak zdolny takowe wyświetlić, jak te już się pojawią. Jako jeden z nielicznych na rynku.

sony zg9 8k

Sony ZG9 to nie tylko świat Ultra HD 8K.

Producent zdecydował się wykorzystać wspomnianą matrycę 8K i procesor X1 do poprawiania jakości treści w niższych rozdzielczościach, rekonstruując je za pomocą sztucznej inteligencji. Układ scalony interpoluje materiał w celu nadania mu wyglądu zbliżonego do obrazu 8K.

Na potrzeby serii ZG9 stworzono również zupełnie nowe moduły doświetlające matrycę i innowacyjny system dźwięku, który ma wiernie rozmieszczać dźwięk z użyciem dwóch przednich, dwóch dolnych i dwóch tylnych głośników. Widzowie słyszą w ZG9 dźwięk z ekranu, a nie z miejsca, w którym znajduje się głośnik. Telewizor obsługuje dźwięk w standardzie Dolby Atmos.

sony zg9 8k

Telewizor pracuje pod kontrolą systemu Android TV, nie powinno więc zabraknąć na niego aplikacji. Wkrótce też będzie można nim sterować głosem – według niepotwierdzonych informacji jeszcze w tym roku zostanie uruchomiona telewizyjna wersja Asystenta Google w naszym kraju. ZG9 jest też zgodny z rozwiązaniami Apple’a. AirPlay 2 ułatwia strumieniowe przesyłanie na telewizor Sony materiałów z telefonów iPhone, iPadów i komputerów Mac. HomeKit pozwala natomiast na łatwe sterowanie produktami do inteligentnego domu przy użyciu aplikacji Home lub asystentki Siri.

Telewizory Sony 8K w rozmiarach: 85″ i 98″ można nabyć w jednym z 23 salonów Sony w Polsce. Ceny, póki co, są wręcz absurdalne. To sprzęt dla najbardziej zamożnych kinomanów, którzy nie boją się kupić telewizora w cenie niezłego samochodu. Cóż, pomarzyć można…

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Żegnajcie małe, osiedlowe sklepiki, nie macie szans z technologią

Mówi się, że siłą gospodarki są małe i średnie przedsiębiorstwa. Tymczasem rozwój...
Czytaj wiecej