„Spodek 1971” – jak powstawał jeden z najsłynniejszych budynków w Polsce

Spodek 1971, 4 Design Days
"Spodek 1971", fot. 4 Design Days
Dla jednych symbol słusznie minionych czasów, dla drugich architektoniczny fenomen, ale dla wszystkich – wizytówka Katowic. Spodek w zeszłym roku skończył pięćdziesiąt lat, a podczas 4 Design Days będziemy mogli zobaczyć poświęconą powstawaniu tego budynku wystawę.

Oddana do użytku w maju 1971 roku hala widowiskowo-sportowa przy alei Wojciecha Korfantego to dziś przede wszystkim symbol Katowic. Przez lata Spodek traktowany był jednak jako symbol PRL-u. Co prawda nie budził aż tak negatywnych emocji, jakie pojawiały się choćby przy warszawskim Pałacu Kultury i Nauki, ale emocji wzbudzał co niemiara – jako dom sportu, kultury i najróżniejszych wydarzeń branżowych.

4 Design Days 2022 pokażą i przyszłość, i przeszłość

4 Design Days
Fot. 4 Design Days

Po przerwie spowodowanej przez pandemię impreza powraca do stacjonarnej formy, zapraszając reprezentantów świata designu, architektury oraz branży nieruchomości, a także osoby zainteresowane tą tematyką. Przez cztery dni Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach ugości polskich i zagranicznych projektantów oraz architektów, ale też producentów czy deweloperów. Poznamy nowinki i nadchodzące trendy, lecz nie zabraknie również odrobiny historii.

Między 27 a 28 stycznia katowicka impreza skupi się na biznesie. Z kolei w dniach 29-30 stycznia MCK otworzy się na miłośników designu i ludzi ciekawych branżowych nowości. Na uczestników 4 Design Days czeka wiele atrakcji – wystaw, prelekcji, a nawet warsztatów. Mnie ciekawi natomiast swoisty hołd złożony ikonie znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

Spodek, Konstrukcja dachu Spodka (lata 1967-1968), Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej
Konstrukcja dachu Spodka (lata 1967-1968), fot. Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej

Dzięki współpracy organizatorów 4 Design Days, katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej możemy cofnąć się w czasie. Jednym z elementów programu imprezy jest bowiem wystawa „Spodek 1971”, w której trakcie zobaczymy archiwalne zdjęcia autorstwa Jacka Sykory.

To gratka zarówno dla fanów fotografii, architektury, jak i historii. Warto bowiem pamiętać, że kultową dziś halę budowano przez siedem lat. Sykora natomiast towarzyszył w tym czasie ekipie Mostostalu Zabrze. Dokumentował kolejne etapy prac, obserwując, jak życia nabiera projekt Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego przygotowany jeszcze w 1959 roku.

Wystawę „Spodek 1971” można oglądać od 27 do 30 stycznia. Część wydarzeń w ramach 4 Design Days transmitowana jest także online. Szczegółowy program imprezy znajdziecie tutaj.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Na Piccadilly Place „rzucono nowe światło” na historię Manchesteru

Designerzy z całego świata nieraz udowadniali, że odważne i przykuwające wzrok projekty...
Czytaj wiecej