SpongeBob doczeka się musicalu na Broadwayu

SpongeBob Kanciastoporty po raz kolejny wychodzi na suchy ląd. Sympatyczny, żółty bohater niebawem zaliczy swój debiut na słynnym Broadwayu! Czy jedno z najważniejszych miejsc dla miłośników sztuki teatralnej jest gotowe na musical o morskich stworzonkach?
SpongeBob Musical
SpongeBob Musical

SpongeBob Kanciastoporty jest postacią niemal kultową. Bohater niewinnej bajki dla dzieci stał się także jedną z ulubionych kreskówek dorosłych, przy okazji zarabiając krocie. Tak napędzona franczyza zaczęła żyć własnym życiem, a należący do grupy MTV Networks kanał Nickelodeon może już tylko odcinać kupony. Przygody Boba Gąbki śledzimy na małym ekranie od przeszło osiemnastu lat. W międzyczasie nasz mały, żółty bohater doczekał się także dwóch filmów pełnometrażowych oraz… musicalu.

Broadwayowska adaptacja przygód SpongeBaba i jego przyjaciół nie będzie pierwszym kontaktem tej przemiłej gąbki morskiej z deskami teatru. Postać stworzona przez biologa morskiego Stephena Hillenburga swój musicalowy debiut zaliczyła nieco ponad rok temu, dokładnie 7 czerwca 2016. Za powstanie The SpongeBob Musical odpowiada Tina Landau. Luźno bazując na serialu “SpongeBob SquarePants”, Tina stworzyła koncept, w którego spisaniu pomógł Kyle Jarrow. W kwestii choreografii słynna chicagowska reżyserka zdała się na Christophera Gattelliego.

Musical ich autorstwa zrobił na krytykach piorunujące wrażenie, co z kolei zaowocowało propozycją zaadaptowania tej sztuki w jednym z najważniejszych teatralnych miejsc na świecie.

To szalone przedsięwzięcie nie udałoby się jednak, gdyby nie świetny soundtrack. Podczas The SpongeBob Musical usłyszeć można znane utwory wielu gatunków. Wśród nich przewijają się kawałki Stevena Tylera i Joe Perry’ego z kultowego Aerosmith, do tego popularny John Legend, równie mocno chwytająca za serce Sara Bareilles, pop-rockowe Panic! at the Disco, hip-hopowy T.I., czy nieobliczalni The Flaming Lips oraz wielu, wielu innych. Ba, na zabawę w Bikini Dolnym załapie się nawet David Bowie!

Reżyserią The SpongeBob Musical ponownie zajmie się Tina Landau. Jak na razie nie jest pewne, kto wystąpi w przedstawieniu, ale wiele wskazuje na to, że do Nowego Jorku Landau weźmie ze sobą także głównych aktorów z chicagowskiej wersji.

Prapremierę The SpongeBob Musical zapowiedziano na 6 listopada. W stałym repertuarze Palace Theatre (czwarty co do wielkości teatr na Broadwayu) Bob Gąbka zagości 4 grudnia.

The SpongeBob Musical, fot. Oriental Theatre Chicago)
The SpongeBob Musical, fot. Oriental Theatre (Chicago)
Autor artykułu
More from Damian Halik

52 miliony złotych za “La tunique rose” Tamary Łempickiej!

Tamary Łempickiej miłośnikom sztuki raczej przedstawiać nie trzeba – Polka doskonale wpisała...
Czytaj wiecej