Sportowy weekend na Warmii

Koniec tygodnia to relaks i odpoczynek od codziennej egzekucji. Dla wielu to także doskonały moment na podjęcie sportowych aktywności, na które nie ma czasu w tygodniu. Najlepiej odpoczywać i trenować w zielonych pozamiejskich regionach, które ukoją swoją aurą, ciszą i czystym powietrzem. Poniżej przedstawiamy trzy propozycje miejsc na "fit weekend" w Polsce.

Położona w pięknych regionach, które zachwycają swoją przyrodą. Dobrze skomunikowana z głównymi trasami szybkiego ruchu. Środowisko naturalne wraz z człowiekiem stworzyło tam fantastyczne warunki do uprawiania sportu – zarówno na poziomie amatorskim, jak i zaawansowanym. Tym charakteryzuje się Warmia, co czyni ją doskonałą destynacją na sportowy weekend.

Olsztyn

Plaża miejska w Olsztynie, wraz leżącym nieopodal OSiR-em stanowi centrum aktywnego wypoczynku Warmii (fot. ro.com.pl)

Olsztyn zlokalizowany jest zaledwie 200 km na północ od stolicy, a dotrzeć tam można zarówno trasą S7, jak i koleją “Intercity”. Na jego wschodniej granicy leży Jezioro Krzywe. Miasto zagospodarowało część linii brzegowej, tworząc na niej plażę miejską. W sezonie letnim korzystać na niej można z odpowiednio zabezpieczonego kąpieliska z wyznaczonymi torami do pływania. Zimą odbywają się tu sesje morsowania i otwierane jest lodowisko. W bliskim sąsiedztwie znajduje się także Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego. Biegacze i amatorzy jazdy na rowerach górskich będą zachwyceni fantastyczną trasą biegnącą dookoła jeziora, której długość wynosi około 20 kilometrów.

Olsztyn słynie z dobrego zaplecza infrastruktury sportowej, z której można skorzystać w każdej chwili.

Po przeciwnej stronie do plaży miejskiej znajduje się kompleks sportowy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W jego skład wchodzą: nowoczesny fitness club, hala do squasha, olsztyńskie centrum kajakarstwa i korty tenisowe. Budynki kompleksu – z charakterystycznymi, dużymi przeszkleniami – dają trenującym możliwość podziwiania widoku jeziora i lasu, co czyni trening jeszcze przyjemniejszym.

Centrum Sportu i Rekreacji Ukiel II (fot. OSiR Olsztyn)

W przestrzeń na linii brzegowej, pomiędzy plażą miejską a OSiR-em, wkomponowały się dwa pięciogwiazdkowe hotele ze SPA. Dzięki temu, osoby odwiedzające region, które cenią sobie wygodę mają wszystko “w zasięgu ręki”. Innymi słowy można tu samodzielnie “zaprojektować” bogaty w atrakcje, kompleksowy sportowo-regeneracyjny wypoczynek.

Jeszcze więcej sportu

W razie potrzeby większej dywersyfikacji wyjazdu, w niedalekim sąsiedztwie (gdyż Olsztyn jest małym miastem) znajdzie się jeszcze więcej atrakcji. Boiska i (uwaga) kryte hale do siatkówki plażowej, tor motocrossowy i baseny sportowe kuszą swoją ofertą. Pełen wachlarz możliwości!

Warmińskie okolice Olsztyna

Naterki i golf

W Naterkach znajduje się ośrodek golfowy. Położony jest wśród malowniczych lasów i pięknych jezior – takie jak jezioro Naterskie a także jezioro Wulpińskie. Zaledwie dwie godziny drogi od Gdańska i Warszawy, a 10 minut od Olsztyna.

pole golfowe w Naterkach (fot. pixabay )

Golf dla koneserów

Pole to klasa mistrzowska (par 72). Projekt został wykonany przez najstarszą na świecie firmę architektów pól golfowych – Hawtree Ltd. z Wielkiej Brytanii z Martinem Hawtree na czele. Firma rozpoczęła swoją działalność w roku 1912 i od tego czasu nieprzerwanie projektuje, buduje i modernizuje pola golfowe. Do tej pory na swoim koncie Hawtree Golf Course Architects ma około 750 projektów! Podstawowym założeniem projektanta było wykorzystanie nadzwyczajnej urody warmińskiego krajobrazu bez zbytniej ingerencji w przyrodę. Różnorodność ukształtowania terenu pola oraz jego nietuzinkowa lokalizacja sprawiają, iż jest ono niezwykle interesujące dla graczy. Projektanci pola znakomicie dostosowali je do poziomu oraz zaawansowania graczy. Dzięki licznym naturalnym i sztucznym przeszkodom pole golfowe w Naterkach należy do najciekawszych lokalizacji w Polsce.

Strefa ciszy na Jeziorze Wulpińskim

Objęte strefą ciszy jezioro ma 8 km długości maksymalnej i 2 km szerokości maksymalnej. Jezioro odznacza się krystalicznie czystą wodą i jest rajem dla amatorów pływania na wodach otwartych. Na przedzielającym jego odnogi półwyspie zbudowany został hotel. Możemy tam wynająć cały sprzęt wodny – łódki, kajaki i rowery wodne). Cała okolica stanowi także nie lada atrakcję dla amatorów kolarstwa szosowego. Charakteryzuje ją duża ilość niewielkich wzniesień i malownicze trasy. Pobliskie restauracje serwują zdrowe posiłki oparte na lokalnych produktach, co doceni każdy sportowiec.

Hotel Marina Golf Club w Tomaszkowie

Chwila na regeneracje

Kawkowo, Nowe Kawkowo, Glendy

Jeśli czujecie potrzebę zupełnego odpoczynku od intensywnych treningów, proponujemy udać się na północny wschód od Olsztyna. Wioski i osady, takie jak Kawkowo, Nowe Kawkowo, Pupki i Glendy to miejsca, w których czas płynie wolniej, a natura leczy swoją energią. Nic dziwnego, że upodobały je sobie osoby praktykujące jogę i żyjące według filozofii “slow”. Znajdziecie tu ośrodki oferujące pobyty regenerujące ciało i ducha. Joga, Mindfullness, Shirin-Yoku (kąpiel w lesie) zagościły tu na stałe. Szczególną popularnością, w gronie osób doceniających spokój, cieszy się CAMP SPA, położone w lesie pod wioską Glendy. Zażyjecie tu kąpieli ziołowych pod gołym niebem. Skorzystacie tu także z profesjonalnych zabiegów fizjoterapeutów i masażystów, które odbywają się w drewnianych domkach ze szklanymi ścianami, wpuszczającymi przyrodę do środka.

Camp Spa w Glendach (fot. Pinterest)

Życzymy wam udanego, aktywnego wypoczynku.

Autor artykułu
More from Robert Temczuk

15 minut dla lepszej jazdy

Profesjonalni narciarze zawsze wykonują odpowiednią rozgrzewkę przed pierwszym zjazdem. NIezależnie od tego,...
Czytaj wiecej