Uniwersalne sposoby na tanie podróżowanie

Sposoby na tanie podróżowanie
Sposoby na tanie podróżowanie
Pogoda za oknem z dnia na dzień powinna się poprawiać, kusząc miłośników przygód wizjami wakacyjnych wojaży. Nie sztuką jest jednak zaklepanie wycieczki w biurze podróży – jeśli traktujesz to hobby poważnie, to wiesz, że trzeba podchodzić do niego z głową. Oto uniwersalne sposoby na tanie podróżowanie, o których warto pamiętać, gdy wyruszamy na przygodę życia.

Jeśli zapytam dowolną liczbę osób o ich zainteresowania, znakomita większość wymieni standardowe tematy jak muzyka, sport czy podróże. Tu jednak zaczynają się schodki, ponieważ każdy widzi pod tym sformułowaniem coś zupełnie innego. Jeden wie, że kolejny urlop – jak co roku – spędzi na wykupionej w biurze podróży wycieczce do ciepłych krajów, gdzie przez dwa czy trzy tygodnie będzie się wylegiwać przy basenie. Drugi przewertuje strony katalogu na nieco bardziej egzotyczne wyprawy, być może spędzi ten czas także nieco aktywniej. Trzeci zaś spakuje plecak i ruszy przed siebie, na spotkanie przygodzie. To oczywiście trzy najczęstsze postawy, ale odmian jest znacznie więcej, a najważniejsze, by wybrać spośród nich te, które sprawią nam najwięcej przyjemności. Dziś skupimy się na tym, jak usprawnić wojaże tej ostatniej grupy, choć przedstawione sposoby na tanie podróżowanie możne wykorzystać każdy.

SPOSOBY NA TANIE PODRÓŻOWANIE (TEORIA)

Sposoby na tanie podróżowanie: planowanie
Sposoby na tanie podróżowanie: planowanie

Uniwersalność rad kończy się tam, gdzie zaczyna się ludzka fantazja. Każda wyprawa jest inna, wiele zależy od destynacji naszej podróży, ale i zasobności portfela. Budżet, jaki przeciętna rodzina wydaje na dwutygodniowy pobyt w Egipcie, można na przykład przeznaczyć na miesięczną podróż po całej Europie. Wystarczy nie iść na łatwiznę. Każdy, kto marzy tylko o pakiecie All Inclusive w jakimś popularnym kurorcie, już teraz może przestać czytać. W tego typu wycieczkach wszystko zlecamy odpowiednim osobom, za co oczywiście słono płacimy. Elementarną częścią samodzielnej organizacji jest natomiast staranne planowanie. Musimy wiedzieć, po co opuszczamy dom – mieć przy sobie choćby zarys trasy i przybliżony czas na jej pokonanie. Bez tego szybko może się okazać, że trzeba będzie wracać, zanim na dobre wyruszymy. Z drugiej strony nie można zbyt sztywno polegać na swoich założeniach. Podróż bardzo szybko je zweryfikuje, a jeśli nasz plan został rozrysowany z dokładnością co do godziny, małe potknięcie może rozpocząć serię wydarzeń niweczących plany.

SPOSOBY NA TANIE PODRÓŻOWANIE (PRAKTYKA)

Sposoby na tanie podróżowanie: transport
Sposoby na tanie podróżowanie: transport

Nie ma podróży bez transportu. W zależności od tego, czy zostajemy na naszym kontynencie, czy musimy oderwać się od ziemi, by dostać się do miejsca docelowego, warto wcześniej sprawdzić opcje. W jednym kraju najtańszy może okazać się pociąg, w innym samolot, a w jeszcze innym… rower. Nie powinno się lekceważyć zwłaszcza ostatniego ze środków lokomocji. Nawet, jeśli wyprawa ma być długoterminowa, przy bardziej złożonych trasach warto mieć ze sobą dwa kółka. Będąc w odpowiednio dobrej formie, możemy dzięki nim zaoszczędzić na paliwie oraz udać się w krótsze wypady, jakie zaplanowaliśmy na naszej trasie. Inną ciekawą opcją jest wynajem aut: niektóre międzynarodowe firmy posiadają sieci placówek, dzięki którym nie będziemy musieli przejmować się awariami czy tym, że pożyczone w Austrii auto zajechało do Hiszpanii, a my niekoniecznie chcemy wracać do domu tą samą trasą. Dokładnie sprawdzaj dostępne opcje, nawet tuż przed podróżą. Zawsze może trafić się atrakcyjna oferta last minute.

W grupie raźniej. Właściwie wszystkie sposoby na tanie podróżowanie mają “gwiazdkę”, która podpowiada nam: *im większa grupa, tym mniejszy koszt jednostkowy. Tyczy się to zarówno transportu, jak i noclegów, jedzenia, a czasem nawet i zwiedzania.

SPOSOBY NA TANIE NOCLEGI

Sposoby na tanie podróżowanie: nocleg
Sposoby na tanie podróżowanie: nocleg

Najtańszy zawsze jest namiot. Zainwestowanie kilkuset złotych w solidną i nieprzemakalną konstrukcję może uratować z opresji, ale wiadomo, że nie jest to rozrywka dla każdego. Niektórzy wolą nocleg w samochodzie, którym akurat podróżują. Do tego dochodzą oczywiście serwisy takie jak Airbnb, lecz nie zawsze ich oferty rzeczywiście są konkurencyjne. Dla osób podchodzących bez skrępowania do nowych znajomości zawsze najlepszy będzie couchsurfing. Jeśli jednak nie czujemy się w takich warunkach komfortowo, warto skorzystać z wyszukiwarek hoteli. Im dalej od centrum, tym taniej. Standard także pozostaje kwestią uznania, ale skoro to sposoby na tanie podróżowanie, motele zdają się miejscem idealnym – niedrogim i bezpiecznym. Tu też przydaje się posiadanie kompanów, ponieważ wiele przybytków oferuje wieloosobowe pokoje za naprawdę śmieszne pieniądze.

SPOSOBY NA TANIE JEDZENIE

Sposoby na tanie podróżowanie: lokalna kuchnia
Sposoby na tanie podróżowanie: lokalna kuchnia

Wielu bardziej doświadczonych lowcostowych podróżników podpowiada, że dobrym pomysłem jest nauczenie się kilku prostych potraw i zabranie ze sobą kuchenki gazowej. To oczywiście dość wygodne, gdy podróżujemy dla samego podróżowania, ale jeśli jedziemy sami, może się okazać, że znacznie taniej będzie zjeść w restauracji. Oczywiście lokalnej, takiej, która niekoniecznie leży przy głównym szlaku turystycznym. Dzięki temu możemy dosłownie wchłonąć nieco lokalnego kolorytu, ale i zaoszczędzić. Jeśli jednak decydujemy się na gotowanie, wszędzie na świecie zasada dotycząca zakupów jest taka sama: tylko dyskonty i hipermarkety. To najtańsze źródła składników, które przeobrazimy w nasz obiad.

SPOSOBY NA TANIE ZWIEDZANIE Z GŁOWĄ

Sposoby na tanie podróżowanie: zwiedzanie z głową
Sposoby na tanie podróżowanie: zwiedzanie z głową

Jeśli wyruszamy w podróż życia, najczęściej przyświeca nam nieco inny cel, niż zwiedzanie zatłoczonych przez turystów muzeów i kultowych miejsc na mapach każdego kraju. Jeśli jednak nie chcemy marnować okazji, by takowe po drodze odwiedzić, warto poszukać informacji o zniżkach. Działa przynajmniej kilka międzynarodowych organizacji, do których przystąpienie nie uszczupli znacząco naszego budżetu, za to pozwoli wejść taniej (a czasem nawet za darmo!) do ważnych turystycznych przybytków.

SPOSOBY NA UTRZYMANIE

Sposoby na tanie podróżowanie: praca zdalna
Sposoby na tanie podróżowanie: praca zdalna

Jeśli naprawdę kochamy podróże, prędzej czy później przyjdzie nam do głowy, by wyruszyć na bardzo długą wyprawę. Niekoniecznie jednak trzeba odkładać na ten cel przez lata. Co prawda czasy Beat Generation dawno już minęły, a wyruszenie w drogę z kilkoma dolarami w kieszeni z myślą “gdzieś się dorobi” nie jest najrozsądniejszym pomysłem, ale i takie sytuacje mają dziś miejsce. Znacznie prostsze wydaje się jednak przejście na zdalny tryb pracy. To o tyle popularne, że pozwala nie tylko pracować w trakcie podróży, ale i różnicuje nasze koszty utrzymania. Posiadając zlecenia z Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych możemy wieść dostatnie życie choćby w Polsce. Nie jest jednak problemem pensja na naszym krajowym poziomie, jeśli wyruszymy na Wschód. Zwłaszcza kraje azjatyckie kuszą możliwością utrzymania się za stosunkowo niewielkie sumy, jednak nie każdy jest chętny na żywot nomada. Najlepiej w tej sytuacji wypadają osoby z talentem fotograficznym – nie ważne gdzie jedziesz, zawsze możesz spróbować zarobić na fotkach ze swych wypraw.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Carlos Gaytán – imigrant, który sięgnął gwiazd

Życiorys Carlosa Gaytána to gotowy scenariusz na hollywoodzki hit filmowy – jego...
Czytaj wiecej