Witold Waszczykowski zdobywa Srebrne Usta Radiowej Trójki

Były Minister Spraw Zagranicznych zdobywa Srebrne Usta 2017 za swe słynne San Escobar. Na podium ponadto Sławomir Neumann i Jarosław Kaczyński.

Srebrne Usta na początku lat 90. wymyśliła Beata Michniewicz – dziennikarka radiowej Trójki. Dziennikarka, która pracuje dla Programu Trzeciego Polskiego Radia od 1983 roku, zajmuje się głównie rozmowami z czołowymi politykami. Jest znana z nieustępliwości, żelaznych nerwów i daru do panowania nad często niepokornymi rozmówcami. Pamiętając, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem, plebiscyt nazwano właśnie „Srebrnymi Ustami”. Co roku do konkursu nominowanych jest 10 polityków, którym w poprzednim „sezonie” przydarzyły się najciekawsze lapsusy, wpadki czy bon mot. Z nominacji słuchacze Trójki wybierają te najlepsze, których twórca otrzymuje wspomniane Srebrne usta.

Mapa San Escobar

W tym roku w cuglach zwyciężył były Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski za swoje słynne “San Escobar”. Po powrocie z posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w styczniu 2017 roku minister Waszczykowski w wywiadzie dla mediów mówił tak:

Mamy okazję do prawie 20 spotkań z różnymi ministrami. Z niektórymi, jak np. na Karaibach po raz pierwszy chyba w historii naszej dyplomacji. Na przykład z takimi krajami jak San Escobar albo Belize

Oczywiście takie państwo jak San Escobar nie istnieje, a minister przejęzyczył się przy podawaniu nazwy Saint Kitts i Nevis, wyspiarskiego państewka na Morzu Karaibskim. Sprawę spotęgował fakt wycięcia wpadki w oficjalnych materiałach filmowych MSZ. Sama wypowiedź nie była może tak zabawna, jednak trafiła na podatny grunt: machina Internetu ruszyła.

San Escobar zaczęło żyć własnym życiem dzięki internautom

Powstały setki memów, fikcyjny folderów turystycznych, a nawet hymn, flaga i mapa tego fikcyjnego państwa. Profil San Escobar na Facebooku polubiło niemal 150 tysięcy osób, a administratorzy konta do tej pory w zabawny sposób komentują wydarzenia w Polsce przez pryzmat naszego wielkiego sojusznika. Echa przejęzyczenia ministra odbiły się nawet o prasę europy zachodniej czy USA. San Escobar było jedną z najczęściej wyszukiwanych fraz w polskim Internecie w ubiegłym roku.

Poseł Sławomir Neumann (wiadomosci.wp.pl)
Poseł Sławomir Neumann (wiadomosci.wp.pl)

Minister Waszczykowski w plebiscycie Srebrne Usta wyprzedził posła Platformy Obywatelskiej Sławomira Neumanna za wypowiedź podczas głosowania wotum nieufności wobec rządu Pani Premier beaty Szydło:

Jesteście rządem Pinokiów, codziennie te nosy wam się wydłużają. Zachowujecie się tak, jakbyście byli wystrugani wszyscy na jedną modłę: kłamać rano, kłamać w dzień, kłamać wieczorem, a może ciemny lud to kupi. A na dole, w pierwszym rzędzie siedzi wasz mistrz Gepetto – on was wszystkich stworzył,

Jarosław Kaczyński (gosc.pl)
Jarosław Kaczyński (gosc.pl)

oraz prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Nagrody jak zwykle rozdano w studio im. Agnieszki Osieckiej w siedzibie Radiowej Trójki przy Myśliwieckiej. Minister Waszczykowski, odbierając osobiście Srebrne Usta zapowiedział, że przekaże nagrodę na cele charytatywne.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Tom Hanks szuka… Syreny.

Znany amerykański aktor włączył się w akcję „Nie wypada nie pomagać” mającą...
Czytaj wiecej