Witold Waszczykowski zdobywa Srebrne Usta Radiowej Trójki

Były Minister Spraw Zagranicznych zdobywa Srebrne Usta 2017 za swe słynne San Escobar. Na podium ponadto Sławomir Neumann i Jarosław Kaczyński.

Srebrne Usta na początku lat 90. wymyśliła Beata Michniewicz – dziennikarka radiowej Trójki. Dziennikarka, która pracuje dla Programu Trzeciego Polskiego Radia od 1983 roku, zajmuje się głównie rozmowami z czołowymi politykami. Jest znana z nieustępliwości, żelaznych nerwów i daru do panowania nad często niepokornymi rozmówcami. Pamiętając, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem, plebiscyt nazwano właśnie „Srebrnymi Ustami”. Co roku do konkursu nominowanych jest 10 polityków, którym w poprzednim „sezonie” przydarzyły się najciekawsze lapsusy, wpadki czy bon mot. Z nominacji słuchacze Trójki wybierają te najlepsze, których twórca otrzymuje wspomniane Srebrne usta.

Mapa San Escobar

W tym roku w cuglach zwyciężył były Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski za swoje słynne “San Escobar”. Po powrocie z posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w styczniu 2017 roku minister Waszczykowski w wywiadzie dla mediów mówił tak:

Mamy okazję do prawie 20 spotkań z różnymi ministrami. Z niektórymi, jak np. na Karaibach po raz pierwszy chyba w historii naszej dyplomacji. Na przykład z takimi krajami jak San Escobar albo Belize

Oczywiście takie państwo jak San Escobar nie istnieje, a minister przejęzyczył się przy podawaniu nazwy Saint Kitts i Nevis, wyspiarskiego państewka na Morzu Karaibskim. Sprawę spotęgował fakt wycięcia wpadki w oficjalnych materiałach filmowych MSZ. Sama wypowiedź nie była może tak zabawna, jednak trafiła na podatny grunt: machina Internetu ruszyła.

San Escobar zaczęło żyć własnym życiem dzięki internautom

Powstały setki memów, fikcyjny folderów turystycznych, a nawet hymn, flaga i mapa tego fikcyjnego państwa. Profil San Escobar na Facebooku polubiło niemal 150 tysięcy osób, a administratorzy konta do tej pory w zabawny sposób komentują wydarzenia w Polsce przez pryzmat naszego wielkiego sojusznika. Echa przejęzyczenia ministra odbiły się nawet o prasę europy zachodniej czy USA. San Escobar było jedną z najczęściej wyszukiwanych fraz w polskim Internecie w ubiegłym roku.

Poseł Sławomir Neumann (wiadomosci.wp.pl)
Poseł Sławomir Neumann (wiadomosci.wp.pl)

Minister Waszczykowski w plebiscycie Srebrne Usta wyprzedził posła Platformy Obywatelskiej Sławomira Neumanna za wypowiedź podczas głosowania wotum nieufności wobec rządu Pani Premier beaty Szydło:

Jesteście rządem Pinokiów, codziennie te nosy wam się wydłużają. Zachowujecie się tak, jakbyście byli wystrugani wszyscy na jedną modłę: kłamać rano, kłamać w dzień, kłamać wieczorem, a może ciemny lud to kupi. A na dole, w pierwszym rzędzie siedzi wasz mistrz Gepetto – on was wszystkich stworzył,

Jarosław Kaczyński (gosc.pl)
Jarosław Kaczyński (gosc.pl)

oraz prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Nagrody jak zwykle rozdano w studio im. Agnieszki Osieckiej w siedzibie Radiowej Trójki przy Myśliwieckiej. Minister Waszczykowski, odbierając osobiście Srebrne Usta zapowiedział, że przekaże nagrodę na cele charytatywne.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Jeżdżący X-Wing Fighter

Znana marka produkująca modeliki samochodów Hot Wheels znów zadziwiła. Tym razem jeżdżącą,...
Czytaj wiecej