Stacja Muzeum na Odolanach nie powstanie.

W przypadku muzeum kolejnictwa ważne jest połączenie ekspozycji plenerowej, z tą wewnątrz budynku. Zdj. Forum Architekci
Kolejarze definitywnie zarzucają projekt nowoczesnego muzeum kolejnictwa na Odolanach. Nowa Stacja Muzeum miała powstać do końca ubiegłego roku.

Dobra lokalizacja

Stacja Muzeum to spadkobierczyni Muzeum Kolejnictwa, którego tradycje sięgają 1928 roku. Ostatnie dekady siedziba instytucji znajduje się w dawnym budynku dworca Warszawa Główna Osobowa. Mieszczący się w atrakcyjnej lokalizacji tuż przy warszawskim placu Zawiszy obiekt od lat jest łakomym kąskiem dla deweloperów. Dlatego eskpozycja w budynku oraz skansen z dziesiątkami sztuk taboru na bocznicach jest solą w oku kolejarzy. Problem ciągnie się już od lat, były przepychanki co do własności zbiorów, zmiany stautów, czy wreszcie likwidacja muzeum i powołanie nowej jednostki kulturalnej „Stacja Muzeum”. Obecnie jej właścicielem jest Mazowiecki Urząd Marszałkowski ale na utrzymanie zbiorów łoży również PKP. Jakiś czas temu informowałem o rozstrzygniętym konkursie na nową siedzibę instytucji na warszawski Odolanach. Nowoczesny gmach wraz z otaczającym go terenem z ekspozycją miał być gotowy pod koniec ubiegłego roku. Na placu budowy nie wbito jednak ani jednej łopaty.

Odrzucenie gotowej koncepcji nowej siedziby było ponoć spowodowane brakiem jakiejkolwiek alternatywy na dojazd do niej.

Zmiany na lepsze

Problem powrócił w tym roku. Kolejarze odbudowują zapomniany dworzec Warszawa Główna, który ma przejąć część ruchu podczas remontu linii średnicowej, który rozpoczyna się w przyszłym roku. Z tego względu trzeba było przesunąć część, nie ruszanych od dekad eksponatów. Pojawiły się również pytania o losy muzeum w obecnej lokalizacji. Kolejarze wykluczyli definitywnie, że Stacja Muzeum powstanie na Odolanach, koronnym argumentem miał być brak dojazdu do nowej inwestycji. Obecnie ponownie mówi się, o budowie kompleksu mieszkaniowo usługowego w miejscu obecnego muzeum. Ma ją przeprowadzić jedna z setek spółek kolejowych OKO Xcity Development. W Nowy gmach ma zostać Stacja Muzeum i jej ekspozycja. Przynajmniej część. Pozostałą większość lokomotyw i wagonów PKP ma zamiat przenieść do Gniezna do planowanego Narodowego Muzeunm Kolejnictwa. Niestety wygląda to na kolejny odcinek nie kończącej się telenoweli, z którego znów nic nie wynikinie. Kolejarze znów nie podają żadnych konkretnych terminów. Na całe szczęści Stacja Muzeum działa nadal, ostatnio ogłoszono przetargi na naprawę dwóch wagonów wąskotorowych (w oddziale w Sochaczewie) oraz kolejny etap remonti pierwszego polskiego elektrycznego zespołu trakcyjnego E91.

Instytucja działa nadal – obecnie szukany jest wykonawca kolejnego etapu renowacji tego cuda: elektrycznego zespołu trakcyjnego E91
Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Najdroższa Vespa świata?

Może nie, ale na pewno najstarsza. Niedawno zakończyła się aukcja najstarszego znanego...
Czytaj wiecej