Stacja paliw przyszłości już niedługo w Warszawie

Deszczówka wykorzystana do mycia samochodów, energia poruszających się aut zamieniona na prąd to tylko kilka z wielu nowinek jakie będą częścią nowoczesnej stacji paliw, która ma stanąć w przyszłym roku w stolicy.

Deszczówka wykorzystana do mycia samochodów, energia poruszających się aut zamieniona na prąd to tylko kilka z wielu nowinek jakie będą częścią nowoczesnej stacji paliw, która ma stanąć w przyszłym roku w stolicy.

Pomysłodawcą innowacyjnej stacji jest koncern Shell. Ponieważ pierwszy tego typu obiekt ma stanąć w Polsce, zaproponowano współpracę polskiej pracowniom architektonicznym KAMJZ oraz Kuryłowicz & Associates. Nietypowy projekt jest dziełem Macieja Jakuba Zawadzkiego i jego zespołu. Powstał nowoczesny trzypiętrowy budynek, który w małym stopniu przypomina dotychczasowe stacje benzynowe.

kamjz-shell-filling-station-of-the-future-in-warsaw-3

Na parterze znajdzie się klasyczna stacja, do tankowania aut, jednak dystrybutory zostaną podwieszone pod sufitem, tak aby nie dzielić przestrzeni. Ponadto w związku ze zwiększającym się odsetkiem aut elektrycznych taka zabudowa pozwoli klasyczne podajniki paliw w łatwy sposób wymienić na przewody od ładowarek do samochodów na prąd. Drugi poziom zostanie przeznaczony będzie na restaurację, punkty usługowe czy miejsce na spotkania biznesowe. Wjazd, oraz podłoga całego poziomu będzie pokryta specjalną powłoką absorbującą drgania i przetwarzającą je na energię elektryczną.

kamjz-shell-filling-station-of-the-future-in-warsaw-1

Ostatni trzeci poziom to minipark, na którym będzie można odpocząć i/lub poczekać aż auto elektryczne zostanie w pełni naładowane. Ponieważ w Warszawie notuje się spore opady deszczu architekci wpadli na pomysł zebrania jej z całej połaci trzeciego poziomu i zmagazynowanie jej w zbiorniku pod budynkiem. Ma być wykorzystywana do mycia samochodów w myjni. Tam gdzie uwarunkowania przestrzeni pozwolą, na szczycie znajdzie się elektrownia wiatrowa i/lub baterie słoneczne. To wszystko ma pomóc w tym aby stacje zużywały jak najmniej energii dostarczanej z zewnątrz. Powierzchnia użytkowa stacji ma wynosić ok 800 m. kw. , a budowa ma kosztować kilka milionów dolarów.

kamjz-shell-filling-station-of-the-future-in-warsaw-6

Po ukończeniu pierwszego obiektu w Warszawie program budowy tego typu stacji ma być rozszerzony na resztę Europy i świata. Projekt futurystycznej stacji został nominowany do nagrody za Najlepszy Budynek Świata na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie. Polacy powalczą o laury w dwóch kategoriach: infrastruktura i budynek eksperymentalny. Rozdanie nagród już w połowie listopada. Trzymamy kciuki!

Źródło: http://kamjz.com/

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Powrót MacGyvera – jest zwiastun

Dzięki zajawce już wiadomo czego można będzie się spodziewać po nowym serialu...
Czytaj wiecej