Pirx znów w kosmosie

Jeden z bohaterów twórczości Stanisława Lema, Pirx, znów trafił w kosmos. Imieniem słynnego pilota nazwano krater na Charonie, księżycu Plutona.

Mało kto nie wie, kim był Stanisław Lem. Jeden z naszych najsłynniejszych pisarzy w ogóle, a najbardziej znany na świecie twórca science – fiction. Wybitny futurolog i filozof. W swoich dziełach nie tylko dostarczał rozrywki milionom ludzi, ale i przemycał fundamentalne pytania na temat życia, istnienia i wszechświata. Ośmieszał i krytykował socjalizm w taki sposób, że cenzura nie była w stanie mu nic zarzucić, a każdy czytelnik rozumiał „mrugnięcia okiem” w lot. Nie dawał się jednak omamić kapitalizmowi – znał jego zagrożenia i brutalnie je demaskował. W swoich książkach wybiegał daleko w przyszłość – w sobie tylko znany sposób potrafił przewidywać, w którą stronę pójdzie rozwój techniki.

(statekglupcow.wordpress.com)
(statekglupcow.wordpress.com)

Słynnym stał się jego cytat z „Powrotu z gwiazd” z 1961 roku:

Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu.

Stanisław Lem, choć zmarł 12 lat temu, jest nadal najczęściej tłumaczonym i jednym z najbardziej poczytnych polskich pisarzy. Jego książki wydano w 40 różnych językach, a w sumie osiągnęły nakład ponad 30 milionów egzemplarzy. Nic dziwnego, że nadal oddaje się mu hołd. Poza nazwanymi jego imieniem ulicami czy szkołami, szczególny wymiar mają obiekty kosmiczne. Do tej pory, jeszcze za życia pisarza Lemem nazwano planetoidę 3836, a także pierwszego polskiego satelitę naukowego. W 2013 roku planetoida 343000 została nazwana Ijontichy na cześć Ijona Tichego, jednej z najbardziej znanych postaci stworzonych przez Lema (m.in. “Dzienniki gwiazdowe”, “Kongres futurologiczny”, “Wizja lokalna”, “Pokój na Ziemi”).

(www.urania.edu.pl)
(www.urania.edu.pl)

Niedawno Międzynarodowa Unia Astronomiczna, jedyny organ (jedyny ziemski organ), który ma prawo nadawać nazwy obiektom kosmicznym ogłosił, że jeden z kraterów na księżycu Plutona, Charonie, zostanie nazwany Pirx na cześć kolejnej postaci powieści Stanisława Lema. Pilot, potem komandor etc., Pirx to bohater „Opowieści o pilocie Pirxie” – cyklu 10 opowiadań o współżyciu człowieka z maszynami. Sam Pirx znalazł się w doborowym towarzystwie obok gór Clark’a i Kubricka (autor „2001: Odysei Kosmicznej” i reżyser, który ją zekranizował) czy Nemo – od kapitana Nemo – bohatera powieści Juliusza Verne’a „20 tysięcy mil podwodnej żeglugi” .

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Sobieski – nowy polski banknot.

Od ubiegłego tygodnia w obiegu mamy nowy banknot o nominale 500 Złotych....
Czytaj wiecej