“Stanley Kubrick: The Exhibition” w The Design Museum

Kadr z filmu "2001: Odyseja kosmiczna" (1968) – kultowego dzieła Kubricka, fot. Warner Bros.
Kadr z filmu "2001: Odyseja kosmiczna" (1968) – kultowego dzieła Kubricka, fot. Warner Bros.
Jak na jednego z największych geniuszy w historii filmu przystało, Stanley Kubrick nawet po śmierci wzbudza zachwyty kolejnych pokoleń miłośników, a nawet współtwórców tego medium. Właśnie dlatego tak wielkim wydarzeniem jest kolejne otwarcie słynnej, objazdowej wystawy "Stanley Kubrick: The Exhibition".

Nie było i prawdopodobnie nigdy już nie będzie drugiego takiego artysty jak Stanley Kubrick. Ten niemalże obsesyjny geniusz niejednego współpracownika zraził, niejednego też zachwycił. Niezmienne jest jednak to, że jego dorobek fascynuje miłośników sztuki filmowej (i długo jeszcze będzie to robić). Objawia się to licznymi publikacjami i wystawami, które na nowo starają się odkryć oblicze zmarłego dwie dekady temu artysty. Właśnie przy okazji 20. rocznicy jego śmierci zdecydowano się także na zorganizowanie przekrojowej wystawy “Stanley Kubrick: The Exhibition” w Wielkiej Brytanii, która przez czterdzieści lat stanowiła jego dom.

Nikt nie mógłby stworzyć filmu lepiej niż Stanley Kubrick. On jest inspiracją dla nas wszystkich. Stanley był kameleonem z zadziwiającą zdolnością do odkrywania siebie na nowo z każdą nową historią, którą opowiadał.

– Steven Spielberg

“Stanley Kubrick: The Exhibition” to projekt wyjątkowy z przynajmniej kilku względów. Przede wszystkim mówimy o najpełniejszej wystawie poświęconej genialnemu reżyserowi, jaką kiedykolwiek zorganizowano. Wśród licznych eksponatów i nagrań odnajdziemy nie tylko dorobek Amerykanina, ale i dostrzeżemy towarzyszący powstawaniu jego dzieł proces twórczy. Od momentu kreowania przez niego historii na potrzeby scenariusza, poprzez reżyserię, a na zdjęciach i montażu kończąc.

Wystawa godna mistrza

Matthew Modine i Stanley Kubrick na planie "Full Metal Jacket" (1987), fot. Warner Bros.
Matthew Modine i Stanley Kubrick na planie “Full Metal Jacket” (1987), fot. Warner Bros.

Historia “Stanley Kubrick: The Exhibition” sięga zresztą roku 2004. To właśnie wtedy Deutsches Filmmuseum i Deutsches Architekturmuseum we Frankfurcie nad Menem zapoczątkowały istnienie wystawy przy okazji 5. rocznicy śmierci Kubricka, by następnie wysłać całą ekspozycję w świat. Objazdowa formuła działa od stycznia 2005 roku, gdy “Stanley Kubrick: The Exhibition” przeniosło się z Frankfurtu do Berlina. W ciągu kolejnych czternastu lat wystawa odwiedziła jeszcze szesnaście miast na pięciu kontynentach (w tym Kraków w roku 2014), ale nigdy nie zawitała do “domu” Kubricka. Symboliczny jest więc powrót kwintesencji jego twórczości właśnie przy okazji 20. rocznicy śmierci.

Kadr z filmu "2001: Odyseja kosmiczna" (1968) – kultowego dzieła Kubricka, fot. Warner Bros.
Kadr z filmu “2001: Odyseja kosmiczna” (1968) – kultowego dzieła Kubricka, fot. Warner Bros.

Na przyjęcie ogromnej ekspozycji zdecydowało się londyńskie The Design Museum. Jak wyniki ze słów twórców “Stanley Kubrick: The Exhibition”, całość wymaga przeszło tysiąca metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. Wszystko dlatego, że w jej ramach postanowiono opowiedzieć nie tylko o twórczości, ale i życiu Amerykanina. Poświęcona mu wystawa krok po kroku pokazuje, w jaki sposób tworzy on swój wielogatunkowych świat filmowy. Nie pominięto tu ani wątku jego obsesyjnego podejścia do kreacji, ani mniej lub bardziej znanych dzieł.

Wystawę “Stanley Kubrick: The Exhibition”, na którą składa się około siedmiuset eksponatów oraz liczne nagrania i wywiady z reżyserem, zorganizowano w taki sposób, by uwydatnić właśnie twórczą pasję i stanowcze podejście artysty do realizacji swych twórczych wizji. Dodatkowo nie obyło się oczywiście bez pokoi tematycznych, poświęconych najważniejszym dziełom w jego dorobku.

Reżyser wraz z ekipą podczas kręcenia filmu "2001: Odyseja kosmiczna" (1968), fot. Warner Bros.
Reżyser wraz z ekipą podczas kręcenia filmu “2001: Odyseja kosmiczna” (1968), fot. Warner Bros.

Jeśli chcielibyście “wejść do umysłu jednego z najwybitniejszych filmowców wszech czasów”, macie tylko kilka miesięcy na zorganizowanie wycieczki do Londynu. “Stanley Kubrick: The Exhibition” będzie otwarta dla zwiedzających od 26 kwietnia do 15 września 2019 roku. Jak informuje The Design Museum, wejściówki na pierwsze dni po otwarciu już wyprzedano. Warto więc decydować się jak najszybciej, by uniknąć rozczarowania. Cena biletów normalnych wynosi 14,50 funta, a dzieci od 6 do 15 roku życia wchodzą za pół ceny. Studenci zapłacą natomiast 10,75 funta. Więcej informacji znajdziecie na stronie designmuseum.org.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Powracają “Amerykańscy bogowie” Neila Gaimana

Neil Gaiman jest artystą piekielnie zapracowanym, jednak znalazł czas, by z pomocą...
Czytaj wiecej