Start w 2020, który zapewni Ci sukces w realizacji jednego z najczęściej deklarowanych noworocznych postanowień

Jednym z najczęstszych noworocznych postanowień jest poprawa formy i kondycji fizycznej. Badania socjologiczne pokazują, że ponad 80% osób deklarujących wprowadzenie zmian w życie od nowego roku, rezygnuje z postanowień już po 4 tygodniach. Dzieje się tak, gdyż motywacja do regularnego treningu jest zbyt mała.

Poprawa zdrowia, lepsze samopoczucie, wymarzona sylwetka – takie cele najczęściej towarzyszą noworocznemu postanowieniu “wzięcia się za siebie”. Wszystkie trzy dość abstrakcyjne i trudne w ewaluacji.
Ponadto dla wielu nieracjonalne. Przecież dobrze czujemy się w swojej strefie komfortu – odpoczywając, a nie podejmując wysiłki związane z wyjściem z niej.

Egzamin najlepszym motywatorem

Przez całe dzieciństwo i okres młodzieńczy główną motywacją do robienia rzeczy koniecznych były egzaminy. Matura, prawo jazdy, egzaminy na studiach. Każdy miał trochę inny cel, niemniej jednak bardziej motywująca była perspektywa konsekwencji klęski niż perspektywa nagrody za jego realizację. Może dlatego, że ewolucyjnie perspektywa porażki bardziej związana jest z przetrwaniem? Pewnym jest fakt, że bardzo przyziemny i rzeczywisty cel, będący swojego rodzaju egzaminem, jest najlepszą motywacją do działania. W celu poprawy kondycji fizycznej najlepiej zadziała więc na przykład rejestracja w zawodach sportowych.

źródło rei.com

Jak ustawić poprzeczkę?

Na początku warto wybrać takie zawody, które nie przerosną możliwości fizycznych, i takie, które dają szansę ukończenia – najlepiej z dobrym wynikiem. Nagroda wzmocni motywację do dalszego działania.
Postawienie sobie zbyt ambitnego celu może zakończyć się porażką już na poziomie przygotowań. W momencie spadku formy, samopoczucia i entuzjazmu może doprowadzić do zupełnej rezygnacji ze startu.

Efekty uboczne celów sportowych

Kości zostały rzucone i wydarzenia sportowe wybrane. Co dzieje się dalej?
Zaczyna się wewnętrzny dialog. Padają pytania: “Czy dam radę?”,
“Jak sobie poradzę?” i w końcu – “Co zrobić, aby poszło mi jak najlepiej?”.
Zaangażowanie w realizację celu staje się rzeczywistością. Trening, dieta, regeneracja, modyfikacja codziennych i weekendowych zachowań – następuje stopniowa i naturalna zmiana stylu życia. W końcu mówi się, że “bycie fit to lifestyle”.

źródło: mealami.com.au

Najważniejsza zmiana to ta, która zaszła w głowie. Wszystkie inne, związane z formą i kondycją fizyczną przychodzą same w miarę dążenia do celu. Skupienie na realnym celu jest na tyle mocne, że sami zaczynamy ewaluować postępy, szukać wsparcia dietetycznego i czasu na trening. Efekty zaczynają być widoczne – dość szybko przychodzi poprawa wydolności, siły mięśni i w końcu zmiany składu ciała.

Co w 2020?

Imprezy BIEGOWE: https://kalendarzbiegowy.pl/common/news?page=2

Dla tych, którzy lubią pływać, lecz niekoniecznie są zwolennikami kolarstwa, odpowiednie mogą być zawody SWIMRUN. Na czym polega ta dyscyplina wyjaśniają organizatorzy zawodów AQUAMAN:

Oto narodził się nowy sport… W czasach, w których wydaje się, że wszystko zostało już wymyślone, skomplikowane do granic możliwości i obłożone specjalistycznym sprzętem. 

“Jak w ogóle powstaje sport? Zazwyczaj w momencie, gdy dwie osoby chcą sprawdzić, która z nich zrobi coś szybciej lub lepiej. Chcesz dostać się do innego punktu na lądzie – biegniesz, chcesz dostać się na drugi brzeg – płyniesz, chcesz pokonać wielką przepaść – skaczesz. Tak powstają zawody biegowe, pływackie, skok w dal i wiele, wiele innych.”

“A co w przypadku, gdy chcesz dostać się o własnych siłach z punktu A do punktu B w terenie złożonym z rozsianych po całym morzu wysepek? Płyniesz na pierwszą wyspę, biegniesz po niej na drugi brzeg, płyniesz na kolejną, i tak dalej, i tak dalej. I właśnie to jest swimrun! Narodzony na Sztokholmskim Archipelagu zdobywa świat. Dlaczego? Bo jest prosty – to znajome wszystkim bieganie i pływanie – a jednocześnie niezwykle emocjonujący i pozwalający zanurzyć się w naturze sport!”
(źródło :aquamanswimrun.com)

Szczegóły dotyczące poszczególnych zawodów możecie znaleźć na stronach internetowych organizacji: Jeziorak, Międzychód, Solina.

źródło: 220triathlon.com

Imprezy triathlonowe

Zawody triathlonowe są najbardziej wymagającymi ze wszystkich wymienionych. Przygotowanie się do wyścigu kolarskiego jest dość czasochłonne, wymagające pod kątem fizycznym i sprzętowym. Ponadto zmęczenie podczas startu – zwłaszcza dla nowicjuszy może być bardzo odczuwalne. Zarówno po sprincie, jak i długim wyścigu kolarskim nogi są bardzo zmęczone, co sprawia, że bieg jest o wiele cięższy niż w przypadku zawodów stricte biegowych. Do tego wszystkiego dochodzi walka o czas w tzw. strefach zmian, w których następuje przejście z jednej dyscypliny do drugiej. Niemniej jednak, jeśli ktoś próbował i trenował każdą wchodzącą w skład triathlonu dyscyplinę, lubi wyzwania i adrenalinę, to start w triathlonie może być odpowiednim celem dla budowania formy sportowej.

źródło: dannygoiri.com

Propozycje zawodów rozgrywanych w Polsce: Triminator w Górach Stołowych, GARMIN TRIATHLON oraz najbardziej prestiżowei rozpoznawalne zawody IRONMAN.

Do zmian w życiu czasami wystarczy chwilowy impuls, szybka decyzja i działanie, a rok 2020 jest datą łatwą do zapamiętania. Gotowi więc na takie postanowienie noworoczne?

Udanych startów !

Autor artykułu
More from Robert Temczuk

15 minut dla lepszej jazdy

Profesjonalni narciarze zawsze wykonują odpowiednią rozgrzewkę przed pierwszym zjazdem. NIezależnie od tego,...
Czytaj wiecej