Steve’n’Seagulls: bluegrass po fińsku.

Steve'n'Seagulls zdj. via facebook.com
Steve'n'Seagulls pokazują, że country można grać i w Skandynawii. Tych pięciu wesołych finów specjalizuje się głównie w bluegrassowych coverach klasyków.

Grupa Steve’n’Seagulls pokazuje, że muzykę country można grać zarówno na południu jak i północy – w dodatku na drugiej półkuli ziemskiej. Za to stolicą bluegrassu zamiast amerykańskiego Kentucky może się stać fińska Jyväskyla. To właśnie stamtąd pochodzi pięciu muzyków tworzących zespół, który szturmem podbił internet pięć lat temu.

Wtedy na kanale Youtube pojawił się zapis bluegrassowego coveru słynnego „Thunderstruck” australijskiego zespołu AC/DC. Pięciu gości w stylówie klasycznych „rednecków” z południa Stanów Zjednoczonych odegrało ten rockowy hit na banjo, mandolinie i innych kojarzonych z country instrumentach. Dodatkowo, wspomagając się przy tym kowadłem, kluczem płaskim czy łyżkami. Sukces w internecie przełożył się na sukces w realnym świecie.

„Thunderstruck” a’la Steve’n’Seagulls został do dziś wyświetlony na Youtube ponad 90 milionów razy. Fińska piątka poszła za ciosem. Powstawały kolejne utwory będące głównie coverami rockowych hitów, które w nowym dla nich brzmieniu zyskiwały niesamowity klimat. Panowie stali się popularni poza rodzimą Finlandią.

Od 2014 roku Steve’n’Seagulls wydali trzy płyty długogrające pod przewrotnymi tytułami „Farm Machine”, „Brothers in Farms” oraz „Grainsville”. Są one, oczywiście, parafrazami rockowych klasyków. Zespół notorycznie jest w drodze, koncertując w Europie i poza nią. W tym roku ze swoimi piosenkami objechali całe Stany Zjednoczone. Więcej o Steve’n’Seagulls przeczytacie na ich stronie internetowej, a niesamowitych przeróbek posłuchacie na kanale Youtube.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Stacja Muzeum – nowe muzeum na mapie Warszawy

Niedawno kraj obiegła informacja o likwidacji Muzeum Kolejnictwa mieszczącego się w dusznym...
Czytaj wiecej