Stoewer wraca do domu – Szczecin przejmuje niemieckie muzeum

To pierwsza tak sytuacja w historii – Polacy przejmują niemieckie muzeum. Wszystko po to, aby setki eksponatów związanych z wytwórnią Stoewer wróciły do swojej ojczyzny.

Początek historii

Ojczyzna Stoewera to nie Polska czy Niemcy, to Szczecin. Bo tam w, obecnie polskim mieście swą fabrykę w połowie XIX wieku założył Bernhard Stoewer. Rodzinną firmę przejęli i rozwinęli jego synowie: Bernhard jr i Emil. Stoewer na początku produkował rowery, maszyny do pisania czy maszyny do szycia. Wraz z przełomem wieków, nadjeściem nowych zarządzających w postaci synów Bernharda firma zaczęła insteresowac się motoryzacją. Widząc duże perspektywy w gwałtownie wtedy rozwijającym się rynku pojazdów „bez koni” Stower zaczął konstruować swoje masyzny. Nie był w tym osamotniony, wielu producentów samochodów istniejących do dziś, ma podobne korzenie, wystarczy wspomnieć Peugeota czy Opla. Szczecińska fabryka na bieżąco rozwijała i modernizowała swoją ofetrtę. Przez niecałe 45 lat produkcji aut z bram wytwórni wyjechało kilkadziesiąt różnych typów pojazdów. Produkowano auta klasy średniej i wyższej. Sprzedawano licencję, wytwarzano autobusy. Wprowadzano nowinki techniczne, jak np. pierwszy niemiecki samochód z przednim napędem Stoewer V5, który wszedł do rpoducji przez uważaną za pierwszą DKW F1. Tam też powstawały łaziki dla wojska niemieckiego. Stoewer miał również mniej chlubną kartę w swej historii. Fabryka jako jedna z wielu korzystała podczas wojny z pracy więźniów, ale jako jedna z niewielu posiadała swój własny obóz jeniecki, w którym mieszkali pracownicy przymusowi. Po 1945 roku wyposażenie wytwórni zostało zdemontowane przez Sowietów i wywiezione w głąb ZSRR.

Dorobek życia

Tak czy inaczej, historia tej fabryki to olbrzymi kawał historii miasta, miasta o którym można powiedzieć, że ma dwa obywatelstwa: polskie i niemieckie. Cieszy również fakt, że szczeciński magistrat dba o tożsamośc i historię miasta i nie boi się wydawać na to pieniędzy. Na początku kwietnia poinformowano o przejęciu przez Szczecin całego muzeum Stoewera prowadzonego przez urodzonego w Szczecinie w 1941 roku Manfrieda Bauera, które znajduje się w Wald – Michelbach koło Manheim. Jakiś czas temu szczecińskie Muzeum Komunikacji i Techniki pozyskało już od niego jeden samochód marki Stoewer. Teraz pan Bauer sam zgosił się do władz miasta z propozucją odkupienia całej jego kolekcji gromadzonej przez lata. Składa się na nią 7 samochodów, 8 rowerów, 34 maszyny do pisania, 54 maszyny do szycia i setki drobnych pamiątek związanych z rodziną i fabrką Stoewerów. Za całośc Szczecin zapłaci niecałe 3,3 miliona złotych rozłożone na raty. Kolekcja ma trafić do muzeum latem tego roku, a na ekspozycję trafi zapewne jesienią. Jej elemmenty uzupełnią i tak już zachwycającą wystawę w Zajezdni Sztuki. Tymczasem w warszawskim muzeum moto… Ano właśnie, jakim muzeum?

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Robert Kubica rzuca Williamsa

Robert Kubica przez GP Singapuru, ogłosił, że odchodzi z zespołu Rokit Williams...
Czytaj wiecej