Styl życia

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Jeśli trzeba byłoby wskazać jedno nazwisko, które absolutnie rządzi polskim internetem, należałoby powiedzieć: Krzysztof Stanowski. Człowiek, który największy sukces osiągnął dzięki kontrowersyjnym wypowiedziom w programach Youtube'owego Kanału Sportowego, jest obecnie na ustach wszystkich i to nie tylko tych, których interesuje sport.

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Zaczął się adwent, rynki wielu miast przystrojone i pełne okresowych straganów. Zadajemy sobie zatem pytanie, czym dzisiaj są dla nas jarmarki świąteczne? Czy to element europejskiej wielowiekowej tradycji czy kolejny skok na kasę współczensego konsumpcjonizmu?

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Edukacja od wielu lat jawi się jako puste naczynie, do którego każdy (bez żadnych wiążących konsekwencji) może sobie wlewać dowolną treść ideologiczną. To materia o ogromnej elastyczności, podatna na niekończące się reinterpretacje i przez to mylnie uznawana za możliwą do zgłębienia przez wszystkich przedstawicieli wszystkich krajowych instytucji.

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Co z projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego? Już wkrótce za jego dalsze losy zabierze się nowy rząd, który zapowiada w pierwszej kolejności audyt. Następnie czekają nas decyzje, czy wielka inwestycja będzie nadal realizowana w tym kształcie, czy innym kształcie. Co na ten temat mówią przedstawiciele CPK i eksperci?

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Porozmawiajmy o interesującej utopii. Zwą ją ideą post-niedoboru i od kilku dobrych lat robi ona niemałe zamieszanie, zwłaszcza w środowiskach akademickich i wśród bardziej skorych do myślowych eksperymentów ekonomistów. Ta działająca na wyobraźnię koncepcja snuje barwną opowieść o idealnej strukturze przyszłości.

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Kolej, pojazdy szynowe, tramwaje. Dzięki bardziej ekologicznemu myśleniu o transporcie, zyskują przede wszystkim ogromną popularność pojazdy poruszające się na szynach. W Chinach postawiono na tramwaje bez szyn. I to działa. Są elastyczne i jeszcze tańsze.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Kim jest polski inteligent? Czy jest to postać realna, czy całkowicie fantasmagoryczna? Czy jest to ktoś, kto rzeczywiście istnieje i funkcjonuje poza teoretycznym, kulturowym dyskursem mając wpływ na codzienność, czy jednak ktoś, kogo znamy jedynie z literatury oraz filozoficznych kazań?

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Przeciętny polski konsument medialnej, socjopolitycznej narracji jest mniej lub bardziej dogłębnie zaznajomiony z działalnością Roberta Mazurka. Słynne rozmowy dziennikarza radia RMF są zazwyczaj najistotniejszymi punktami poranków wszystkich tych, którzy obsesyjnie śledzą rodzime wojny ideologiczne oraz kulturowe.

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Motywacje do wyjazdów i tego, co chcemy zobaczyć, są różne. Być może słyszeliście już o zjawisku, które opiszę, albo nawet je praktykujecie, nie wiedząc, że ma swoją nazwę! Dzisiaj o tym, dlaczego turystyka stadionowa może być ciekawa – i to dla każdego, nie tylko miłośnika sportu.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Pójdźmy śladem głównonurtowej medialnej narracji i głośno wyrażajmy swój sprzeciw wobec popularności Fame MMA. Oburzajmy się na pogłos, jakim cieszą się “freak-fightowe” widowiska. Opłakujmy kondycję rodzimego przemysłu rozrywkowego, który sprzedaje odbiorcom groteskowe skrzyżowanie patostreamu z parodią wrestlingu. Róbmy wszystkie te szlachetne rzeczy, ale pamiętajmy o jednym...

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Trydno sobie wyobrazić kwestię, która polaryzowałaby polski dyskurs bardziej niż świadczenia socjalne. Koncepcja w wielu krajach uchodząca za zupełnie konwencjonalną, wręcz sztampową, w Polsce wciąż nie może się uwolnić od ciążącej nad nią etykiety społeczno-politycznej kontrowersji. Zagadnienie w przestrzeni europejskiej zupełnie odporne na potencjał transgresyjny, w naszej rzeczywistości...

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Ostatnie letnie igrzyska dwukrotnie przyznawano jedynemu kandydatowi. Inni się wycofywali zamiast doszło do wyboru. Czy ich organizacja przestała się opłacać? Dlaczego? Czy Polska może zyskać na tej imprezie czy to kompletny bezsens?

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Gig economy - chwytliwe, anglojęzyczne hasło można swobodnie sparafrazować jako ekonomię tymczasowości. To efektowne sforumułowanie odnosi się do nowego modelu pracownika personifikującego współczesność - kogoś wykonującego dorywcze projekty, niemogącego liczyć na bezpieczną, stałą umowę.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Widmontologia Jacquesa Derridy, czyli koncepcja widma, które nie jest bytem, ani nie-bytem może wydawać się zrodzoną z francuskiej myśli filozoficznej abstrakcją, lecz w istocie jest ona zupełnie konkretną próbą kategoryzacji namacalnej rzeczywistości. Sam autor stosował ją nie tylko jako narzędzie hermetycznego, językoznawczego teoretyzowania, ale też jako drogowskaz prowadzący ku wnioskom...