Wieże filtracyjne to w ostatnich latach dość popularny trend w ekodesignie – tutaj indyjskie Studio Symbiosis nie odkrywa Ameryki. Tym, co wyróżnia ich projekt wśród większości podobnych inicjatyw, jest jednak fakt, że nie pozostanie on jedynie papierową koncepcją. Rosnący, a przez to coraz bardziej niebezpieczny poziom zanieczyszczeń powietrza to dla mieszkańców trujący problem. Jeśli spojrzeć na limity zgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, pomiary w Delhi przekraczają normę dwudziestopięciokrotnie! W walce z toksycznym smogiem mają jednak pomóc wieże Aũra opracowane przez Studio Symbiosis.
Tak się żyje w aglomeracji liczącej ponad 26 milionów mieszkańców!

Stolica Indii to wspaniałe świadectwo historii regionu i następujących po sobie od 1200 roku p.n.e. dynastii z różnych kultur. Rozbudowywane przez tysiąclecia części miasta stanowią o jego wyjątkowości, ale odwiedzający to miejsce turyści najczęściej nie tę historię dostrzegają jako pierwszą. Brud, ubóstwo i kradzieże są w Delhi codziennością, choć przez stale zagęszczającą się chmurę smogu paradoksalnie widać to coraz mniej. Twórcy koncepcji Aũra Towers wprost nazywają miast "komorą gazową", proponując przy tym doraźnie rozwiązanie tego problemu.
Każdy, kogo na to stać, kupuje domowe oczyszczacze powietrza, ale dlaczego czyste powietrze staje się luksusem i jest dostępne tylko dla nieliczny grup?
Czym właściwie są wieże Aũra?

Jak w przypadku większości tego typu wież, stanowią one ogromne filtry, które zasysają zanieczyszczone powietrze od góry, by na dole wypuścić je w czystej postaci. Otwory wlotowe zaprojektowano w taki sposób, by następowała kompresja, "pchająca" powietrze w dół przez kolejne warstwy filtracyjne. Projekt Studia Symbiosis zakłada rozstawienie dwóch rodzajów urządzeń – w zależności od potrzeb wieże miałyby mierzyć 18 bądź 60 metrów wysokości.
Te wyższe tworzyłyby wokół miasta swoisty pierścień, pochłaniając zanieczyszczenia zewnętrzne (może Kraków powinien się tym zainteresować?). Ich siłą napędową byłby wiatr; natomiast niższe byłyby odpowiedzią na bezwietrzne dni, gdy powietrze można niemalże kroić nożem – wówczas mogłyby pracować na pełnych obrotach, pochłaniając zanieczyszczenia. Jak wynika z wyliczeń studia, jednak osiemnastometrowa wieża byłaby w stanie oczyszczać nawet 30 milionów metrów sześciennych powietrza dziennie.
Wieże to tylko część systemu Aũra Hive

Oczywiście zewnętrzne ściany wież byłyby świetnym miejscem na rośliny, które dodatkowo wspierałyby proces oczyszczania powietrza. Donice miałyby pokrywać 60-70% powierzchni zewnętrznej. Pozostałe miejsce byłoby dokami dla dronów, które regularnie wyruszałyby w miasto, by monitorować sytuację. Symbiosis Studio zaprojektowało także mobilny oczyszczacz powietrza, który można by zamontować na dachach samochodów. Jego działanie w pełni opiera się na aerodynamice, nie generując dodatkowych kosztów. Cała flota takich samochodów mogłaby natomiast na bieżąco usuwać spaliny.
To wszystko nie rozwiązuje oczywiście problemu, jaki Delhi bez wątpienia ma
Bez dogłębnych zmian w funkcjonowaniu miasta i edukowania licznych mieszkańców się nie obędzie. Projekt Aũra to jednak dobry krok, który może zapoczątkować zmiany.

Pierwsze wierze Studia Symbiosis mają stanąć liczącym ponad 360 hektarów Eco Parku, który powstaje w Delhi. Przedsięwzięcie już teraz określane jest "największym parkiem różnorodności biologicznej w całych Indiach". Na dobry początek stanie tam jedenaście wież filtracyjnych.