Felietony

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Jeśli moglibyśmy wskazać najbardziej ekscytującą subdyscyplinę dziennikarstwa, która z łatwością rozpala wyobraźnię odbiorców zarówno mediów audiowizualnych, jak i prasowych, z całą pewnością musielibyśmy postawić na wywiad.

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Na pytanie o największe miasto Polski chyba każdy odpowiada w ciemno – Warszawa. A jednak nie. W myśl nowych przepisów, dostosowanych do kwestii międzynarodowych, jest nim bowiem Gdańsk. Skąd taka zmiana?

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Najsłynniejszy filozof wśród polityków i najsłynniejszy biznesmen wśród celebrytów ma poważny bałagan w interesach – jego Manufaktura Piwa Wódki i Wina stoi nad przepaścią bankructwa, a sklepy należącej do niego marki Tenczynek Świeże padają jak muchy. Na dodatek z powodu całego zamieszania gdzieś w powietrzu rozpłynęły się obiecane przez byłego posła pieniądze. Szereg komplikacji i zawirowań...

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Internetowy mem jest osobliwością, której wbrew pozorom właściwie nie da się zakwalifikować. To rodzaj nieuchwytnego kulturowego bytu oszukującego odbiorcę – sugerującego mu klarowność przy jednoczesnym nieustannym mnożeniu ukrytych sensów i kontekstów.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Gdy gwiazdy polskich mediów głównonurtowych zdają sobie sprawę z niedzisiejszości ich macierzystego medium, zazwyczaj decydują się na transfer YouTube’owy – niestety ich pomysł na działalność internetową bardzo często kończy się komercyjnym rozczarowaniem.

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Wiedeń to z pewnością miasto wyjątkowe w skali Europy. W pierwszej chwili kojarzy się nam głównie z zabytkami, kompozytorami, sztuką, ale niezwykłe jest przede wszystkim z powodu polityki lokalowej. Dziś co nieco na ten temat, bo miasto z pewnością się wyróżnia i posiada w swoich zasobach mnóstwo lokali na tani najem.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Popularny portal ma nazwę, która zobowiązuje. Brytyjska platforma internetowa obiecuje coś, czego nie może obiecać nikt inny – dostęp do ekskluzywnych, niepublikowanych nigdzie indziej materiałów audiowizualnych. Treści opatrzone chwytliwym hasłem "premium" są na wyciągnięcie ręki...

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Choć echa polemiki pod tytułem "Magdalena Środa kontra reszta świata" przycichły, a owoce owej debaty nie zatrzęsły status quo rodzimego dyskursu okołosocjologicznego, warto do tej potyczki powrócić. Dyskusja na temat "mody na depresję" trochę rykoszetowo pokazała bowiem coś, o czym obie strony werbalnego pojedynku wiedziały jedynie podświadomie.

- napisał/a: Kamil Jabłczyński
Zainteresowanie i zapotrzebowanie na kolej w Polsce regularnie rośnie. To oczywiście cieszy, bo zachęca do kolejnych inwestycji w ekologiczny środek transportu. Tegoroczny marzec był jednak kompromitacją włodarzy. Co się wydarzyło i jak sprawić, żeby się nie powtórzyło?

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Komik, performer, aktor – to tylko kilka wyimków z mnogości definicji, jaką moglibyśmy przypisać twórcy, którego w 1999 roku unieśmiertelnił "Człowiek z księżyca" Miloša Formana (z genialnym Jimem Carreyem w roli głównej). Jego wywrotowe, czasem wybitne, innym razem nieznośne wygłupy sceniczne łączyło pragnienie prowokacji.

- napisał/a: Damian Halik
W 2003 roku żyliśmy symulacją. Do kin zmierzały kontynuacje otoczonego kultem "Matrixa", natomiast Nick Bostrom opublikował szkicowany od dwóch lat artykuł, który możemy uznać za stymulant współczesnej debaty na temat hipotezy symulacji. Minęło jednak dwadzieścia lat, a my wciąż nie potrafimy rozstrzygnąć tej kwestii.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Andrew Tate jest postacią, która od jakiegoś czasu nie schodzi z ust amerykańskiej opinii publicznej. Dość interesujące jest to, że skrajnie mizoginistyczny influencer upodobał sobie konkretną metaforę usprawiedliwiającą antykobiece poglądy. Mianowicie, uwielbia przytaczać "Matrixa".

- napisał/a: Damian Halik
Trwało to dobrą dekadę, ale wiele wskazuje na to, że pewien okres w dziejach telewizji właśnie się kończy. Bez fajerwerków, jak wówczas, gdy streaming wysadzał zasady panujące w branży, a następnie także w Hollywood, za to z poczuciem pewnej ulgi – po obu stronach ekranu.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Chrystus jest postacią, którą kultura masowa przez lata traktowała w dość konserwatywny sposób. Dopiero rozwój awangardy pozwolił twórcom na swobodniejsze podejście do ikony Nowego Testamentu.