News will be here
Healing Stay Kosmos, czyli sanatorium po koreańsku

Mówienie o "niebiańskiej energii" czy wiara w jakiekolwiek pozamedyczne sposoby leczenia raczej nie należą do mojego stałego repertuaru. Azjatyckie filozofie mają jednak to do siebie, że potrafią człowieka przekonać, by dał im choć kredyt zaufania. Załóżmy więc, że Healing Stay Kosmos naprawdę jest miejscem, w którym Yin i Yang idealnie współgrają – warto zresztą zaznaczyć, że nie jest to wymysł twórców/właścicieli tego hotelu. O niebiańskiej mocy przepływającej przez wyspę Ulleungdo od wieków przekonują jej mieszkańcy i... trudno im nie uwierzyć. Położona jakieś 120 kilometrów na wschód od wybrzeży środkowej Korei Południowej wysepka przypomina raj na Ziemi. Ludzka ingerencja w jej naturalne piękno ogranicza się do niewielkiego, zaledwie dziesięciotysięcznego miasteczka portowego oraz pojedynczych budowli rozsianych po reszcie pagórkowatego terenu. Nic więc dziwnego, że najważniejszym z leczniczych aspektów pobytu w Healing Stay Kosmos są piesze wycieczki.

Healing Stay Kosmos na wyspie Ulleungdo, fot. Kim Yong KwanHealing Stay Kosmos na wyspie Ulleungdo, fot. Kim Yong Kwan

Tym, co wiele osób może odstraszyć, ale przez nie mniejszą rzeszę odebrane zostanie jak błogosławieństwo, jest odosobnienie. Na Ulleungdo nie ma lotniska, a jedynym sposobem dotarcia tam jest ponadtrzygodzinny rejs z miasta Donghae (prowincja Gangwon) lub Pohang (Gyeongsang Północny). Te zaś oddalone są od Seulu o kolejne 3-4 godziny pociągiem. Sama wyprawa do Healing Stay Kosmos będzie więc swoistą przygodą – mam jednak wrażenie, że wartą zachodu.

Healing Stay Kosmos – dziedziniec z pierścieniami Yin i Yang, fot. Kim Yong Kwan Healing Stay Kosmos – dziedziniec z pierścieniami Yin i Yang, fot. Kim Yong Kwan

Gdy przybijemy już do portu w Ulleung, pozostaje tylko dojechać do kosmicznego przybytku turystycznego, który z daleka rzuci nam się w oczy. Nienaturalnie falujące, śnieżnobiałe ściany uzdrowiska Healing Stay Kosmos wyraźnie wybijają się na tle zielonego płaszczyka okolicznych wzgórz. Projekt tego niewielkiego, ekskluzywnego przybytku powstał w seulskim studiu The_System Lab, któremu przewodzi wielokrotnie doceniany na arenie międzynarodowej Chanjoong Kim. Wyraźnie przypominający futurystyczne wizje budynków przyszłości hotel sprawia wrażenie miejsca, w którym odrodzić ma się ludzka cywilizacja.

Healing Stay Kosmos – wnętrze jednego z pokoi Villi Kosmos, fot. Kim Yong Kwan Healing Stay Kosmos – wnętrze jednego z pokoi Villi Kosmos, fot. Kim Yong Kwan

Healing Stay Kosmos to dwa osobne budynki – falująca Villa Terre oraz spiralna Villa Kosmos. Zwłaszcza ten drugi zaprojektowano tak, by uczynić z niego "pojemnik na energię" zgodnie z taoistyczną filozofią. Ośrodek zbudowano na skraju urwiska. Zarówno z wewnętrznego dziedzińca, jak i z olbrzymich okien pokoi hotelowych roztacza się widok na Morze Japońskie. Takie umiejscowienie sprawia, że o poranku Healing Stay Kosmos serwuje swoim gościom niesamowity wschód słońca. A skoro mówimy już o serwowaniu, warto też wspomnieć o kuchni. Właściciele hotelu nie oszczędzali, czego kolejnym dowodem jest zatrudnienie Sunjina Hwanga. Ten utalentowany południowokoreański szef kuchni przez lata zbierał szlify pod okiem najlepszych, a szczególnie dwie pozycje w jego CV powinny robić wrażenie. Mowa o restauracjach El Bulli oraz Noma, czyli jednych z najlepszych lokali gastronomicznych na świecie.

Healing Stay Kosmos – wschód słońca nad Ulleungdo, fot. Kim Yong Kwan Healing Stay Kosmos – wschód słońca nad Ulleungdo, fot. Kim Yong Kwan

W poszukiwaniu równowagi Yin i Yang oraz odnowy zasobów Qi ("chi") warto ruszyć na Ulleungdo. Healing Stay Kosmos zdaje się miejscem idealnym dla osób oczekujących ciszy i spokoju, a wyspa oferuje też wiele dodatkowych atrakcji. Nic jednak nie może równać się z walorami przyrodniczymi, które zastaniemy niemal w centrum Morza Japońskiego. Co najciekawsze, mimo ekskluzywnego charakteru, Healing Stay Kosmos nie ogołoci naszego portfela. Ceny za noc (i śniadanie) dla dwojga rozpoczynają się od 350000 wonów (1200 zł). Znacznie lepiej wypada jednak wynajem dla czterech osób – 1340 zł za pokój, czyli zaledwie 335 zł za jedną osobę.

Healing Stay Kosmos – Villa Kosmos nocą, fot. Kim Yong Kwan Healing Stay Kosmos – Villa Kosmos nocą, fot. Kim Yong Kwan

Źródło: thekosmos.co.kr

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here