News will be here
Stare miasto w Pasawie (Bawaria, Niemcy), fot. Leonhard Niederwimmer/Pixabay

Tegoroczna majówka to szansa na naprawdę długi odpoczynek, jednak wciąż utrzymująca się wysoka inflacja i rosnące ceny sprawiają, że wiele osób nie myśli o dalszych wyjazdach. Jaka jest zatem alternatywa? Jak można spędzić wolny czas w mieście?

W tym roku kalendarz wygląda wyjątkowo korzystnie dla miłośników długich weekendów. Majówka rozpoczyna się w poniedziałek, jest zatem poprzedzona weekendem. 3 maja wypada natomiast w środę. Dzięki temu możemy mieć pięć dni wolnych, biorąc jeden dzień urlopu. Z kolei wykorzystując trzy takie dni, możemy wypoczywać aż przez dziewięć! Jak to jednak wykorzystać, jeśli nigdzie nie wyjedziemy? W końcu w powietrzu czuć wiosnę, a w mieście też da się ciekawie spędzić majówkę.

Muzea na każdą pogodę

Majówka, Muzeum Narodowe w Warszawie, Wikimedia Commons
Muzeum Narodowe w Warszawie, fot. Wikimedia Commons

Będziecie zdziwieni, jak wiele instytucji kultury pracuje w dni wolne. Dla niektórych z nich to prawdziwe żniwa, choć oczywiście placówki publiczne pełnią inną funkcję niż komercyjne. Tak czy inaczej, dni wolne od pracy są wspaniałą okazją, by odwiedzić choćby muzea. Zwłaszcza że majówka, chociaż to środek wiosny, także bywa okresem kapryśnej pogody. Tymczasem oddziały Muzeum Narodowego czy lokalne wystawy to często kilka godzin świetnej lekcji – dla osób w każdym wieku.

Majówka na szlaku, czyli pora otworzyć sezon rowerowy

Majówka, Sezon rowerowy, Pixabay
Fot. Pixabay

Tu oczywiście matka natura musi nas nieco wspomóc, ale kilka dni wolnego pozwoli zaplanować nam na przykład dłuższą wyprawę. Spójrzcie na mapę swojego miasta czy regionu albo wpiszcie w wyszukiwarce hasło “trasy rowerowe” dla interesujących was miejsc. Mnóstwo ścieżek jest bowiem oddalonych o zaledwie kilkanaście minut drogi samochodem lub transportem zbiorowym od osiedli mieszkaniowych, a gwarantują przepiękne widoki i zwiedzanie okolicy. Dzięki kilku dniom wolnym możemy zaplanować też kilka krótszych tras albo jedną dwu- czy trzydniową z noclegiem.

Transport zbiorowy inspiracją

Fot. Yury Rymko/Pixabay

Oprócz pociągów dalekobieżnych mamy koleje aglomeracyjne, wojewódzkie, a także połączenia międzymiastowe pociągami czy autobusami, tramwaje, metro. Niekoniecznie trzeba jednak wiedzieć, gdzie chcemy nimi dojechać. Majówka to też dobry moment, by szukać. Jeśli nie macie pomysłu, jak spędzić ten czas i co zwiedzić, żeby wrócić do domu o normalnej porze, rzućcie okiem na mapę transportu publicznego w waszym regionie. Być może w godzinę dojedziecie pociągiem nad wodę albo do ruin zamku czy parku krajobrazowego? A może tramwaj dowiezie was do zoo czy wyremontowanego miejsca w mieście, którego jeszcze nie odwiedziliście? To może być łatwiejsze niż szukanie w próżni.

Lokalne obchody, czyli majówka u źródła

Majówka, Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Warszawie, Konrad Tracz, Historia.org
Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Warszawie, fot. Konrad Tracz/Historia.org.pl

Majówka to dla nas przede wszystkim przedłużony weekend. Pamiętajmy jednak, że to wszystko dzięki dwóm świętom. 1 maja obchodzimy Święto Pracy, a 3 maja rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zarówno w Warszawie, jak i wielu miastach Polski z obu okazji przygotowywanych jest sporo atrakcji. Pochody pierwszomajowe czy zapoznanie się z ich historią – czy to z czasów walki o prawa kobiet, czy robotników oraz zawłaszczenia przez władze PRL tego święta.

Nie mniej okolicznościowych imprez organizowanych jest z okazji uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. To doskonała lekcja historii – nie tylko dla najmłodszych. Wielu z nas nie pamięta, co tak naprawdę konstytucja zmieniała, ile przetrwała i co stało się w historii Polski niedługo później. Samo święto uchwalenia tego dokumentu jest jednak bardzo optymistyczne i nacechowane radością. Wizyta we wspomnianych wcześniej muzeach albo na obchodach może być bardzo pouczająca, a jednocześnie pozwoli udanie spędzić wolny dzień.

Kamil Jabłczyński

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.
News will be here