News will be here
Opasły Tom doceniony w Wallpaper* Design Awards 2020

Wydawany od 1996 roku "Wallpaper* Magazine" to jedno z najważniejszych pism zajmujących się szeroko pojętym lifestyle'em, designem i sztuką. Renoma, jaką sobie wyrobili, szybko przełożyła się na rangę przyznawanych przez nich nagród. I choć Wallpaper* Design Awards nie należą do najstarszych w branży, z pewnością wyróżnienie w corocznym plebiscycie należy uznać za spore osiągnięcie. W tym roku szczególnie cieszy fakt, że przedstawiciele brytyjskiego magazynu nie po raz pierwszy skierowali wzrok ku Polsce, doceniając projekt restauracji Opasły Tom.

Opasły Tom wśród pięciu najlepszych nowych restauracji na świecie!

Norweska restauracja Under – zwycięzca Wallpaper Design Award 2020 w kategorii Best New Restaurant, fot. Ivar Kvaal
Norweska restauracja Under – zwycięzca Wallpaper* Design Award 2020 w kategorii Best New Restaurant, fot. Ivar Kvaal

Gdy przed dwoma tygodniami "Wallpaper*" ogłosiło listę finalistów swojego prestiżowego konkursu, nadzieje były ogromne. W kolejnych dniach redakcja stopniowo odkrywała karty, informując o zwycięzcach poszczególnych kategorii. I tak oto dotarliśmy do momentu, gdy tytuł Najlepszej nowej restauracji powędrował do... Norwegii. Trudno się jednak dziwić, tamtejsze Under jest po prostu zjawiskowe, a fakt, że to pierwsza podwodna restauracja w Europie, jedynie spotęgował zainteresowanie jury. Nie ma jednak tego złego, bo o Opasłym Tomie i tak zrobiło się głośno! Warszawska restauracja należący do grupy Kręgliccy Restauracje i Catering od lat znajdowała się wśród najlepszych lokali w stolicy. Po tym, jak kuchnię opuściła Agata Wojda, będąca autorką sukcesu tej restauracji, postanowiono jednak zacząć zupełnie od nowa. Ten fakt nie umknął natomiast uwadze Brytyjczyków.

Zjawiskowe wnętrza restauracji Opasły Tom, fot. PION Basia Kuligowska, Przemysław Nieciecki
Zjawiskowe wnętrza restauracji Opasły Tom, fot. PION Studio (Basia Kuligowska, Przemysław Nieciecki)

W uzasadnieniu wyraźnie odwołują się oni do renomy i znaczenia restauracji dla warszawskiej branży gastronomicznej. Z uznaniem wypowiadają się jednak zarówno o pracy Flavii Borawskiej, która zastąpiła Wojdę w kuchni, jak i chwalą pomysł przeniesienia lokalu w nowe miejsce. I tak dochodzimy do projektu wrocławskiego BUCK.STUDIO, który przypadł do gustu jury. W tegorocznej edycji w jego skład wchodzili: Solange, Daniel Lee, Pierre Yovanovitch, Liz Diller, Alex Israel i Adrian Cheng.

Sala z widokiem na półotwartą kuchnię, fot. PION Basia Kuligowska, Przemysław Nieciecki
Sala z widokiem na półotwartą kuchnię, fot. PION Studio (Basia Kuligowska, Przemysław Nieciecki)

Nowy lokal przy Wierzbowej 9, w którym mieści się Opasły Tom, to przemyślana mieszanka stylów i barw

Na dwóch poziomach, składających się na 260 metrów kwadratowych powierzchni, rozplanowano kilka sal o wyrazistych, choć spójnych walorach. Każda reprezentuje nieco inny styl, ale łączą je naturalne, głębokie barwy i stylowe detale. Całość uzupełnia oczywiście półotwarta kuchnia, pozwalająca nawiązać bliższy kontakt z klientem i zachwycić sprawnością ekipy dowodzonej przez Flavię Borawską.

Jedna z sal warszawskiej restauracji Opasły Tom, fot. PION Basia Kuligowska, Przemysław Nieciecki
Jedna z sal warszawskiej restauracji Opasły Tom, fot. PION Studio (Basia Kuligowska, Przemysław Nieciecki)
We wnętrzu zachowano spójny styl mimo wyrazistych detali, fot. PION Basia Kuligowska, Przemysław Nieciecki
We wnętrzu zachowano spójny styl mimo wyrazistych detali, fot. PION Studio (Basia Kuligowska, Przemysław Nieciecki)
Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here