News will be here
Fot. Jannik Skorna/Unsplash

W popularnym dowcipie piłka nożna jest sportem dwudziestu dwóch spoconych facetów biegających za świńskim pęcherzem. Co prawda ten dość przeterminowany żart przestał bawić już dawno temu (choćby przez to, że kobiety uprawiające ową dyscyplinę stały się odrobinę mniej kulturowo niewidzialne), lecz jego dźwięczna struktura wciąż ma wielki potencjał diagnostyczno-komiczny...

Wystarczy trochę pobawić się znakami i pozwolić, by na naszych oczach wykluły się alternatywne narracje. Oto kilka prawdopodobnie bardziej trafnych (choć być może znacznie mniej zabawnych, a już na pewno znacznie mniej śmiesznych) wariantów reinterpretujących znaczenia rzeczonej złotej myśli:

Piłka nożna to sport dwudziestu dwóch spoconych facetów biegających za świńskim pęcherzem. Jedną drużynę reprezentują przeciwnicy podatków, a drugą przeciwnicy pieszych. Jedni uciekają przed Urzędem Skarbowym, a drudzy uciekają z miejsca wypadku. Obie filozofie życiowe urządza wypadkowa gigantycznych nadmiarów kapitałów symbolicznych i ekonomicznych.

Piłka nożna to sport dwudziestu dwóch facetów biegających po murawie wyściełanej świństwem - eksploatacją pracy niewidzialnych rąk i nóg. Murawie pamiętającej nie tylko pęcherze na skórze, ale też krew.

Popularność futbolu

Piłka nożna to sport dwudziestu dwóch - dwóch kapitanów i dwudziestu oddanych żołnierzy. Dwudziestu dwóch fabrykatów masowej wyobraźni - dwóch utowarowiających i dwudziestu utowarowionych.

Piłka nożna to sport. Sport przechwycony, wyszarpnięty siłą z objęć masy i odsprzedany jako masowy towar ekskluzywny. Sport kapitalnie kapitalizujący swoją wrodzoną wartość symboliczną.

Piłka nożna. Krwawy żart o kolektywizmie. Opowieść o masowej tęsknocie za masowością eksploatująca wszystkie powszechnie niezaspokojone potrzeby. Elegancko opakowana obietnica spełnienia ponowoczesnego snu o komunitaryzmie bez komunitaryzmu, religijności bez religijności, czasie wolnym bez czasu wolnego, subkulturze bez subkultury.

Piłka nożna.

Piłka.

Futbol a talent
Łukasz Krajnik

Łukasz Krajnik

Rocznik 1992. Dziennikarz, wykładowca, konsument popkultury. Regularnie publikuje na łamach czołowych polskich portali oraz czasopism kulturalnych. Bada popkulturowe mity, nie zważając na gatunkowe i estetyczne podziały. Prowadzi fanpage Kulturalny Sampling

News will be here